Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • De cand a venit caldurica am un consum mediu,in oras,de 9,5-10%.
    Forum neinteresant. Delogat definitiv.

    Comment


    • media pe ultimi 3500 km[peste 90 la suta in oras],este de 8,9\100.eu sunt super multumit.orasul nu este bucuresti

      Comment


      • Traseu: Cluj-Arad (via Deva)
        Distanta: 320km(dus)
        Combustibil dus: Top 99+
        Medie viteza(CB): 77km/h
        Consum-dus(CB resetat la plecare): 6.3%
        - consum dupa raliu Arad (Cupa VSS ): 8.1%
        Combustibil intors: Efix 95
        Medie viteza(CB): 74 km/h
        Consum-intors(fara resetare CB):7.4%

        PS: Pe circuit am folosit numai tr 2 pe toata plaja de turatie!
        :P::U::S::H: :T::H::E: :L::I::M::I::T::S: :excl:

        Comment


        • azi 100 km in bucuresti 14.6 consum. a fost un trafic bestial efectiv pe unde am avut eu treaba.

          Comment


          • Dupa primii 2000km ,masina noua din oct. 2009, consum mediu dupa CB , verificat la pompa e de 9,1% majoritatea in oras ce-i drept nu-i Bucuresti. Masina tinuta in garaj, conteaza mult iarna.Acum pe vremea asta 8,2% numai in oras.

            Comment


            • Sunt proaspat posesor de 16v, dupa peste 100.000 km cu SN unde eram obisnuit cu consmuri discret peste 6% extraurban, in regim rapid.
              Facut plinul ieri seara, resetat CB. 50 km in oras (Deva) si 100 km la drum intins, cateva reprize in 140 kmh, in rest mers pana in 110, 3-4 depasiri cu a 3-a pana in 6000 rpm, iar pe CB sunt afisati 7.4 %. Masina full, 4 persoane si bagaj.
              Fiind cumparata sh, la 28 k in bord, am facut revizia de 30.000, mai putin bujiile, oscilez intre probatele si minunatele NGK iridium si Beru TitanX. Consumul mi se pare rezonabil pentru o cutie pe roti, mai ales ca nu am obiceiul sa merg incet.
              Saptamana viitoare urmeaza un drum de Timisoara, ocazie cu care ma voi lamuri asupra consumului extraurban.
              Last edited by dr_mke; 2 April 2010, 01:24.
              sigpic

              Comment


              • nu iti va consuma cat supernova in nici un caz. logan 1.4 si 16v consuma la fel. SN avea avantajul ca era f usoara. 900 si ceva de kg

                Comment


                • Consum mixt pe ultimii 2.300km - 7,3%. Parca mai merge ...

                  Originally posted by mikey_boy View Post
                  ... Consumul mi se pare rezonabil pentru o cutie pe roti ...
                  Intradevar, pentru o "cutie pe roti", consumul este rezonabil.
                  Te-ai gandit vreo secunda cu unii dintre noi chiar se mandresc cu masinile lor? Si ca poate le-au achizitionat cu mari eforturi?

                  Comment


                  • tot cutie pe roti ramane, indiferent de efortul depus pt achizitionarea ei. daca iti faci rate pe 10 ani ca sa-ti iei un golf3 fara clima, fara airbaguri, fara abs, din 94, inseamna ca aia e masina? conteaza ca e vr6 daca e conserva? sa fim seriosi, la 8000 de euro iti cumperi pocnitori, nu masini. masinile incep dupa 25000 de euro.
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • Nu inteleg eu foarte bine ce vrei tu sa zici si sa fiu sincer cu tine nici nu vreau. Si nu inteleg nici de ce vrei sa convingi lumea ca Loganul este "cutie pe roti". Adica ce are (sau n-are) de tot o dati cu cea cutie? Ca e o masina ieftina si slaba d.p.d.v. tehnic in comparatie cu alea de 25.000 EUR, da, sunt de acord. Dar nu e cutie. Este, daca vrei, o masina banala si ieftina. Inteleg ca e bine sa te compari mereu cu ceva superior, dar asta nu inseamna neaparat ca ceea ce ai trebuie minimalizat, bagatelizat.
                      Si-apoi, inainte sa-mi dai genul de replici dure cu care ai sa-mi inchizi gura, iti spun ca atitudinea asta de atoatestiutor nu constituie neaparat opinie general valabila. "tot cutie pe roti ramane, indiferent de efortul depus pt achizitionarea ei..." - la asta ma refer. Este asta vreun decret cumva si eu nu stiu?

                      Comment


                      • off topic:nu va impacientati!mie dupa ce am luat logan dar si acum dupa trei ani imi zic "de ce ai cumparat ligheanul asta? "i se mai zice cazan ,oala ,tigaie,pocnitoare,dric,sicriu pe patru roti,etc.acum sicriul asta a costat 10 255 euro.poate sa zica fiecare cum vrea.nu cred sa mai fie o alta masina cu atatea denumiri.
                        Last edited by margelatu; 2 April 2010, 13:37.
                        Welcome to the Club, We Have Jackets !

                        Comment


                        • Dupa inca 50 km in mediu urban, consumul a ramas tot la 7.8 %, cu alte cuvinte 100 km afara & 100 km in Deva. Mi se pare absolut rezonabil.
                          Oricum astazi am cumparat bujii noi, n-am avut finante pt NGK iridium momentan, asa ca m-am multumit cu Beru Ultra Titan cu 4 electrozi de masa. Le montez maine, asa-i in plan. Cele vechi au aproape 29.000 km, stiu ca se schimba doar la 60 k dupa carte, insa eu nu am incredere in Eyquem.

                          Cat despre "cutie pe roti", presupun ca asa se numeste o caroserie cu puternice accente de box design, la care functia vine inaintea formei. Daca doream invers imi cumparam Alfa Romeo

                          Faptul ca te simti ofensat personal de termenul folosit de mine, denota mandria excesiva pentru propria masina. Eu unul sunt de parere ca trebuie sa-ti iei o masina pe care ti-o permiti fara sacrificii prea mari, ca sa nu-ti faci singur viata amara.

                          Indiferent de cate eforturi ai facut sa ti-o achizitionezi tot cutie pe roti am s-o numesc cand vorbesc despre consum, aerodinamica si zgomot la vant.
                          sigpic

                          Comment


                          • Loganul s-a vrut o masina spatioasa si ieftina,Renault asta ne-a dat.Dar,cum noi suntem romani...facem bascalie de noi insine,ca la asta ne pricepem.
                            Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                            Comment


                            • Bascalie eu nu fac. Supernova pe care am avut-o pana acum 2 zile a fost intretinuta exemplar si m-am mandrit cu ea, insa nu la modul vociferat pe forumuri.
                              Loganul este o masina la care functia vine inaintea formei, de unde avantaje de spatiu interior si dezavantaje la design si evident consum. Un utilaj in principal patratos si cu garda la sol nu tocmai neglijabila nu are cum sa fie campion la consum.
                              Nu vad cum ajuta replicile de genul "cum poti ofensa Loganul numindu-l cutie pe roti" la topicul despre consum. Desi daca ne gandim, soferului fiindu-i distrasa atentia de la condus nu schimba treptele la turatia optima si consumul creste.

                              Un mic link, ca tot nu-s mandru de Dacia, nu ? http://mukidau.deviantart.com/art/Sh...baby-154705204
                              sigpic

                              Comment


                              • 2216 km , consum afisat 9.0

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google