Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by marx View Post
    de ce asa scurt ? eventual filmezi de la 100 la 160 si se vor vedea clar timpii pana la 120 130 140. eu nu am nici o problema in a ajunge foarte repede la 160 170
    Faceti voi misto cat vreti (astia cu scula mare 1.6 16V), pe 100-120 sau 100-130 facem si atat ) E mult mai apropiat de realitate decat ce vreti voi (oricum 1.4 ia si 200 pe ceas).

    Originally posted by dr_mke View Post
    Ajuns in TM prin Arad..........
    Doctore, ai trecut prin AR si nu ne-am vazut...rusine
    Last edited by Octavian; 14 June 2010, 19:57. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Octavian,,facem o tura ,o liniuta ceva acolo cu soacrele in masina,,adica ceva INUMAN??
      Iar tu Marx ai uitat ca el are 1.4??
      De unde vrei si tu o cronometrare la vitezele astea? Nu e corect?

      Oricum ,am mai zis-o,cand am fost singur la Targoviste am mers in forja rau de tot ca eram in contratimp si la dus si la intors..Am mers cu 80 prin comune si in afara lor am depasit tot ce am intalnit in cale si am mers mult peste 160 chiar si cu 185 cand am avut unde si am obtinut un consum de 7,2%.
      Deci chiar este rentabil acest motor de la renault si fara caterinca acum,,chiar isi merita banii din plin!
      O sa ziceti ca sunt nebun dar asa este...

      Comment


      • Originally posted by Ivan Marian View Post
        Octavian,,facem o tura ,o liniuta ceva acolo cu soacrele in masina,,adica ceva INUMAN??
        ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
        si fara caterinca acum,...............,
        O sa ziceti ca sunt nebun dar asa este...
        Fara caterinca, facem treaba asta, numai daca soacra-mea sta la tine in masina si a ta la mine, sa vada ca sunt mai multi nebuni pe lumea asta
        Deci, inuman!

        Comment


        • Las' ca trec miercuri prin Arad iar, daca vrei da-mi PM.
          sigpic

          Comment


          • Originally posted by Ivan Marian View Post
            .......................................

            Oricum ,am mai zis-o,cand am fost singur la Targoviste am mers in forja rau de tot ca eram in contratimp si la dus si la intors..Am mers cu 80 prin comune si in afara lor am depasit tot ce am intalnit in cale si am mers mult peste 160 chiar si cu 185 cand am avut unde si am obtinut un consum de 7,2%.
            ..............................................
            Daca zici ca ai mers cu 80 la ora in localitati, nu ma mira ca ai scos 7.2. 70% din aia 80 km, cati sunt pana la Targoviste sunt detinuti de localitati, restul de 30%, adica 20-25 km, de drum intre localitati care nu depaseste niciunul 4-5 km... chiar nu mai conteaza ca ai mers cu 180 km/h un km daca ar fi sa punem cap la cap. Iti spun si unde ai mers cu 180 km/h, dupa iesirea din Chitila, cobori de pe pod si ai 5-7 km de drum intins pana la intrare in Tartasesti. Dupa aia nu mai ai unde sa mergi tare, doar sa atingi 160 km/h si apoi sa franezi ca urmeaza localitate.

            In schimb iti dau dreptate cand zici ca 1.6 16v isi merita banii.
            Last edited by vitriol; 14 June 2010, 23:00.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • discutam la sectiunea dedicata

              Comment


              • Bucuresti-Targoviste-Moroieni-Lac Bolboci -> 8% pe CB, portiunea Moroieni-Bolboci este drum forestier si am mers max. cu a 2a, A.C. tot drumul, 4 persoane + portbagaj full, 70 in comune, 110 in afara + multe depasiri

                Lac Bolboci-Sinaia-Bucuresti, consumul a scazut de la 8% la 6,8% cu max 100 in afara si cu 80 in localitati fara A.C. dar drum aglomerat cu coloane pe centura Ploiesti si Balotesti (parca) unde se lucreaza la un pod si se circula pe o banda pe sens.

