Consum 1.6 mpi 8v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bucuresti - Brasov - Bucuresti (mers cu 75-90km/h, rar 100, iar pe serpentine am intalnit soferii de weekend si am mers dupa ei, nu am reusit sa depasesc):
    -la dus am mers pe dn 1.
    -la intoarcere am mers pe dn 1a pana la Ploiesti si am continuat pe dn 1 pana acasa.

    Parcursi 383km, din care 20km in Brasov, cu AC, 22,6L consumati, deci 5,9L/100km. Trei persoane in masina fara bagaje.
    Attached Files

    Comment


    • Originally posted by bad_hrc View Post
      Lasa ca am mai auzit de bmw 528 din 90 care consuma 9 in oras (ma gandesc ca seara, ziua nici o sansa). Imi imaginez ca si tdi-urile alora consuma 4 in oras, doar ca stiu pe cineva cu un golf4 2.0(sau 1.9) tdi de 133 cai si in aglomeratia din bucuresti ii consuma 8.
      Ce face? 8? )
      Consuma Smartul in aglomeratie 6 si are motor de 0.6.
      O javra dintr-asta de 2.0 / 1.9 consuma 10 cel putin.

      Comment


      • bad_hrc, asa DA prietene, asa DA... pentru consumul ala te invarti pe langa 80 km/h, nu pe langa 100km/h...

        Comment


        • Eu cand plec la drum, rar plec fara motiv si doar cu 2-3 persoane in masina ca acum, de obicei plec cu treaba, cu masina plina si consum peste 6 l/100km nu cum posteaza lumea consumuri de 5%, dar de fapt ei au mers singuri in masina... si incet.

          Comment


          • In sfarsit un om corect.
            Deci inteleg ca 1.6, 8v si 16v consuma cu 1,1.5-litrii la drum lung mai mult ca 1.2 16v.
            De aia ma tot gandesc la un viitor schimb.

            Comment


            • Originally posted by bad_hrc View Post
              Eu cand plec la drum, rar plec fara motiv si doar cu 2-3 persoane in masina ca acum, de obicei plec cu treaba, cu masina plina si consum peste 6 l/100km nu cum posteaza lumea consumuri de 5%, dar de fapt ei au mers singuri in masina... si incet.
              Depinde nene unde pleci, eu am specificat ca am scos consum sub 6 la drumuri drepte chiar si cu 2-3 persoane si bagaj, daca ai piciorus de vitel castrat acum 4 ani poti sa ai si matiz, tot consuma peste 8 la suta... domnia si prostia se plateste!

              Comment


              • 1.2 consum la drum lung nu scoate nici sa il omori mai putin de 5.5% doar daca mergi cu 60 poate cu a cincea

                Comment


                • Dar consumul tau nu are treaba cu realitatea, tu ai aratat doar ca "se poate", ceea ce fac multi aici si la celelalte motorizari.

                  Sub 6% extraurvan nu e un consum real, in viata asta, este ceva demonstrat si nimic mai mult.

                  Prefer sa am 7% si sa te vad in oglinda cum ramai la consumul tau demonstrativ si sa ajung la destinatie cu 1/2-1 ora mai devreme sa-mi beau cafeaua si sa fac un dus.

                  Ce e sub 6% e pt dizal

                  Comment


                  • Nu stiu de ce ai mereu impresia ca astia de consumam 6,5 le alergam ca disperatii. Adevaru e ca exista diferente de consum la 60 km/h in treapta 4 si 5, singura problema este ca in a 5-a e subturata bine.
                    Cine merge in localitati incet si ii da talpa cand iese nu v-a consuma niciodata putin, cine accelereaza treptat la iesirea din localitate si ajunge la aceeasi viteza ca talpaciu dar pe distanta de 2-3 ori mai mare intotdeauna va avea consum mai mic... si frigiderul plin in caz ca drumul este aglomerat si 1 singura banda pe sens

                    Comment


                    • Postul meu era adresat la Vasile78, scuze

                      Comment


                      • Si postul meu tot pentru Vasile78

                        Comment


                        • Ok, sa fie fara numar pentru mine... Eu sunt cinstit si recunosc ca nu dau 2 parale chioare si nici macar un prezervativ gaurit pe impresiile voastre de soferi profesionisti! Categoria de "conducatori auto" (nu indraznesc sa spun soferi) in care ma incadrez eu circula cu viteza legala. Daca unii in schimb au erectie si cand ma privesc in oglinda ajung pe culmile Nirvanei, le doresc totusi sa ramana acolo si sa nu ajunga prin santuri, mi-au murit colegi in fata din cauza prostiei...

                          Comment


                          • Originally posted by Octavian View Post
                            Dar consumul tau nu are treaba cu realitatea, tu ai aratat doar ca "se poate", ceea ce fac multi aici si la celelalte motorizari.

                            Sub 6% extraurvan nu e un consum real, in viata asta, este ceva demonstrat si nimic mai mult.

                            Prefer sa am 7% si sa te vad in oglinda cum ramai la consumul tau demonstrativ si sa ajung la destinatie cu 1/2-1 ora mai devreme sa-mi beau cafeaua si sa fac un dus.

                            Ce e sub 6% e pt dizal
                            Am facut cluj-bucuresti, cu 140-150 km/h pe autostrada, pe alocuri ars pe coada in zona dealul negru, in rest mers regulamentar - 7.6 motor de 3000 cmc v6 benzina.
                            Un alt coleg ce a plecat o data cu mine, dar a mers mai molcom, a ajuns cu 1/2 h mai tarziu. Nu-i stiu consumul, ca nu vorbim de asa ceva.

                            Eu unul merg regulamentar pt ca in fiecare zi sunt stresat iar cand ies cu masina imi place sa admir peisajul, chit ca merg cu smartul de 55 cai, chit ca merg cu cea de 250 de cai. Imi place sa admir peisajul si nu sa ma agit pe drum. Sunt curios oare ce spun cei care ma vad ca merg regulamentar: "Ia uite-l ba si pe sarantocul ala, si-a luat masina cu motor mare ca sa mearga incet afara... Ce idiot..."

                            Comment


                            • Hai sa incerc eu un raspuns final...

                              In conditii normale, "care este" 3-4 persoane la bord si ceva prin portbagaj, traseu cu deal, vale si curbe, cauciucuri de vara umflate ca la carte, benzina CO 95 consumul extraurban este:

                              A. La mers cu 100km/h(plus sau minus max 10 km/h) in afara localitatilor si un 60km/h in localitati consumul e intre 6,2l/100km si 6,5l/100km;

                              B. Mersul pe autostrada cu acul pe 130km/h e de la 7l/100km in sus;

                              C. Sunt posibile consumuri mai mici daca se reduce viteza sau in masina e doar o persoana si nu sunt bagaje. Alte metode gen umflat cauciucurile pana la limita exploziei pentru reducerea frecarii sau utilizat benzina de avion nu intra in discutie...

                              Cine nu e de acord are voie sa arunce cu pietre in mine... n-o sa le arunc inapoi...

                              Comment


                              • Experienta proprie confirma ce zice Martian mai sus.
                                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google