Senzor;captor;traductor Viteza Probleme

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Senzor;captor;traductor Viteza Probleme

    Nu-mi mai mergea vitezometru si implicit kilometrajul de juma de an. Ieri m-am hotarat sa rezolv aceasta suparatore problema(nu stii cu ce viteza rulezi); mai ales cand treci pe langa radare); Am achizitionat un senzor;captor;traductor de viteza de 1.5dci din Vitan si l-am schimbat.
    Ghiciti ce...nicio reactie; mort ca celalat. ok!! Iau camera video o proptesc in volan; pun contactul si ma duc sa invart de senzor. Culmea functioneaza; fac aceeasi manevra si cu cel vechi; idem. Deci m-am facut cu 2 senzori de viteza buni; care ar fi pasul urmator???Ca banuiesc pinionul din cutia de viteze; CE TREBUIE SA FAC?? CINE MA POATE AJUTA CU UN SFAT!! Inafara de genul schimba masina)Sper ca nu trebuie sa dau cutia de viteze jos pentru a rezolva problema!!! Multumesc anticipat!!

  • #2
    Chiar nimeni nu cunoaste ce trebuie facut?!?!
    Last edited by Seba; 31 August 2012, 00:16.

    Comment


    • #3
      Poti sa incerci sa faci o constatare la un service ca sa nu schimbi jumatate de masina asa pe presupuneri
      In viaţă risipim ani, iar la moarte cerşim clipe...
      sigpic

      Comment


      • #4
        un fleac tiai raspuns singur la intrebare,,,cutia trebuie desfacuta boabe si schimbate pinioanele care antreneaza senzorul de viteza,,,

        Comment


        • #5
          mai este deschis un thread...tu nu vezi cand faci threadul ce scrie cu rosu si stelute ? citeste inainte de a posta ! si oriucm , am cerut si eu ajutorul si nu mi-a zis nimeni nimic .. deci in service.. eu am curatat senzorul , a mers si pentru cateva minute iar mi-a cazut si a revenit...l-am curatat iar in seara asta si voi vedea de-acu incolo..
          " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

          Comment


          • #6
            @Tudor - La mine a mers prin inlocuirea acelui senzor
            In viaţă risipim ani, iar la moarte cerşim clipe...
            sigpic

            Comment


            • #7
              dar la tine era tot timpul la 0 km`h ? s-a aprins check engine-ul ? la mine nu tot timpul, cam 20 % din timp era la 0 km ..ma gandesc , ca nu face contact bine, azi cand l-am scos, a iesit usor tare, voiam sa ii scot mufa si a iesit cu totul ) o sa vad in viitorul apropiat ce se mai intampla
              " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

              Comment


              • #8
                Originally posted by Tudor View Post
                mai este deschis un thread...tu nu vezi cand faci threadul ce scrie cu rosu si stelute ? citeste inainte de a posta ! si oriucm , am cerut si eu ajutorul si nu mi-a zis nimeni nimic .. deci in service.. eu am curatat senzorul , a mers si pentru cateva minute iar mi-a cazut si a revenit...l-am curatat iar in seara asta si voi vedea de-acu incolo..
                Ai citit cumva postul meu?!! Poti sa verifici si singur senzorul asa cum am facut-o eu; ca sa elimini orice suspiciune.
                Sau in doi; unu sta si se holbeaza la bord si celalat invarte de pinionul de plastic din capatul senzorului (da nu uitati sa puneti contactul) si asa iti dai seama daca problema e din senzor sau din cutie.
                Nu inteleg ce ti-au curatat aia din service la el?? aaaa.. te-au curatat pe tine de bani )am inteles!!

