trepidatii ciudate la diesel

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    in ziua de azi duci masina la service si o iei mai ..... cum ai aduso
    in alexandria nu ai voie sa stai cu masina in service
    sigpic Alexandria

    Comment


    • #62
      @bluee... acul de la turometru are variatii ? ... Tinde sa pice sub 800 rpm?... Vezi sa nu fi uitat desteptii vreun suport la motor nestrans/prins ...

      Comment


      • #63
        De vreo 2 zile am inceput sa aud si eu vibratii la motor in ralanti. La rece e ok, dar cand se incalzeste se aude mai zgomotos in ralanti atunci cand il ascult din masina cu portierele inchise. Daca deschid portiera, sau il ascult din fata masinii, de langa roti, de oriunde se aude bine, nu mi se pare nimic ciudat. Doar cand il ascult din masina se aude mai tare, parca ar mai bate ceva pe langa el, parca ar trepida, nu stiu cum sa descriu. Sa fie problema de EGR, de altceva? De schimbat am schimbat vitezele totdeauna la 2000rpm la rece si la 2300-2500rpm la cald, rezervorul a fost plin cu OMV tot timpul de cand am luat-o deci nu cred sa fi facut condens, si totusi...trepideaza ceva. O parere?....

        Comment


        • #64
          Loganul pe care l-am avut inainte, trepida cateodata mai rau ca un tractor romanesc. Daca tineam mana pe schimbator... imi facea vibromasaj

          Cu siguranta trepideaza si pentru ca e diesel si din cauza cutiei, care probabil la tine nu e pe cabluri. Am inteles ca asta e secretul de la asta noua nu-mi mai misca maneta deloc.

          Pana la urma io n-am inteles un lucru... ce legatura ar avea condensul din rezervor cu trepidatiile masinii? Sper ca nu o sa ziceti ca d'aia trepideaza ))

          Comment


          • #65
            Nu stiu ce treaba ar avea apa cu trepidatia, probabil nu se mai face arderea normal. Eu nu simt nici o trepidatie in schimbator, doar mi se pare mai galagios motorul la cald la ralanti decat inainte. Poate nu e trepidatie propriu-zisa a motorului, poate zdrangane altceva. Ce ar trebui sa controlez sa aflu cauza?

            Comment


            • #66
              Originally posted by iuli81 View Post
              Loganul pe care l-am avut inainte, trepida cateodata mai rau ca un tractor romanesc. Daca tineam mana pe schimbator... imi facea vibromasaj

              Cu siguranta trepideaza si pentru ca e diesel si din cauza cutiei, care probabil la tine nu e pe cabluri. Am inteles ca asta e secretul de la asta noua nu-mi mai misca maneta deloc.

              Pana la urma io n-am inteles un lucru... ce legatura ar avea condensul din rezervor cu trepidatiile masinii? Sper ca nu o sa ziceti ca d'aia trepideaza ))
              poti sa ne dai cateva detalii despre modul de prindere a CV? Cum adica pe cabluri?

              Comment


              • #67
                Modul de actionare e pe cabluri. Nu prinderea...

                Originally posted by nik View Post
                Ce ar trebui sa controlez sa aflu cauza?
                Sa deschizi si tu capota si sa vezi cam de unde se aude zgomot, in afara de motor. Eventual apropie-te de intercooler si vezi daca e de acolo.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • #68
                  Sincer nu ma pricep foarte bine dar stiu sigur ca nu am zis prostii.

                  Poate ne lamureste Andrei, daca intra!

                  Comment


                  • #69
                    Tu n-ai zis prostii.
                    Celalalt user a gresit.
                    Cutia de viteze JR5 (de pe dCi) are actionare prin cabluri, nu pe tija cum au celelalte, si de aia nu se mai simt vibratiile in maneta.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • #70
                      Salut, am si eu o problema cu motorul meu diesel 65cp, remapat. Se intampla in mers, in treapta a 3-a, la 2000 de turatii, daca incerc sa o mentin acolo cat mai mult, cam acolo ating 50km/h, incepe si trepideaza si scutura. Ceea ce e foarte ciudat e ca nu face asa decat la aceste date asa. Am incercat si in treapta a 4-a si nu face, la fel si in a 2-a nu am probleme. Puteti sa ma dumiriti si pe mine ce o doare? Faza e ca nu face decat de cateva saptamani asa. Deasemenea vara-mea are aceeasi problema. Motorina nu cred ca e de vina mai ales ca alimentam din locuri diferite si firme diferite.

                      Comment


                      • #71
                        Problema poate fi la cutia de viteze la pinioane.
                        I HAVE A !sigpic
                        fara linkuri externe in semnatura

                        Comment


                        • #72
                          E din cauza subturarii, de aia face asa. Sau alimentare proasta cu motorina.
                          Cel mai nou proiect auto din România!
                          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                          Comment


                          • #73
                            Eu nu cred ca la 2000rpm ii subturat dar in fine...
                            I HAVE A !sigpic
                            fara linkuri externe in semnatura

                            Comment


                            • #74
                              Originally posted by X@by View Post
                              Problema poate fi la cutia de viteze la pinioane.
                              salut. Sa stii ca si eu m-am gandit la asta, si chiar eram convis la un moment dat, insa sa stii ca azi dimineata nu am mai avut aceasta problema. Si pana sa verific (adica sa am o zona mai intinsa, foarte lina) am mers cam 12 km. Deci motorul era cald, uleiul din cutie era mai subtire. Hm... E oricum o foarte ciudata problema. Oricum vreau s amai aud si alte pareri. Mersi mult.

                              Comment


                              • #75
                                Revin cu problema trepidatiilor: am facut ieri un drum la Iasi, mers ca pe autobahn, drumul f. Bun si simt o trepidatie usoara in volan de la 1500-2300 rpm, in treapta 4 si 5, mai ales in viteza 5. Peste 2500rpm nu se mai simte nici o trepidatie, dar in rest trepideaza usor. La 1500 in vit 5(stiu ca e subturat, dar am facut doar o incercare-in rest merg de la 2000rpm in sus) trepidatia e usor mai mare pana pe la 1700-1800rpm, apoi se simte mai putin. De la 2500rpm in sus, nu se mai simte nimic.S-ar putea sa faca mai demult asa, nu-mi dau seama, pe la noi soseaua e mai zgrunturoasa si nu-ti dai seama. Dar pe E85, in drum spre Iasi, asfaltul e mai finut si simti alftel orice trepidatie. Rezervorul l-am tinut intotdeauna plin de cand am luat masina, nu stiu ce sa fie. Motorul trage bine, se infinge. Trepidatiile de care zic dispar cand iau usor piciorul de pe pedala de acceleratie. Ce sa fie?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google