Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sigurat nu ti-a aratat cb-ul media de 95/h.

    Chiar nu stiu de ce va scremeti sa aratati ca benzinarele astea chiar consuma putin/ca un dizal (pt ca nu e asa). Va tarati in loc sa va deplasati, declarati viteze medii imaginabile, totul pt o imagine buna pe foaie.

    Comment


    • 5.6 la 95-100 e credibil. atat ia si un 1.6mpi la drum drept, intins. si daca mai e si un pic de vale, e clara treaba. chiar nu-s bancuri. daca nu ma crezi, cand mergem odata la bocsa facem schimb de masini, daca vrei.
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • Octaviane, medie de 75-85 kmh nu-i greu de scos si poate fi facuta cu consum in jur de 6% cu AC full-time, sau chiar sub. Depinde de trafic (evident) si foarte mult de stilul de mers.
        In conditii de motor 1.4 neremapat, iti zic ca nu ti-ar fi usor sa tii pasul pana-n Bucuresti cu subsemnatul.
        sigpic

        Comment


        • Acum incepem sa coboram la viteza medie.
          Ai spus prima data 95-100, acum 75-85
          Last edited by Octavian; 14 May 2010, 11:09.

          Comment


          • Eu n-am zis 95-100 kmh. Eu l-am intrebat care a fost Vmax extra localitati.
            La drumul de Timisoara pe care-l fac saptamanal, pe Lugoj, Vmedie variaza intre 75-85 kmh, consumul intre 5.8-6.5, Vmax ajunge uneori la reprize pana la 180 kmh. In localitati merg de regula cuminte, maxim 80 cand este liber si nu sunt oameni, iar afara nu sar de regula de 120 decat in caz de depasire ori gargauni
            Am facut cei 160 kmh si in 1:30 h, cu un consum de 8.7 %
            sigpic

            Comment


            • Strai ca stiu acum traseul: mult drum drept, departe de ce e in tara.

              Comment


              • Eu mereu am fost cinstit si am precizat ruta pe care am scos consumul X, mai mult am pus poze cu Vmedie, ora de plecare, de sosire, etc. La ora la care ma intorc la Deva drumul este aglomerat pana in Lugoj. Mult drum drept este intre Tm si Lugoj, 60 km, in restu curbe cat incape, de toate soiurile :P
                sigpic

                Comment


                • Originally posted by Octavian___31 View Post
                  Acum incepem sa coboram la viteza medie.
                  Ai spus prima data 95-100, acum 75-85
                  Eu nu am spus ca viteza medie pe tot drumul a fost 95-100 km/h, am spus ca viteza de deplasare in afara localitatii a fost 95-100 km/h, asta m-a intrebat dr_mke.

                  Cat despre "va tarati" vs "va deplasati", avand in vedere ca am mers la limita / peste limita legala (50 in localitati vs 60 cu cat mergeam eu / 100 km/h in afara) nu stiu daca e chiar asa.

                  Aia este viteza maxima admisa de lege, nu te obliga nimeni sa mergi cu viteza respectiva, cu toate astea eu mergeam in zona aia, nu cred ca ma taram. Sau daca am 16V trebuie sa merg minim 20-30 km/h peste limita ?

                  Apropo, nu cred ca am spus ca benzinarul meu consuma cat un diesel sau mai putin, nu e posibil asa ceva, doar ca diferenta nu e asa mare si nu se justifica.
                  '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                  Comment


                  • Eu stiu sigur, pe probate personal pe ruta Deva-Timisoara, ca 16v-ul consuma ceva mai putin decat 8v-ul de 90 cp si mult mai putin decat 1.4. Am facut drumul respectiv cu toate motorizarile (mai putin 1.5 dci de 85 si 1.2 16v) asa ca in momentul in care am ales am mers pe date sigure.
                    Dieselul consuma sensibil mai putin insa te arde mult diferenta mare de pret la aceiasi echipare si reviziile mai dese si mai scumpe. In 100.000 km profitul este sub 1.000 de euro, dupa parerea mea nu merita, desi sunt de parere ca dCi de 85 cp este cel mai placut la drum intins dintre toate.
                    sigpic

                    Comment


                    • Originally posted by Shakar View Post
                      Eu nu am spus ca .................................................. ................................
                      Apropo, nu cred ca am spus ca benzinarul meu consuma cat un diesel sau mai putin, nu e posibil asa ceva, doar ca diferenta nu e asa mare si nu se justifica.
                      Da mai stai linistit ca s-a lamurit problema, plus ca acum stiu si traseul (se poate scoate consum bun acolo).
                      Cat de dizal, sa-l lasam de-o parte (in regimul dat de tine ar scoate max 4%, cu 90-100 pe ceas nu sare de 3,8-4%).

                      Comment


                      • Pe orice drum se poate scoate un consum bun atata vreme cat nu circului cu 30 la ora si nu stai blocat in trafic.
                        sigpic

                        Comment


                        • consum bun

                          Consum de 6,3% condus linistit. Dupa inca 100 km consum 6,7% dar cu reprize de 140-175 km/h.
                          Attached Files

                          Comment


                          • consum ploiesti bucuresti. in localitati 80 kmh iar in afara 100 110.
                            Attached Files

                            Comment


                            • Foarte bun consumul. Probabil cu pinion normal te invarteai pe la 5.5%.
                              '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                              Comment


                              • ma invarteam la 5.2 5.5 %. depinde de ce benzina bagam. \
                                cu pinion normal am scos 4.7 de la drajna la bucuresti. cu resetare ecu inainte si ners eco 10 km inainte sa intru pe autostrada.
                                acum daca fac asta cred ca scot un 4.4 4.5 asta la 90 kmh

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google