Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Legat de intrebarea pusa de un coleg mai devreme - stie cineva de ce la relanti consumul mediu afisat creste?

    Comment


    • e logic, se arde benzina iar distanta parcursa ramane aceeasi; Asa calculeaza computerul de bord, vede cati km s-au parcurs de la resetare si vede si numarul de litrii consumati;
      Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

      Comment


      • consum mediu pe tm-budapesta si retur: 13.6% la dus, de la szeged la budapesta cu 167km/h, la intoarcere, desi am avut o portiune de 20km in care am mers 187km/h, in rest 130km/h, consumul mediu a scazut la 9.5% pana in szeged. apoi, pana in tm, a scazut la 8.5% in conditiile in care n-am prea mers sub 110km/h.
        diferenta, pe langa vant, cred c-a facut-o si benzina din ungaria, in mod evident existand diferente in calitatea benzinei omv carrera 95 de la noi sau acelasi model de benzol de la ei.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • este reala chestia asta ? sau e doar alta mizerie hipnotica ?

          Comment


          • ce e cu sapunul ala de toaleta?=)
            Welcome to the Club, We Have Jackets !

            Comment


            • care sapun de toaleta ?

              Comment


              • Consum pe ultimii 2100 KM - 7.5 %
                ~ 43 km/h viteza medie
                ~ 50% urban
                ~ 50% iarna (temperaturi mici, o lasam mult sa se incalzeasca)
                - 2750-3000 RPM schimbat trepte uzual, in afara localitatilor ajung in depasiri la 3500 RPM in tr4, in oras ajung destul de des peste 4500-5000 RPM cand ma mai plictisesc.

                Am facut si un mic test astazi, fix 7 minute si 30 de secunde la ralanti pentru 100g de benzina => 0.8 litri / ora, asta la ~ 1 grad si motorul deja in temperatura optima. Cu start la rece (iarna) ar consuma ~ 1 litru in prima ora, primele minute ar manca mai mult.

                Morala - este cvasi-aberant sa opresti motorul la semafor sau la calea ferata, pentru 1-5 minute.
                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                Comment


                • este dar stii ca asa functioneaza bmw si audi efficient dynamics

                  Comment


                  • Marx chestia aia este vrajeala suta la suta.Nu obtii economie de combustibil nici 0,01%.
                    Alinieza banii la fraieri din buzunarele lor in ale celor ce produc magariile alea si nu moleculele de carburant pt economia asa zisa de carburant a masinii.
                    Am vazut un episod din Mithbusters pe Discovery legat de acest subiect cu magnetismul asta si sa dovedit suta la suta BUSTED.

                    Comment


                    • Originally posted by margelatu View Post
                      ce e cu sapunul ala de toaleta?=)
                      Originally posted by marx View Post
                      care sapun de toaleta ?

                      Nu sunteti normali....
                      Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                      Comment


                      • Originally posted by D-FENS View Post

                        Nu sunteti normali....
                        nu stiu sa existe sapun de taoleta

                        Comment


                        • margelatu poate sapunul reduce consumul)
                          )
                          Last edited by speed_shock; 16 February 2010, 10:32.

                          Comment


                          • Ceva proaspat :

                            Craiova-Bals - 5.7 %

                            - 1 persoana
                            - 62 km/h viteza medie
                            - 24 km
                            - 1.3 l benzina

                            Cu putina munca suplimentara + ceva noroc la trafic, scoteam 5.5 % .
                            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                            Comment


                            • uitati va la poza aia de acolo.ala verde, cu bule pe langa el,etc ....parca e un sapun(odorizant).daca e magnetic o fi bun pentru astia cu diesel la care mai retine din pilitura aia .
                              Last edited by margelatu; 18 February 2010, 15:42.
                              Welcome to the Club, We Have Jackets !

                              Comment


                              • iasi-bacau-brasov-busteni-iasi 5 persoane, portbagaj plin si la dus si la intors 754 km cu 7.0 -7.1 litri la suta , benzina petrom 95

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google