Zgomot ( fluierat in viteza 5 ) 1.5 dci

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomot ( fluierat in viteza 5 ) 1.5 dci

    Buna prieteni .

    Am un Logan 1.5 DCI 65 CP din 2006 .

    AM o problema si eu : Am un zgomot ( de fapt nu este un zgomot, este un fluierat ) in viteza a 5-a in intervalul 80 km/h -100 km/h , un fluierat foarte subtire care creste auditiv cu apasarea mai tare a pedalei de acceleratie . Adica daca urc lent de la 80 la ora fluieratul este mai putin zgomotos. Ma gandesc ca e cutia de viteze dar ce ar putea fi ? SI cum s=ar putea remedia ??


    Sper ca ma ve-ti ajuta cu ceva raspunsuri .


    Multumesc ,
    Mihai

  • #2
    in primul rand verifica nivelul uleiului din cutia de viteze nu ar strica si un schimb de ulei

    Comment


    • #3
      mai mult ca sigur numai are ulei la nivel ,pinionul de viteza a 5 a este mic si numai apuca ulei daca nu este la nivel.

      Comment


      • #4
        turbosuflanta fluiera asa

        Comment


        • #5
          Fratica nu cumva ti-ai pus ornament la toba????? Vezi ca eu asa am patit, fluiera si nu stiam ce are, am fost cu ea la service dacia de mai multe ori si nu au stiut ce are, pana la urma au chemat comisie de la pitesti, s-au uitat putin la ea si si-au dat seama ca era de la ornamentul de la toba, l-au dat jos si nu a mai fluierat. Ornamntul nu era facut cum trebui, buza din capat, de la iesire nu era intors de tot si fluiera, era ca si cum ai fi suflat in capacul de pix.

          Comment


          • #6
            Nu e nivelul nu e ornament .

            Deci : Nu e ornament la toba pentru ca nu am . Nivelul este bun pentru ca i-am facut schimbul de curand dar in urma cu ceva timp am pierdut o parte din uleiul din cutie pe la planetara si cred ca pot asocia acest zgomot cu aceea perioada .

            Tin sa precizez ca doar in vit 5 face acel fluierat . Poate oare sa fie pinionul sau vreun rulment de acolo ??. Daca e asa se poate remedia ??


            Multumesc ,

            Comment


            • #7
              De la 100km/h incolo tot la fel mai suiera? Cum trage masina in tr. a 5-a?

              Eu inclin sa cred ca e din furtunul de admisie aer de la turbo, dar e posibil sa fie chiar de la turbo.

              Oricum, daca masina iti trage bine, nu cred ca este ceva grav, dar verifica oricum furtunurile de admisie aer, eventual schimba garniturile si baga niste coliere metalice ca lumea.

              Asteptam vesti despre daca tot mai suiera!

              Comment

              Working...
              X
              Anulare DPF
              Politica de Securitate Google