                Comment


                • mai copii, care aveti mai 16voltiu' ala de scoate 5-5.5% la 110km/h. la 100 pe ceas, sub 5.4% nu a luat nici o data pe drum drept. ia 5% doar daca drumul e usor la vale...
                  iar la ph2, unde eroarea de afisaj e mai mica la kilometraj, 5.4% e la 95 pe ceas.
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • De la Sinaia pana la Ploiesti cam e de coborat

                    Comment


                    • de la sinaia la ploiesti la 80km/h aveam consum de 2.2%. cat de realist e acel consum? zero barat...
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • Nu aberez

                        Acuma o sa ziceti ca fac misto dar am facut intr-o zi 30 km pe exterior am mers incet cam 55km/h nu ma grabeam consumu la 16volti a fost de 3,7% cu reserare din benzinaria petrom, incredibil dar adevarat
                        Acelasi drum cu o skoda fabia motor 1,4 motorina am scos 3,0 % acelasi stil de economie la sange

                        In schimb cand am intrat in Bucuresti au crescut consumurile, yupi iubesc Bucurestiul loganu 6,8% si fabia 5,2%
                        sigpic

                        Comment


                        • Posed clip filmat pe distanta ceva mai mare decat a ta, mers cu a 5-a si max 60 kmh, consum 3.8%
                          sigpic

                          Comment


                          • Eu ma mai uit la ce se scrie p-aici si apoi la titlul threadului. Dupa mine consum mediu inseamna fie mixt (de la plin la plin), fie extraurban (dar asta inseamna cel putin 100km de drum drept sau alternat urcare-coborare si cu maxim 2-3 localitati scurte), fie urban (poate tot de la plin la plin pentru cei care fac naveta, curierat etc). In oricare dintre aceste situatii, la un mers NORMAL (nu subturat gen 60 km/h in tr 5 si nici 180km/h), se va obtine un consum mediu. Oricum DACA chiar intereseaza pe cineva isi face calculele pe 5000km sa zicem cu bonurile de benzina si are un consum mediu pe bune (de fapt asta cred ca intereseaza pe oricine-cat ii consuma masina). De amorul artei, da poti obtine nu stiu ce consum la 60km/h in tr 5 da de ce ai face asta? Clar chinui masina! La fel de bine iti faci un consum mediu la coborarea de pe transfagarasan, da nu stiu la ce te ajuta. Oricum eu nu prea inteleg rostul threadului. S-au spus destule pareri, dar oricum consumu e ala dat de producator (in conditiile spuse mai sus), poate putin in plus. Altel propun o schimbare de titlu: limitele extreme ale consumului la 16 volti. Si asa vor avea sens consumuri de 3% sau 25%
                            If everything seems under control, you`re just not going fast enough...

                            Comment


                            • Originally posted by Octavian___31 View Post
                              Si merita efortul...?

                              Pt mine e simplu: vrei consum mic, iei dizal, ala are 4-5% cu dedicatie speciala (mers ca omu', nu animalic).
                              Nu poti avea pretentii de 5% extraurban la un benzinar de 100+ cp, nu e elocvent, nu reflecta realitatea.
                              7-7,5% extraurban mi se pare cel mai cinstit la benzinar
                              Ce efort ? Doar nu caram pe cineva in spate. Tot la volan eram, e chiar relaxant cand te plictisesti si nu ai ce face. Plus ca mai salvezi si planeta, mergi eco .

                              Poti avea lejer 5.5% la benzinar si asta cu o viteza rezonabila, trebuie doar sa stii sa conduci eficient.

                              Ca sa scot 7.5% singur in masina trebuie sa merg tare, nu imi place sa fac asta constant, doar cand imi vin pandaliile.
                              Last edited by Shakar; 15 June 2010, 17:08.
                              '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                              Comment


                              • Mai bine ar fi sa aduceti in discutie mersul regulamentar, in limitele legale de viteza si nu situatiile exceptionale, de genul celor in care s-a mers cu 60 km/h 50 km in treapta a 5 a, eventual la vale, pt a scoate un consum infim. La ce ajuta? Poate doar intr-o competitie sportiva, gen Honda Green bla bla bla. Insa si acolo o Honda Accord a scos consum mediu(!!!!) de 4.0.
                                Aici pt consumuri mici.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google