Ambreiaj

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ambreiaj

    Am ajuns la 135 mi si a inceput sa dea semne. A mai schimbat cineva la 1.5- 65 pana acum? Ma intereseaza preturi kit, manopera si cum arata placa( adica mergea schimbat numai discul?).

  • #2
    kitul am inteles ca e injur de 5-6mil fara manopera.
    off: Ai avut vreo problema cu injectoarele sau pilitura in pompa de motorina in toti acesti kilometri?

    Comment


    • #3
      Ptr Flliper: nu am avut nici un fel de probleme la injectoare sau pompa( motorina petrom, schimbat viteze intre 2500-3000 si filtru motorina la 15 mi). Revenind la problema mea am gasit kit valeo si la 320 lei si la 700, fara sa bag de seama deosebiri?????

      Comment


      • #4
        Eu iti recomanda disc de origine luat din service dacia si montat tot acolo pt ca iti da garantie chiar daca e mai scump. Din ce an e masina?

        Comment


        • #5
          2006 luna asta implineste trei ani

          Comment


          • #6
            iti da semne deja ambreiajul,waw ....
            mergi cu piciorul pe ambreiaj eu am constinte care au aproape 200.000 km si nici vb de ambreiaj,dar cine stie
            cand iti iei kitul ambreiaj poate pui niste poze cu ce contine si cat costa si ce marca au cei de la dacia pt ambreiaj

            DRIVE SAFE
            sigpic
            Poate pentru lume ești o singură personă,dar
            pentru o anumită persoană, ești întreaga lume!

            Comment


            • #7
              Nu merg cu piciorul pe ambreiaj dar, fac mai mult de 100km pe zi in traficul din Buc. probabil in conditii normale de exploatare ar tine 200000 sau poate cunostintele tale au ambreiaj hidraulic. Oricum cei de la dacia spun ca ar trebui sa tina intre 130 si 150 mi km, kitul pus din fabrica este valeo iar despre poze, daca mai sumt si altii interesati am sa pun.

              Comment


              • #8
                pai acum 200.000 in urma nu se facea hidraulic,e ambreiaj normal cu cablu,apropo face taxi cu masina,poata m-a mintit cea ce nu cred dar daca e asa eu ce mi-a spus el asta iti zic si eu







                sigpic
                Poate pentru lume ești o singură personă,dar
                pentru o anumită persoană, ești întreaga lume!

                Comment


                • #9
                  Eu am intrebat de preturi ptr. kit, manopera si cum putem deosbii kitul original de cel turcesc, nicidecum despre cati km. au nush ce cunostinte sau pareri personale de genul ''mergi cu piciorul pe ambreiaj''.Daca nu acum, poate in viitor, vor mai fi si altii interesati de subiect si e pacat sa citeasca 10 pagini de ineptii in loc de 2 fraze la obiect.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by cristi1970 View Post
                    Eu am intrebat de preturi ptr. kit, manopera si cum putem deosbii kitul original de cel turcesc, nicidecum despre cati km. au nush ce cunostinte sau pareri personale de genul ''mergi cu piciorul pe ambreiaj''.Daca nu acum, poate in viitor, vor mai fi si altii interesati de subiect si e pacat sa citeasca 10 pagini de ineptii in loc de 2 fraze la obiect.
                    Daca te interesa pretul o puteai face la magazin intrebarea si aflai sau puneai intrebarea in sectiunea piese dar asa ai deschis un subiect pe o tema care nu s-a discutat.Te-as ruga sa dai dovada de mai mult respect ptr.colegii de forum deoarece nu s-au debitat ineptii,pur si simplu ai primit raspuns la intrebarea dorita si citeva sfaturi in plus.
                    Respect si numai bine.

                    Comment


                    • #11
                      apropo daca dai un ban si doresti sa stai in fata ia de origine si nu turcisme,daca doresti sa nu mergi de 4 ori in service cumpara kit-ul complet ce contine disc,placa+ rulment si daca tot umbli la ambreiaj schimba si cablul sfatul meu de debitor de ineptii,totul te duce undeva in jurul a 700 ron
                      a fost o parere mai sus la ce ai spus tu referitor la nr de km,si o parere asupra faptului ca poate mergi cu piciorul pe ambreiaj nu neaparat ca si mergi,nu trebuie sa te superi si sa faci astfel de remarci si daca dadeai search gaseai un thread cu aceste discutii referitor la ambreiaj si alte probleme cat si pretul unui kit ambreiaj,puteam la fel de frumos sa cer unui operator sa ti-l stearga si tot nu aflai nimic,asa poti beneficia si de anumite discutii la cat poate duce ca km un ambreiaj cauzele distrugerii si multe altele,dar.....


                      sigpic
                      Poate pentru lume ești o singură personă,dar
                      pentru o anumită persoană, ești întreaga lume!

                      Comment


                      • #12
                        Imi cer scuze am folosit o expresie cam grea, dar ma asteptam la un raspuns bazat pe argumente nu pe opinii subiective, ceva de genul; am schimbat kitul luna trecuta a costat atat si manopera atat sau putem deosebii un kit original de unul turcesc asa. In fine este greseala mea nu trebuia sa intru in polemica, scuze inca o data si numai bine.

                        Comment


                        • #13
                          ok ,no problem,probabil ca nu ai sa faci vreo deosebire,au copiat turcii mercedesul dar un kit ambreiaj,mergi la magazin piese de origine dacia,vad ca esti din bucuresti,ai unul exact intre dimitrov pe partea dreapta in directia obor,e magazin al fabricii si acolo presupun ca poti primii mai multe detalii
                          apropo sa nu uiti sa iti iei si talonul la tine ca iti da piesele dupa seria masinii
                          sigpic
                          Poate pentru lume ești o singură personă,dar
                          pentru o anumită persoană, ești întreaga lume!

                          Comment


                          • #14
                            Cel mai bine e sa iti cumperi un kit rulment placa disc ...ca sa nu ai probleme in viitor daca schimbi numai anumite componente......in ceea ce priveste marca poti sa cumperi Valeo (folosit de Dacia ) sau Sachs si sa tii cont unde sunt facute piesele ...nu e relevant pretul ...pretul unui kit este in jur de 450-500 de lei
                            In viaţă risipim ani, iar la moarte cerşim clipe...
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              o vorba buna a grait si gmv97
                              sigpic
                              Poate pentru lume ești o singură personă,dar
                              pentru o anumită persoană, ești întreaga lume!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google