Consumul mediu 1.6 16v 105CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu unu nu pricep cum cu un 1.6/16V cum scoateti consumul ala.
    Aveti ceva asi in maneca?

    Comment


    • pur si simplu. control foarte fin al acceleratiei. si pinion de diesel pe a 5 a. 16v consuma mai putin ca un 1,6 v8 si consuma cat un 1.4
      Last edited by alessandro; 17 May 2010, 13:05.

      Comment


      • Originally posted by um2802 View Post
        Eu unu nu pricep cum cu un 1.6/16V cum scoateti consumul ala.
        Aveti ceva asi in maneca?

        Eu nu am pinion de diesel si la 80/90 am consum de 4,5,,4,8..si sa vii pe la intalniri ca sa i-ti aratam cum!
        De fapt e simplu...mergi constant cu viteza aia si sa ai si cauciucurile mai umflate cam 2,3 ,,2,4 bari! Ca daca le tii la 2 bari nu o sa mai ai acelasi consum.

        Comment


        • Eu in a 3-a zi de folosire a masini ( km/total la bord aprox. 100), pentru rodaj, am plecat pe autostrada spre Constanta. Dupa alimentare cu premium 95, la intrare pe autostrada, am resetac si CB. Consumul mediu a fost de 6.8 % la o viteza constanta de 100km/h.
          PS: (Pana se mai lasa motorul cred ca este ok, nu?)
          Dacia Logan Laureat, 1.6 16V 105cp, Bleu Electrique

          Comment


          • @ ivan marian pai si eu am scos 4.7 la 90 kmh si le aveam umflate la 2 bari. si pinion stock. cand se face cald afara mai dau o tura de drajna. 2.4 le bag, benzina alto 101 si sa vedem ce iese

            Comment


            • 3.8% cu benzen de 95 de la Romnamol, 1500 rpm in a 5-a, 55 kmh, 30 km.
              sigpic

              Comment


              • da se poate. plauzibil. dar este o aberatie sa mergi asa. plus ca motorul nu se simte prea bine. tremura

                Comment


                • Nu incearca nimeni sa scoata consum de dizal de 2,7 l/100 km?
                  Dr-mke cred ca cei cu dizal nu te vor crede.

                  Comment


                  • Evident, un pariu facut pe un forum concurent care vad ca-i cenzurat automat (foarte misto, n-am ce zice), cum ca nu pot scoate sub 4% cu 16v-ul precum am scos la Honda Green Challenge cu Civic 1.8 benzina. Proba-i filmata cap coada
                    Pentru motor este foarte nesanatos, sunt unii care tot in 1500 rpm merg ele, bietele motoare . . .
                    sigpic

                    Comment


                    • singura problema ar fi ca dci fata de 16v consuma 2.8 la 90 kmh. se poate merge omeneste cu viteza asta

                      Comment


                      • eu unu nu nu cumpar dizel veci lasa sa consume 16.16 V mie imi comvine sunt consumuri pe care le aveam si pe dacia aia cu motor de 1400.Sunt super incintat de masina si consumurile acceptabile plus ca ai si suficienta putere incaz ca ai nevoie.

                        Comment


                        • daca eram obsedat de consum imi luam dizal sau 1.2 pe benzina.
                          In oras doar de cateva ori am scos 9,5% si atunci era o perioada foarte libera. In rest 10,3%. Atat imi indica bordul dupa 500km in oras. Iarna ajunge si la 11. Cam astea sunt in oras.
                          In afara cel mai mic consum am scos 6,5. Dar cum de obicei merg incarcat, iese 7, max 7,5. Pentru ca mai intervin si drumuri de tara. Cam astea ar fi consumurile mele si cred eu ca-s normale. E vorba de mcv care e putin mai greu decat berlina. Nu merg subturat.
                          Vad ca pe aici se bate lumea sa scoata consumuri record. Daca as avea autostrada incepand din fata blocului si pana la destinatie , daca ma sufla vantul din spate, mai cobor si cateva pante si resetez cb-ul cand am deja 100 la ora, poate scot si eu un 5%

                          Comment


                          • Pai eu cand am luat loganul 16V am zis la fel ca tine @ronard,,ca daca consuma la fel ca dacie veche 1400 sau mai putin ca ea,,o iau si s-a dovedit o alegere foarte buna!
                            Vorba ta...nici nu se compara la putere si viteza,demaraj cand ai nevoie de ele motorul 1.616v cu 1.4,,1.6 sau dci!

                            Comment


                            • Consum in Timisoara pe aproape 100 km cat am facut in ultimele 2 zile: 8.8 fara AC. Consum la intoarcere acasa in seara asta, 5.8%, afara mers in general intre 100-120 kmh, in localitati 70-80, relativ putine depasiri.
                              Dci de 85 cp face o figura foarte buna in a 5-a indiferent de parerile uneori prea optimiste ale benzinarilor. Diferenta de culplu iese in evidenta pe rampe accentuate si cand ai masina incarcata. Evindent noi si la 140 kmh avem optiunea retrogradarii in a 4-a daca situatia o cere.

                              Putin offtopic, ce am observat eu in cele 2 luni de cand sunt posesor de 16v este ca atrage destul de multa agresivitate in trafic. Nu o data m-am trezit la semafor cu cate-un kinder dornic de liniuta, ori in timp ce eu imi vedeam de treaba depasind metodic cate-o coloana, se gaseste cate-un posesor de TDI sa-mi arate "cum sta treaba". Uneori cedez si-i arat cum se conduce corect un motor pe benzina
                              sigpic

                              Comment


                              • ,,Putin offtopic, ce am observat eu in cele 2 luni de cand sunt posesor de 16v este ca atrage destul de multa agresivitate in trafic. Nu o data m-am trezit la semafor cu cate-un kinder dornic de liniuta, ori in timp ce eu imi vedeam de treaba depasind metodic cate-o coloana, se gaseste cate-un posesor de TDI sa-mi arate "cum sta treaba". Uneori cedez si-i arat cum se conduce corect un motor pe benzina "
                                dr_mke eu am masina de aprox 3 sapt si pe ea nu scrie 1.6 16v dar la fel ,,depasind metodic cate-o coloana", au fost destui care se uitau cam ciudat cum sunt depasiti de un logan ).
                                Dacia Logan Laureat, 1.6 16V 105cp, Bleu Electrique

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google