Consum 1.6 mpi 8v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • poti scoate si 6 sau 6.5L/100 dar mers undeva in maxim 100-110KM/h si cu accelerari usoare (abia sa simti ca o calci) ... poti sa incerci sa vezi. Sau daca mergi cu 100KM/h maxim scoti si sub 6L/100.
    I have no special talent. I am only passionately curious.

    Comment


    • Schimbat batraneste 2000-2200 consum sub 6 .. 5.8 minim ... in rest cum merg io deobicei ... 9 9.5 10 ... cam asa ... (orash) <---> 6.2 in afara 120-125-130 constant (alegeti voi viteza reala)
      sigpicMy ride

      Comment


      • 120-130 afara nu prea iese 6,2&#37;. Asta ar fi valabil la un 110-115 max., sari de 120, sare si consumul spre 7%.

        Comment


        • Nu toate masinile sunt la fel nu toti avem motoare identice si eu nici atat ... :P vrei sa fac poza la cb sa demonstrez? Sau mergem pe incredere ... altfel nu postam ...
          sigpicMy ride

          Comment


          • Pai mergem pe incredere normal, dar mai ales din ce spun si ceilalti colegi care au 1.6, nu iese 6,2&#37; la un regim de 120-130.

            Eu stiu cum am mers ca sa scot un 5,8% (90-100, pe alocuri 120 la depasiri)
            Last edited by Octavian; 25 March 2008, 14:56.

            Comment


            • Originally posted by DeLuXe View Post
              Nu toate masinile sunt la fel nu toti avem motoare identice si eu nici atat ... :P vrei sa fac poza la cb sa demonstrez? Sau mergem pe incredere ... altfel nu postam ...
              Tavi are dreptate. La 120KM/h constant ai undeva la 6.7-6.8L/100 (pe computerul de bord cu consum instant) iar la 130 treci spre 7L/100.

              6.2 scoti dar undeva la 100-110KM/h constant.

              Ca ai zis la viteza constanta.

              Nu toate masinile merg la fel dar nici diferente de 0.8L/100 la consum nu exista intre ele in acelasi regim :-)
              I have no special talent. I am only passionately curious.

              Comment


              • @deluxe: daca ai mers 300km batraneste (90-100) cu consum mediu de 6&#37; si apoi ai mers 100km cu 130, normal ca-ti arata 6,2%, dar real pe ultima suta de km ai avut mediu de 7% sau chiar ceva mai mult. eu la 120 constant n-am adus-o sub 6,5% si tot 1.6mpi am. daca e un pic de vale, poti merge 120 si cu 6,5%, dar cum dai de deal si incerci sa tii 120 (adica bagi un pic piciorul, nu lasi gazul constant si sa scada viteza la 100-110 in panta), cum sare de 7%. in functie de inclinatia drumului, presiune roti, temperatura exterioara si directia vantului, consumul la 120 a variat intre 6,8% si 7,2%.
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • Am facut comanda si eu de un Logan Kiss FM 1.6MPI, am achitat ieri avansul, pe 8 aprilie vine masina, vreau sa va intreb daca masinile recente mai vin cu consum instant la computer de bord, mi-ar fi folositor la reglarea tinutei de mers, in sensul constantei ei.

                  Comment


                  • Nu vin cu consum instant ... din pacate
                    I have no special talent. I am only passionately curious.

                    Comment


                    • Nici o masina din colectia 2 nu mai vine cu consum instant ...
                      csebalyn are dreptate ... m-am grabit cand am scris ... crima? )
                      sigpicMy ride

                      Comment


                      • crima nu :-) dezinformare da :-) dar nu o sa iti ia gatul nimeni (nu chiar din prima )

                        S.
                        I have no special talent. I am only passionately curious.

                        Comment


                        • Nici chiar dezinformare .. dar nu am specificat toate detaliile :P
                          sigpicMy ride

                          Comment


                          • Consumurile care le-ati postat mai sus ( Silviu, Deluxe, Octavian si csebalyn ) cu ce fel de benzine sunt: de 95, 98, 99 sau 100? Cred ca e foarte important acest lucru.

                            Comment


                            • K ... ultimul consum cand am fost la intalnirea comuna Arad- Timisoara la Sannicolau.
                              dus - intors cam 180 km - 200 km (au mai fost ceva drumuri pe acolo). Viteza medie pe care mi-a aratat-o CB a fost de 55 km/h. Ce sa zic ? Marea majoritate a drumului a fost la 80-90 ora, dar au fost portiuni cu 50, portiuni cu 120-140 (ma enervau astia ca ma tot lasau in urma) a fost chiar o portiune de vreo 2 km cu 15km/h.
                              2 persoane in masina subsemnatul si AR77PAG. alimentat full cu 95 de la rompetrol.
                              consum 6.1 la suta
                              (poza facuta de ar77pag cu telefonul la ajungerea in Arad)
                              Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
                              Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

                              Comment


                              • Originally posted by constantinp View Post
                                Consumurile care le-ati postat mai sus ( Silviu, Deluxe, Octavian si csebalyn ) cu ce fel de benzine sunt: de 95, 98, 99 sau 100? Cred ca e foarte important acest lucru.
                                conteaza dar daca nu mergi cu viteza constanta (ex pe autostrada) diferentele sunt mici.

                                Daca ai CO100 poti consuma mai putin ca si cand ai avea CO95 in acelasi regim DAR si mai mult (e mai sprintena si ai tendinta sa o calci mai tare...).

                                Conteaza regimul in care conduci cum zicea si csebalyn mai sus.

                                S.
                                I have no special talent. I am only passionately curious.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google