Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Stilul de condus alături de atitudinea în alegerea rutei pot scădea sau crește foarte mult consumul în oraș. Eu mereu aleg ruta cea mai scută ca și timp, nu ca distanță. Inutil de menționat, consumul este mai mic chiar dacă fac 30-40 km în plus pe săptămână, ca și litri consumați este mai rentabil.

    Drept urmare, dacă consumi în Timișoara 9.5% cu 1.2 16v, fie alegi în mod deliberat rute absurd de aglomerate, fie conduci foarte prost (no offence), ori ambele. Nu de alta dar am cunoștințe bune în Timișoara (2 la număr) care pedalează zilnic agregate 1.2 16v si au consumuri cu 1 litru mai mici, în medie, decât cel pe care îl declari tu. Dacă motorul ăla are un merit, este cel al consumului decent în oraș.

    Exceptând rularea constantă cu 80 kmh extraurban, viteză la care 1.6 8v are consum mai bun, în orice alte condiții mi-a fost mult mai ușor să obțin consum mic cu 16v -ul decât cu restul benzinarelor de pe Logan 1. În oraș pot schimba la 2000 rpm și tot am reprize decente, chiar în tr.4 la 1500 rpm, lucru pe care tu cu 1.2 16v nu îl poți face.

    Gata cu offtopicul.
    sigpic

    Comment


    • Originally posted by IancuMIC View Post
      Hotarat lucru; cu anvelopele de iarna, si timpul mai racoros, consumul se ridica usor.
      Galati-Slobozia-A2-Bucuresti, 6,8%. La intrarea pe A2 aveam 6.6%, cu toate ca viteza nu a depasit 110kmb/ora.
      La intoarcere, un consum mult mai bun (desi nu am avut ca tinta acest lucru), dar pe o alta ruta.
      Cart. Titan-Centura-Urziceni-Buzau-Focsani (Carrefour) ~200km, 78,8km/ora vit medie, 6.2%; e drept minus ~100kg.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Aproape indiferent de temperatura de afară, după ce montez anvelopele de iarnă, nu prea mai văd consumul sub 6% la drum întins.
        sigpic

        Comment


        • nici n-ai cum altfel. ))))
          "Roata, chiar de-ar fi pătrată, tot se-nvârte, câteodată." - N. Guţă
          Ca tratament general contra durerilor, recomand Xanax. Ramai cu durerea de p#!@

          Comment


          • Va salut baieti!
            Va scriu de aceasta data ca fost posesor de Logan 1,6 16V si proaspat propietar de
            Ford Focus Sedan 1,6 Ecoboost 150CP. Masina zic eu ca a ajuns pe maini bune, va avea grija de ea. Va marturisesc ca inca ma simt legat de acea masina.
            Faptul ca de mult timp singurele subiecte pe acest forum sunt consumul si viteza atinsa, demonstreaza ca aceasta masina este foarte buna.
            Evident ca Fordul este la un alt nivel de confort si performante dar sunt sceptic dupa primii 700 km ca voi reusi un consum mai mic decat al Loganului. Are cu peste 200 kg in plus. Desi foarte incantat de noua achizitie, am inca convingerea ca Loganul 16 V are un raport pret/calitate-performante foarte bun.
            Am mai scris dar reamintesc ca eu am reusit cu Loganul consum de 7,5 in oras si 5,7 extraurban. La Ford consumurile oficiale sunt 7,7/5/6. Asta ar insemna ca daca cu Loganul am reusit 7,5 in loc de 9,2 cu Fordul sa reusesc 6,8-7 cea ce mi se pare utopic cu tot sistemul lui start-stop.
            A nu se intelege ca sunt dezamagit, din contra sunt foarte incantat si deocamdata nu este relevant consumul fiind in rodaj si temperaturi scazute dar sigur va spun ca Loganul 16 V Euro 4 este o masina excelenta. Am ,,umilit" multi cocalari cu ea.
            Ultima amintire de acest gen o am din luna August. Eram 5 in masina si cine cunoaste drumul de la Pitesti la Craiova stie ca sunt multe curbe cu 2 benzi pe sens la urcare.
            Am ajuns din urma un BMW X5, cei drept mai vechi, al carui sofer era evident ca nu reusea sa il tina pe drum la ritmul in care eu urcam pe curbe. Cand a vazut ca trec pe langa el a gasit de cuvinta sa imi taie calea apoi in linie dreapta s-a dus avand evident motor mult mai puternic. Chiar si in acel stil de condus nu treceam de 7,5.

