Parere Despre Amortizoare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Parere Despre Amortizoare

    Buna ziua . As vrea si eu sa cer o parere. Am un Logan Diesel 65 cai din 2006, 60000km. Cand am schimbat filtrul de motorina au observat mecanicii ca telescopul de pe dreapta are scurgere de ulei, deci trebuie sa le schimb.
    Am fost la mai multe magazine si am vazut ca este o diferenta de pret intre telescoapele originale pt logan 1.4 benzina si cele 1.5 motorina.
    Apoi la un magazin care avea exclusiv piese dacia mi s-a spus ca nu este nici o diferenta intre cele 2 tipuri doar difera codurile.
    De asemenea la acest magazin avea telescoape monroe, si ma bate gandul sa imi iau din acestea deoarece stau cam rau cu banii si sunt mai ieftine decat cele originale.
    Dar nu stiu cat sunt de bune si daca e vreo diferenta intre telescopele pt benzina si cele pt motor diesel.
    Miltumesc anticipat.

  • #2
    Diferenta exista nu numai intre coduri si datorita faptului ca motorul dci este mai greu cu cateva kg :parerea mea i-ati un telescop ieftin daca cel de fabrica te-a tinut numai 60mii intr-o exploatare normala
    mai este de stiut ca nu intotdeauna un telescop curs este de schimbat

    Comment


    • #3
      eu am monroe made in poland, si sunt multumit
      laureate 1.5l, albastru marin

      Comment


      • #4
        Originally posted by ten View Post
        eu am monroe made in poland, si sunt multumit
        la cati km le-ai schimbat.???

        Comment


        • #5
          eu am 67000 km si sa scurs un singur amortizor pe spate

          Comment


          • #6
            nu le-am schimbat am 60 de mii de km si sunt de fabrica
            laureate 1.5l, albastru marin

            Comment


            • #7
              Telescoapele sunt bune ele saracele dar pacat de drumurile din Romania. Si eu am unu scurs pe fata dar na de vina si arcurile sport ca le comprima mai mult fata de arcurile stock mai ales cand iei o gropa mai nesimtita cu arcurile sport e cam dureros si la buzunar si la poponeatza )
              Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

              Comment


              • #8
                Va multumesc pentru pareri. Poate ca sunt bune si cele de fabrica, ce nu am mentionat eu este ca anul acesta am fost nevoit din noiembrie pana in iulie sa fac naveta , iar de 3 ori pe saptamana mergeam de un drum de tara plin de gropi, si denivelari, iar asta iarna fost un dezastru pe acolo, (gropi, zapada, gheata etc) si probabil ca de acolo mi s-a tras, mai ales ca am avut si capul de bara din stanga stricat.
                Pana la urma am luat monroe la 144 lei bucata. Azi le-am schimbat + capul de bara (80 lei), si pot sa spun ca se simte o diferenta majora, nu mai am nici un zgomot, zdrancanit, etc...
                Acum sa vedem cat sunt de fiabile in timp, va tin la curent.
                O zi placuta.

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google