Fum Albastru La Plecare De Pe Loc

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Fum Albastru La Plecare De Pe Loc

    Salut, am un 1.5 dci 131.000 km. De cateva zile a inceput sa scoata fum albastru la plecare de pe loc, dar nu in mod constant. In luna mai,am avut probleme cu distributia (intinzator curea gripat, rupt, supape stricate...) Reparatia, din disperare am facut-o la un "service" pentru taxiuri (recomandare de la un prieten). Vreau sa va intreb care ar fi ordinea de verificare a cauzelor acestui defect ? Motorul nu face nici un zgomot anormal si "trage" foarte bine. Consum mediu 6l/100 km. Puteti sa-mi recomandati un atelier la care sa pot face o constatare serioasa? Sunt din Bucuresti

  • #2
    Simeringurile la supape or fi fost schimbate?Fumul e de la ulei si faptul ca trage foarte nbine e tot de la ulei.Chiulasa cu probleme ...garnitura chiulasa deteriorata .Trebuie vazuta si turbina in ce stare e.Acum nu vreau sa fiu rau ..poate ti-au inlocuit turbina cu alta.Sunt si de astia care completeaza de la altii.
    Last edited by margelatu; 9 August 2014, 08:31.
    Welcome to the Club, We Have Jackets !

    Comment


    • #3
      La faptul ca au inlocuit ceva m-am gandit si eu. Am avut suspiciuni ca au inlocuit pompa de injectie... Poti sa-mi spui daca si cum se poate verifica turbina pe masina ? Multumesc

      Originally posted by margelatu View Post
      Simeringurile la supape or fi fost schimbate?Fumul e de la ulei si faptul ca trage foarte nbine e tot de la ulei.Chiulasa cu probleme ...garnitura chiulasa deteriorata .Trebuie vazuta si turbina in ce stare e.Acum nu vreau sa fiu rau ..poate ti-au inlocuit turbina cu alta.Sunt si de astia care completeaza de la altii.
      Am scris raspunsul ca si "post".....
      incepator......
      Last edited by gabineagu; 9 August 2014, 08:39. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • #4
        Ehh ..te duci si tu la un doctor bun sa vada ce e pe acolo.Asa patesti daca mergi la Nea Caisa la colt.O repara de nu mai merge niciodata.
        Welcome to the Club, We Have Jackets !

        Comment


        • #5
          Am rezolvat cu niste baieti meseriasi, ieri, sambata. Au muncit 7 ore. Au reparat turbina si acum este ok. Garantie, factura. Adresa : BD. Timisoara 50, Bucuresti
          Last edited by 77sky; 10 August 2014, 10:36.

          Comment


          • #6
            Un pret pentru repararea turbinei daca se poate?
            Prea multii prostii pentru o tara asa mica

            Comment


            • #7
              1100 ron (850+250 manopera). manopera a constat in demontare-montare turbina, intercooler, reparatie. Cam 7 ore de munca efectiva la care am asistat.
              Last edited by 77sky; 11 August 2014, 00:15.

              Comment

              Working...
              X
              Anulare DPF
              Politica de Securitate Google