Consum 1.6 mpi 8v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by cristi3775 View Post
    Nu cred ca a iesit pe exterior 3%....poate si-a pastrat media de 6-6.5%...dar s-a modificat mult pe oras, in loc de 8.5-9% sa fi fost 6-6.5-7%maxim.
    Altii......ce idei aveti?
    pai daca a pastrat media de 6 6,5 7 in oras,pe exterior tot 3,ceva iese consumul.suta de km in oras,ai parcurs-o ziua sau noaptea?mai conduce cineva masina?poate a mai pus cineva benzina in masina fara sa-ti spuna...poate s-a decalibrat pompa de la peco,cine stie......

    Comment


    • Roy- nu mai conduce nimeni masina.....alimentez numai de la Rompetrol, si imi pun singur benzina...plus ca verific ce este in rezervor,inainte si dupa alimentare...intotdeauna.Condus numai ziua. Nu am mai mers sportiv, si am aschimbat treptele numai la 2000-2500tr/min, in viraje de 90grade, schimbam a2a (pana acum nu, eram tot timpul cu a 3a, sau a 4a..fain,nu....masina nu tremura, si nu cerea treapta inferioara)

      Azi cu 6l de benzina....parcurs 70km in oras...fix.
      Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

      Comment


      • Originally posted by cristi3775 View Post
        ..................... De unde sigur 13 l...de pe bonul de benzina..de acolo. Cand a fost becul rosu aprins, am alimentat 13.63l rompetrol (60ron), resetat ceasul ( NU am CB) si facut drumul pana s-a aprins inapoi martorul pt benzina ( acei 5-6l de rezerva). Deci, marja de eroare poate sa fie de 1l.
        .......................
        Deci un rahat, scuza-ma (cu metoda asta).
        Deci nu sunt 13 litri, sunt 13,6 la care poti lejer sa adaugi o eroare de 2 litri, deci total vreo 15,6-16 litri la 250 km.

        E bine si asa, dar iti spun ca metoda nu e deloc precisa, mai ales la un nr mic de km rulati, daca faci 400-500 km prin metoda asta, te mai apropii de adevar un pic.
        Prin metoda asta (cu becu de rezerva), mie mi-a iesit ba 6,5% ba 7,8% ba 8,5 ba 7,2% la stil de mers neschimbat.
        Fara CB cel mai precis e cu metoda plinului (si asta e discutabila, trebe la aceeasi benzinarie, aceeasi pompa, aceeasi pozitie a masinii, caneaua bagata la fel pe gura rezervorului.... )) ).
        La drum lung a fo' prima data cand am putut sa-mi fac o idee de consum la mine, si anume un ~7,5% mers sportiv, dar NU pe 100-150 km, ci pe vreo 700 km (ce m-a bucurat ca l-a confirmat si un alt talpaci de p-aci, Seba mai exact, cica a mers cu un 1.4 prin tara si i-a luat sub 8%).

        Comment


        • Originally posted by Octavian___31 View Post
          Fara CB cel mai precis e cu metoda plinului (si asta e discutabila, trebe la aceeasi benzinarie, aceeasi pompa, aceeasi pozitie a masinii, caneaua bagata la fel pe gura rezervorului.... )) ).

          Serios?!?!......atunci fa tu calculul la drum lung de 800km...cu un plin. Atentie plin, nu inseamna 50l, ci 45-44l....da,ca apoi se aprinde becu.
          Si eroare aeea de 2l de care zici, e o MARE ABERATie...cum dracu sa pun in rezervor 13.6l si sa am de fapt 15.6l?!!! Daca eu verific inainte de a pune benzina, si dupa ....si ce scrie pe pompa +ce este in rezervor inainte= cu este este in rezervor dupa alimentare.

          Si hai sa iti mai fac un calcul la 100km.....verificat benzina in rezervor...mers din Piatra Neamt> Poiana largului>Tg. Neamt> P.Neamt.......undeva intre Tg Neamt si Piatra facusem fix 100 km pe bord....oprit masina, verificat combustibilul in rezervor...-6l fata de initial. Marja de eroare la astfel de verificari este de +/-1l, ceea ce inseamna ca la 100km parcursi ai un grad de eroare de 0.5l/100km.
          Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