                Comment


                • #9
                  am cerut si eu ajutorul si nu mi-a zis nimeni nimic .. deci in service .

                  aici m-am referit ca trebuie in service rezolvata problema, avand in vedere ca nu m-a ajutat nimeni, greseala a fost a mea ca m-am exprimat gresit.

                  dar tu ai citit cumva postul meu ? am curatat senzorul(si mufa, si senzorul si locasul unde intra senzorul cu carpaa, apoi spray wd 40 ), am scris asta, dar problema apare doar cateodata de asta nu stiu daca e senzorul. te rog explica-mi ce pinion de plastic e vorba si daca il invart ce trebuie sa constat ? ca sa stiu macar daca e senzorul de vina..
                  " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by nikuniku View Post
                    un fleac tiai raspuns singur la intrebare,,,cutia trebuie desfacuta boabe si schimbate pinioanele care antreneaza senzorul de viteza,,,
                    Ma gandeam daca prin prelungirea tijei patrate din plastic (din senzor); adica sa lipesc o bucata de material la fel, lunga de 1cm scap de desfacutul cutiei??
                    Pentru ca decat sa desfac cutia (adica juma de masina) pentru problema asta; dau fuguta si-mi fac casco si o parchez in stalp; si uite cum voi scapa eu de toate problemele.
                    Mi-a mancat ficatii masina asta; cred ca am imbatranit prematur din cauza ei;
                    turbina bulita; piston topit; injectoare praf; inalta a inceput sa fac figuri; acu si rahatul asta de senzor; pentru care trebuie sa desfac cutia....ahahahaha cred co iau razna!!!

                    Originally posted by Tudor View Post
                    am cerut si eu ajutorul si nu mi-a zis nimeni nimic .. deci in service .

                    aici m-am referit ca trebuie in service rezolvata problema, avand in vedere ca nu m-a ajutat nimeni, greseala a fost a mea ca m-am exprimat gresit.

                    dar tu ai citit cumva postul meu ? am curatat senzorul(si mufa, si senzorul si locasul unde intra senzorul cu carpaa, apoi spray wd 40 ), am scris asta, dar problema apare doar cateodata de asta nu stiu daca e senzorul. te rog explica-mi ce pinion de plastic e vorba si daca il invart ce trebuie sa constat ? ca sa stiu macar daca e senzorul de vina..
                    Daca te uiti la senzor (adica cand il ai in mana) vorbesc de ala din cutia de viteze nu ala de turatie (asta e pe volanta si e altceva) deci senzorul prin care tie iti functioneaza kilometrajul si vitezometrul; in partea opusa mufei de legatura (la capatul celalat) are o tija patrata din plastic (de fapt tot e din plastic) care in interiorul senzorului trebuie sa se roteasca; pentru ca in capul celelalt (ala cu mufa) are un magnet care prin rotire trece peste o bobina care in circuit cu un integrat si ceva tranzistoare da impulsuri catre ecu si uite asa iti indica tie viteza si kilometrii parcursi.Deci daca rotesti cu degetelele de tumburusul ala mic si negru si patrat din capatul senzorului cu contactul pus; vei constata ca acul vitezometrului se misca.Asta daca e bun senzorul!! Ceea ce am constatat eu! Din pacate, ca mai bine era bulit (doar il schimbam si gata). In cutia de viteze, tumburusul ala intra intr-un locas si acolo il antreneaza intimpul mersului, ceea ce la mine nu se mai produce.
                    Pe scurt daca cand invarti cu manuta iti indica la bord; senzorul e bun;pinionul din cutie e defect (nu ma intreba ce are ca inca nu am desfacut cutia); mai degraba ii dau foc!!
                    Last edited by un fleac; 22 August 2011, 17:32. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • #11
                      nici mie nu imi merge vitezometrul la logan dci de vreo 2 luni,problema este de la pinionul de plastic din cutia de viteza,l-a inlocuit cineva pana acum,se poate inlocui fara demontarea cutiei de viteze

                      Comment


                      • #12
                        Ce versiune de echipare e masina ta si din ce an e?
                        INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

                        Comment


                        • #13
                          loganul meu este din 2006, de 1.5 DCI 65cp

                          Comment


                          • #14
                            Are ABS? .
                            INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

                            Comment


                            • #15
                              nu are abs este modelul ambiance

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google