Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Deva_Bucuresti si retur, remorca de 3.5 m lungime agata de agregatul din dotare, 4 persoane la dus si remorca goala, 2 persoane la intors si cca 250 kg puse in remorca.
    Viteza de croaziera pe autostrada 115-120 kmh (Bucuresti_Pitesti, respectiv Orastie_Deva), mers in ritmul traficului in rest, cu depasiri unde s-a putut.

    Consumul cel mai mare l-am avut la intoarcere, 9.6% cu viteza medie fix 80 kmh.

    La intoarcere resetat CB in parcare la IKEA. La intrarea in Pitesti, viteza medie 104 kmh, consum afisat 11.7%, rulat constant in 115-120 kmh.

    Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.
    Attached Files
    sigpic

    Comment


    • Nu are inscriptionata nici o restrictie de viteza remorca aia? ))

      Era de asteptat consumu asta in conditiile date.

      Comment


      • Crezi ca asta a fost pricipala mea grija, restrictia de viteza a remorcii ?
        sigpic

        Comment


        • In Constanta, exclusiv urban folosesc loganul scot un consum de 7,5-8. Pt deplasari externe avem un diesel de 2.0 de la psa

          Comment


          • Eu cred ca minti. Nu ai cum as scoti atata cu 1.6

            Comment


            • Eu am fost la ai mei la Tulcea si am scos 7,5 pe cca 220 km. Vreo 170 km extern. Restul urban. Nu ai cum sa scoti 7-8% mai ales in Cosntanta. Eu merg cam la 2 saptamani la Cta. Dupa Bucuresti, e al doilea oras ca aglomeratie de masini din Romania.

              Comment


              • Depinde de intervalul orar si ruta.
                sigpic

                Comment


                • Originally posted by Archangel80 View Post
                  Eu am fost la ai mei la Tulcea si am scos 7,5 pe cca 220 km. Vreo 170 km extern. Restul urban. Nu ai cum sa scoti 7-8% mai ales in Cosntanta. Eu merg cam la 2 saptamani la Cta. Dupa Bucuresti, e al doilea oras ca aglomeratie de masini din Romania.
                  Sa o crezi tu ca este al doilea oras ca aglomeratie. In mod sigur nu ai locuit in Cluj sau Brasov.

                  Originally posted by TM-00-000 View Post
                  Eu cred ca minti. Nu ai cum as scoti atata cu 1.6
                  Eu zic ca esti un caraghios impertinent.

                  Originally posted by dr_mke View Post
                  Depinde de intervalul orar si ruta.
                  In general nu depaseste 8.
                  Last edited by Atenza; 1 December 2013, 01:42. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Consumul in Deva, momentan este 8.2% cu Vmed 27.7 kmh, dupa mai mult de 1 plin consumat exclusiv in oras.
                    sigpic

                    Comment


                    • E aglomerat acolo? Ca mie imi consuma acum in Timisoara 9.5% motorul de 1.2

                      Comment


                      • Hotarat lucru; cu anvelopele de iarna, si timpul mai racoros, consumul se ridica usor.
                        Galati-Slobozia-A2-Bucuresti, 6,8%. La intrarea pe A2 aveam 6.6%, cu toate ca viteza nu a depasit 110kmb/ora.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Clar, timpul geros si anvelope de iarna, plus dezaburire si ventilatie mereu pe treapta 2, fac lucrurile sa stea altfel, dar nu cred ca mai mult de 8,5 l/km.
                          Oricum e un motor foarte bun pentru caroseria asta si masina e una corespunzatoare pentru tot ceea ce inseamna Romania.

                          Comment


                          • Aglomeratia care te obliga sa stai la ralani blocat mai mult decat in mers creste consumul simtitor.
                            Stilul de condus creste consumul semnificativ in oras. Cand conduc prin urbe, merg foarte relaxat, schimb la 2250-2500 rpm, nu accelerez energic, asta-n 90% din timp.
                            Prin Timisoara, cu motor mai mare, consumul imi era 9-9.5% si strabateam zilnic orasul de la un capat la altul, dimineata la 7 (sau poate mai devreme uneori) si dupa masa la intre orele 3 si 5, de regula.
                            Cele mai mari consumuri le-am avut vara pe canicula cand lasam motorul cu AC cuplat multe minute inainte sa ma urc in masina, si iarna cand au fost nametii la putere. Atunci am ajuns catre 11% daca mai tin bine minte.
                            sigpic

                            Comment


                            • Bucuresti - Rasnov 22Lconsumati si o medie de 5.8L/100km ... viteza de deplasare fost intre 80-90 majoritatea drumului , doar de 2-3 iam dat o forja pana la 190-200 ! In rest mers usor ... eu zic ca e ok consumul !
                              Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

                              Comment


                              • Continuam sa vorbim de 1.6 16v sau deja amestecam cu 8v cu 1,2....etc?
                                OnTopic: 8%, 400km, Vmed, 24 km/ora. Vmed reflecta utilizarea URBANA-Braila.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google