Uruit Motor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Uruit Motor

    Salutare,

    De mai bine de jumatate de an, am senzatia ca motorul este foarte zgomotos comparativ cu alte dci-uri. De la ce poate fi?

    Tin sa precizez urmatoarele:Masina este din 2006, 65CP, 80.000km,revizie din 10.000 in 10.000km, numai ulei Mobil 1 0W40, filtre MANN(cel de motorina il iau din reprezentanta) antigelul schimbat din 2 in 2 ani, schimbat ulei cutie,schimbat rulmenti fata.

    Multumesc anticipat!

  • #2
    Salut,

    Nu crezi ca e cam subtire uleiul ala? Eu am acelasi motor si folosesc ulei Elf 10w40 TurboDiesel. A ajuns la 220.000 km motorul, suna ca atunci cand era nou si nici nu mananca ulei.
    Incearca sa folosesti uleiul recomandat de producator.

    Stima!

    Comment


    • #3
      Salut,

      Ma gandesc ca fiind full syntetic-protejeaza mai bine motorul. Ideea este ca nu completez nimic de la schimb la schimb. M-am gandit si eu ca poate fi de la ulei....acum chiar nu stiu ce sa spun

      Comment


      • #4
        Eu cred ca problema este uleiul care este "apa chioara" si nu ai presiunea necesara tachetilor hidraulici. Cel mai bun ulei este cel recomandat de producatorul motorului. La orice motor al oricarui producator.
        Asta este parerea mea. Eu am patit-o cu un ulei 5w40 la un momentdat. Dupa 500 de km l-am dat afara si am bagat 10w40 la loc si a mers brici.
        Stima

        Comment


        • #5
          Exista topic dedicat pentru uleiuri de motor, unde ne poti comunica metoda prin care ai ajuns la concluzia ca 0W40 e "apa chioara", comparativ cu 10W40.
          If it ain't broke, don't fix it!

          Comment


          • #6
            Sincer nu cred ca este "apa chioara". Ma gandesc daca era cum spui tu.....l-ar fi aruncat de mult. Acest ulei este full syntetic(adica o ungere/protectie mai buna).

            Comment


            • #7
              5w e mai vascos decat 0w, 10w e mai vascos decat 5w, and so on.
              Cu cat uleiul este mai vascos cu atat protejeaza mai bine componentele.
              Celor care nu stiu sa mearga cu diesel cautati pe google: "Exploatare diesel ! MAK"

              Comment


              • #8
                me cataline me, nu ma face sa rad ca am buzele crapate.... dupa cum spunea si niki,detaliati aici
                Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                Comment


                • #9
                  Forumul e ca sa-si dea lumea cu parerea, nu scrie nicaieri ca sunt mecanic autorizat.

                  Daca iei decizii in viata reala dupa ce spune X pe forum e problema ta.
                  Celor care nu stiu sa mearga cu diesel cautati pe google: "Exploatare diesel ! MAK"

                  Comment


                  • #10
                    sunt uleiuri testate, care in timp si-au dovedit fiabilitatea... dar ma rog, faci ce crezi tu de cuviinta cu masina ta...
                    Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                    Comment


                    • #11
                      Stai linistit ca nu are nimic, si eu tot dci 65cp din 2006 am, si da este un motor zgomotos. Am incercat cu ulei elf dar face la fel,cu dacia oil tot acelasi rezultat inclusiv castrol magnatec 10w40, iarna/vara acum doar pe asta il folosesc. Am observat ca la schimbul de ulei la 10.000 km este mai vascos decat celelalte, sunetul motorului este unul "aparte", asa se aude el ! Eu unul m-am obisnuit cu sunetul de "tractor".

                      Comment


                      • #12
                        Si eu am tot dci de 65 cai si am observat ca e zgomotos doar cand m-am suit in alt logan in care auzeam motorul foarte foarte incet. Era al unui batran, nu a stiut sa-mi spuna ce ulei are, ca nu el facea revizia, dar eu bag doar 5W40 Castrol Edge Turbo Diesel, si parca a inceput sa sune o idee mai tare dupa ce l-am remapat.

                        Din cate am auzit, 10W40 nu ar fi indicat pt motoarele turbo diesel, acuma nu stiu daca o fi sau nu asa.

                        E ok 10W40 pt dci-urile noastre?
                        Cumpar volan de Duster

                        Comment


                        • #13
                          Eu am mers pe urmatoarele criterii......un ulei full syntetic, cu normele pe care le cere producatorul B4, cu o plaja de temperatura cat mai mare 0W40, firma sa fie consacrata si a rezultat acest ulei Mobil 1 0W40 care nu este un ulei ieftin......2XX lei 4L. Acum nu stiu unde am gresit.....sau poate fi si altceva. Ma gandeam ca la 100.000km sa trec pe 5W40

                          Comment


                          • #14
                            Problema e uleiul acela e prea subtire.
                            Acelasi lucru am patit si eu la mercedesul din poza aveam 5w40 si la 120 km la ora m-i se parea ca are un uruit de elicopter...dupa ce am pus 10w40 uruitul a disparut.
                            Pt diesel e suficient un ulei semi-sintetic.
                            Si eu tot mobil 1 am pus pe idea sa protejez motorul fiind full sintetic dar...mai bine ce recomanda producatorul

                            Comment


                            • #15
                              ciudat ce spui tu... la mine parca era mai zgomotos cu dacia diesel 10w40 decat cu edge diesel 5w40, mai ales la rece...
                              Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google