          Comment


          • 1 litru eroare de afisare la 100km inseamna 2l/%, adica ai consum intre 5 si 7 cand vezi ca ai consumat 6 litriii pt simplul motiv ca aia 5 litrii aratati in meniul de diagnoza, nu-s de fapt 5. eroarea de citire a sondei plutitorului e de cativa litrii. cand vezi 5, poti sa ai de la 4 la 6, oricati litrii vrei tu. iar "plin" inseamna vreo 58 de litrii, nu 45. adica bagi 50-52 si cu cat mai ai in rezerva, uite ca obtii aia 58. unii se lauda chiar cu 62 de litrii in rezervor, deci sonda arata uneori "avioane". cb in schimb, calculeaza consumul dupa timpii de deschidere a injectoarelor, o metoda mult mai precisa decat aia cu plinul la pompa pe distante mici.
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • Originally posted by cristi3775 View Post
              Serios?!?!......atunci fa tu calculul la drum lung de 800km...cu un plin. Atentie plin, nu inseamna 50l, ci 45-44l....da,ca apoi se aprinde becu.
              Si eroare aeea de 2l de care zici, e o MARE ABERATie...cum dracu sa pun in rezervor 13.6l si sa am de fapt 15.6l?!!! Daca eu verific inainte de a pune benzina, si dupa ....si ce scrie pe pompa +ce este in rezervor inainte= cu este este in rezervor dupa alimentare.
              ............................
              Pai nu fac 800 km, dar 700 am facut (ma rog, 670 cu strans din cur).
              Cu eroarea din meniul secret (meniu' pacii) cred ca te-a lamurit Seba mai bine (ca de obicei, ma enerveaza omu asta cum explica ).

              Comment


              • Bine ma..fie cum ziceti voi........o sa imi pun si eu Cb si gata.

                Apropo..cand vb de plin....vb de plinul care se intampla atunci cand lasi pistolul blocat, si se opreste fix la 50l. Fortat......mi-a intrat total in rezervor 60l.
                Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

                Comment


                • Pai da, si asta e discutabila (d-aia am spus ca nu e precisa nici metoda plinului).
                  Eu cand am verificat prin metoda asta, am facut plinu cu doua clicuri la canea, apoi la realimentare am facut 4 clicuri, dar si asta e discutabil dupa cum apesi pe canea...

                  PS: la Focus am tot insistat cu clicu pana am dat jos vreo 2 litri (are cred ca o supapa de supraplin sau ceva de genu).

                  Comment


                  • ce inseamna perfect? nimic nu este perfect, doar natura, dar nici ea tinde sa nu mai fie.
                    este acceptabila o marja de cateva sute de grame. hai sa nu mai cautam nod in papura ca celalalt consuma cu 100 grame mai mult sau mai putin.
                    sigpic

                    Comment


                    • CB-ul la consum tinde spre perfectiune ))) , asta vizavi de metodele noastre de a mai stoarce un 0,2 litri la suta de km parcursi.

                      Comment


                      • Iarasi eu......ia sa va vad acum la matematica:
                        - mers in peco (rompetrol), pus alimentat pana s-a oprit singur pompa..( alimentat 41.89....in rezervor mai erau cam 7-8l, dupa ceas)..am mai fortat pana s-a facut 50l (+8=58l total).
                        Plecat la Bucale, ziua in amiaza mare, 3 persoane, fara bagaj, mers cu viteza de 80-100km/h. Intors inapoi, 4 persoane, bagaj....sa zic vreo 14-20kg..noaptea....mers cu viteza de 100-130km/h....... Cat mai mai invartit eu pe drum,si pana acasa pe bord aveam 800km..si 2 linii la benzina ( facut treaba cu ceasul...indica 8l).
                        I-a sa va vad acuma ecuatiile si fractiile...ca mie iar mi-a dat cu virgula.

                        PS:..asta era joi...ca luni dimineatza am mai facut in drum........aceeasi poveste.
                        76.574km totali...masina face 3 ani pe 3 agust.....si inca nu am facut reviza de 75.000
                        Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

                        Comment


                        • e belea cu voi....) uite cum am facut eu,am mers cu masina pana s-a aprins beculetul rosu si din momentul ala am tinut cont cati km. am facut cu masina pana in peco,sa zicem 20.bun.am bagat de 100 de lei benzina (22 l) , am resetat CB,am mers cu masina pana s-a aprins din nou becul rosu,am adaugat la numarul de km. si cei parcursi anterior (acei 20 km) si abia apoi m-am apucat de calcule.Mi-a dat un 6.3 parca fata de un 7.2 cat arata CB.Eu zic ca e mai exact asa ...asta daca nu am sarit eu ceva din ecuatie ) Metoda plinului mi s-a parut mai inexacta datorita spumei deci...Voi ce ziceti ?
                          Oricum eu stiu ca la un drum intins extra scot un 5.0-5.5 consum iar in oras un 7-0-8.0 (oras mititel !!! nu capitala deci sunt multumit.

                          Comment


                          • ........Mi-a dat un 6.3 parca fata de un 7.2 cat arata CB.Eu zic ca e mai exact asa ...

                            Da, adica e (mult)mai corect ce-ti arata CB-ul decat prin calculele cu rezerva, in felul asta ai aratat cat de mare (!) poate fi eroarea dupa calculele aproximative si un instrument dedicat pt treaba asta.
                            Aviz amatorilor

                            Comment


                            • oare? personal cred ca matoda mea e mai sigura decat Cb-ul.CB-ul ia in calcul mult prea multi factori....spre ex.la stationare...pai creste consumul de numa- numa,iar eu unul nu cred ca la stationare consumul este de 7-8 %.Asa prin metoda descrisa de mine reusesc sa stabilesc mai exact consumul.Cel putin asa cred eu

                              Comment


                              • si daca iti iesea un conum de 8%, atunci CB era mai precis?
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google