Consum 1.6 mpi 8v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am mers pe autostrada constant la 120, in momentul in care ai stabilizat-o cb imi arata consum instant 6%, cum ciupesti un picut acceleratia 6.5-7.5 depinde cat de greu iti e piciorul, iar la 160 mers tot constant cb imi indica 10.2-10.5 in jurul valorii asteia. Mi-ar conveni valoarea asta la viteza asta, dar ce ne facem de autostrazi?
    9! 9! 9!
    sigpic

    Comment


    • Ati vazut?
      clar daca mergi la 120 nu prea te duci peste 6.5... Dar tre sa te abtii un pic daca vrei si consum bun...
      daca tu schimbi la 3500 si mergi agresiv nu ai cum sa ai consum bun... Depinde si de sofer acum...
      Better late than never, but never better late

      Comment


      • Eu niciodata nu am avut consum sub 7,5 - 8 media, nu stiu voi cum mergeti cu tractoarele voastre dar vreau si eu lectii de mers
        toora,llumar fata spate,zender,borla,calc reno sport,1.6 93cp,vw mk1,1.8,sparco sprint,roll bar omp,centuri 6 puncte sandtler,bf goodrich,bbs,borla

        Comment


        • Originally posted by lawmaster View Post
          Ati vazut?
          clar daca mergi la 120 nu prea te duci peste 6.5... Dar tre sa te abtii un pic daca vrei si consum bun...
          daca tu schimbi la 3500 si mergi agresiv nu ai cum sa ai consum bun... Depinde si de sofer acum...
          Pai si la cat sa schimb? La 2500 rpm ca la dizal? (e agresiv 3500-4000 rpm la benzinar???)
          Normal ca iese un ~6,5% tras de par, va miscati mai rau ca daciile 1300, nu-i de mirare ca multi spun ca nu trage masina (dar are domle un consum minunat...).
          Consum bun, adica mic e la dizal, cu benzinaru chiar n-are rost sa te chinui sa scoti un ~6-6,5% doar de dragu acelui juma de litru sau un litru in plus la suta de km.
          Cam asta e un consum normal la drum lung 7-8%, depinde cat de tare mergi si 9-11 % oras.
          Restul...Tine de dizal, atat consumul cat si turatiile, sau subturatiile.

          PS: pe autostrada e posibil un 6,x% la un 120/h. In alte conditii, ca sa mergi sustinut cu 120...cam se duce la 7%

          LE: In care treapta Sorin..? )
          Last edited by Octavian; 12 December 2008, 14:43.

          Comment


          • Eu nu merg tare cu masina max 100 la ora hai poate 110
            toora,llumar fata spate,zender,borla,calc reno sport,1.6 93cp,vw mk1,1.8,sparco sprint,roll bar omp,centuri 6 puncte sandtler,bf goodrich,bbs,borla

            Comment


            • hai frate ca vrajiti degeaba...
              fieecare merge cum vrea, dar daca tu schimbi la 4000 e normal un astfel de consum...
              eu schimb la 3000. Consum de 8% cu maxim 110, asta nu o cred... Poate al ta nu are si treapta a 5-a...
              eu cu al meu tractor si cu un consum mai mic, cred ca pe dealul negru nu prea ai cum sa ma depasesti, iar pe autostrada, ti-am zis ca merg cu 120, consum 6.3...
              hai sa nu ne jignim si sa respectam si parerile celorlalti, eu asa zic. Fiecare isi are propriul lui stil de a conduce. Voi o turati la 4000, eu la 3000...
              Better late than never, but never better late

              Comment


              • Cine te-a jignit?
                am si treapta a cincea la masina si o folosesc si pe asta
                facem o proba pe dealul negru? te risti?
                Last edited by virtualmansorin; 12 December 2008, 14:58.
                toora,llumar fata spate,zender,borla,calc reno sport,1.6 93cp,vw mk1,1.8,sparco sprint,roll bar omp,centuri 6 puncte sandtler,bf goodrich,bbs,borla

                Comment


                • Nu va mai "bateti" atata pe consum , daia va`ti luat masini..Nu era normal sa consume ? Vreti consum redus ?? Scuterul e varianta potrivita(PS: a aparut si scuter cu cabina, sa nu ploua in el ;) )

                  Comment


                  • Nu bre bicicleta cu consum de 2 mere pe ora e mai buna
                    toora,llumar fata spate,zender,borla,calc reno sport,1.6 93cp,vw mk1,1.8,sparco sprint,roll bar omp,centuri 6 puncte sandtler,bf goodrich,bbs,borla

                    Comment


                    • Andreea tradu si mie CET pls? Ca nu prea am inteles, a postat cineva pe un alt thread
                      9! 9! 9!
                      sigpic

                      Comment


                      • Si ti-era greu sa intrebi pe topicul ala? Mai, sunteti de groaza cateodata...
                        @sorin: lasa dracu, ca tu mergi 100-110 cu tr3, normal ca nu scazi sub 8% oricum, as merge cu tine de 20 de ori cu 8% decat cu o roaba in tr5 la 90 ca sa nu consume...
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • Domnu nu mai merg cu a treia la 110 merg frumos nu ai vazut ca depasesc chiar si cu treapta a 5 -a ?
                          seba vii copilot pe dealul negru ca sa vedem daca il putem depasii pe domnul de mai sus?
                          Last edited by virtualmansorin; 12 December 2008, 16:20.
                          toora,llumar fata spate,zender,borla,calc reno sport,1.6 93cp,vw mk1,1.8,sparco sprint,roll bar omp,centuri 6 puncte sandtler,bf goodrich,bbs,borla

                          Comment


                          • Nu am zis ca sunt cel mai tare, dar sa zici ca toti au tractoare si numai tu ai dreptate... Treaba ta... Oricum nu are rost sa mai zic nimic...
                            eu masina nu am luat-o sa merg la curse cu ea, dar nici sa zic ca merg cu maxim 110 si sa am consum de 8...
                            v-am zis, fiecare cu stilul lui de condus... Nu va zice nimeni sa faceti ca mine, dar nici sa contraziceti ce zice unul sau altul ca nu e asa, doar pentru ca voi aveti alt stil de condus...
                            Better late than never, but never better late

                            Comment


                            • @sorin: Evident! Numai sa facem o recunoastere de trasu ca sa iau notite. Drumul ala l-am facut de multe ori, dar nu chiar ca timisoara-deva
                              @lawmaster: tu nu stii de gluma?
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • Ba da frate, dar nu-mi place cand te contrazice si tre sa fie doar ca el...
                                Better late than never, but never better late

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google