            Comment


            • Si eu sunt foarte multumit de 1.6 16v euro 4 ... singurul motor ok care sa pus pe logan, vorbind ca si consum si performante

              Daca stii sa mergi cum trebuie cu ea, afara am scos consum si de 5.2 asta vara ... dar mers usor 80-90km/h !
              Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

              Comment


              • Din pacate la noua generatie cel mai puternic motor are 90CP, suficienti ar spune mare parte din clientii tinta ai acestei masini. Motorul 1,2TCe de pe Lodgy si Daster ar fi tare pe Logan. Poate se gandesc sa-l puna totusi.
                Apoi am ceva de criticat la noua generatie si anume capacul de la busonul de benzina
                ( nu am vazut unul mai mare ) si consola centrala.
                Si ceva de apreciat la noua generatie :
                - materiale la interior de mai buna calitate
                - timoneria cutiei de viteze ( prin comparatie la 301 si C-Elysee este jenanta )
                - design parte frontala reusit, pacat ca nu le-a reusit si spatele. Noul MCV sta mai bine.
                - pretul MCV-ului diesel pe care il luasem in calcul suficient de mare cat sa ma uit in alta parte.

                Comment


                • @ ddor71: si ce legatura are cu consumul mediu 16v...?

                  ON topic: ieri, Braila-Buc (Otopeni) si retur
                  - la dus am scos cel mai mic consum al meu de pana acum 5,5 % (mers relax extrem).
                  - la intoarcere a trebuit sa ma grabesc un pic si consumul mediu total a ajuns la 5,8.
                  Cauciucuri iarna.

                  Comment


                  • Deci... se poate

                    Comment


                    • 1.6 16v E5
                      Timisoara-Lugoj-Deva-Vintul de Jos->Vintul de Jos-Cugir- Deva-Lugoj-Timisoara+circulat in TM, total 550 Km ( autostrada Deva-Orastie 140 km/h ) in rest mers legal. Consum mediu 7.0 l/100 , doua persoane + bagaje.

                      Comment


                      • Bucuresti - Constanta - Bucuresti - Buzau - Satu Mare - Braila - Buzau - Oradea, incarcat bine (mcv), consum de 12 gaz.
                        Decent.

                        Comment


                        • Deva_Bucuresti via Sibiu/Pitesti, autostrada ~50% din distanta, stat la ralanti peste o ora la accidentul de pe A1, Pitesti-Bucuresti facuta la sud de 5000 rpm 90% din distanta la dus, trafic, stat aiurea, etc, bla, bla prin Bucuresti, retur pe aceiasi ruta cu extrem de multa ceata si mers incet. La intoarcere masina complet burdusita de bagaj. Consum 7.6 % la sosire acasa.

                          Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.
                          Last edited by dr_mke; 23 December 2013, 15:09.
                          sigpic

                          Comment


                          • Geoagiu-Viena si retur 1437km cu 96,6 litri benzina, mi-a iesit un consum de 6,7. Trei adulti in masina si multe bagaje, inclusiv pe bancheta din spate. Pe tot parcursul drumului am incercat sa nu trec de 3 500 rot/min adica pe la 120km/h
                            Attached Files

                            Comment


                            • In ce perioadă a anului, de curând?

                              Comment


                              • Am plecat dimineata de 26 dec. si m-am intors pe 29 dec seara

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google