Consum mediu al Loganului 1,5 dCi Euro4

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 2. Conditii meteo nefavorabile nu poate fi ca nu meri cu 150km/h pe ninsoare sau pe gheata
    I HAVE A !sigpic
    fara linkuri externe in semnatura

    Comment


    • Vant puternic din fata si creste consumul cu cel putin un litru, deci este cat se poate de plauzibil
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • Daca din cei 510km facuti:

        170km ai mers cu 100km/h=> consum maxim de 4.5%;
        340km mers cu 150-160km/h=> consum de 7%;

        Dupa o medie va iesi un consum de 6.2%.
        Adaug vantul din fata si rezulta 7.2%, cel mai nefavorabil caz.

        Cum ai dedus cei 8%? Din computerul de bord sau calcule diverse?

        Comment


        • Bine bine dar aia ii numai un litru. Pana la 41 mai este ceva
          I HAVE A !sigpic
          fara linkuri externe in semnatura

          Comment


          • Dupa ce marti am fost la Constanta, ieri si azi am facut Bucuresti-Oradea si retur cu aceiasi masina. De data asta, conditiile meteo nu mi-au permis sa depasesc pe autostrada 90-100 km/h, iar de la Pitesti la Turda am mers 90-100 km/h in afara localitatilor si in localitati 70-80 km/h. De la Turda pana la Oradea sunt radare fixe aproape in fiecare localitate asa ca am mers 50-60 km/h. M-am invartit un pic in Cluj si in Oradea, dar totalul de km a fost de 1270. Litri consumati: 58. Consum mediu: 4,5 l/%. Dar, am mers omeneste. De aici trag concluzia ca dieselul consuma putin doar daca mergi rezonabil. Si faza cu 8 l/% Bucuresti-Constanta si retur, alergata, imi mentin afirmatia.
            P.S. Consumul este cel afisat de CB.
            Last edited by vitriol; 2 December 2008, 01:30.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • Sal , am si eu un Logan din ian 2007 , 1.5 dci euro 4 ,recunosc ca nu prea merg cu 80 km /ora in afara localitatii dar ma incadrez pana in 3000 de ture ,problema e ca ma cam arde la consum , cred ca depaseste 6% , am fost asta vara in occident si pe autostrada la 130 Km/ora cred ca mia luat cam 6 % .
              Apropo chestea cu apa in motorina nu am gasito niciodata si iau destul de des motorina in canistra .
              Cind iam intrebat pe cei de la reprezentanta de consumul marit au spus ca nu se incalzeste destul de mult motorul iarna , consumul in carte e dat de 4,1% cu motorul la 90 grade C , parca am eu vreo vina ca nu se duce apa la 90 grade C

              Comment


              • Consumul, la acea turatie, daca mai esti si incarcat, este undeva pe la 5.6-5.9 L/100km; cat despre acela de 4.1 il poti obtine astfel: cat mai mica sarcina, mers constant cu 80KM/H,,,
                Am incercat si eu sa merg odata cu viteza asta (de la Bucuresti la Ploiesti), dar recunosc, nervii mei erau cam intinsi, in conditiile in care viteza mea de croaziera e undeva pe la 120 (pe ceas)
                Apa din motorina,,,interesant,,,cum iti dai tu seama ca motorina pe care o pui in masina nu contine asa ceva?
                Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                Comment


                • Pai e simplu. Daca o ai in sticle si o tii un timp apa se lasa la fundul sticlei sub forma de bilute.
                  Citroen C4 Coupe 1.6 hdi 110 cp 2006 rouge lucifer

                  Comment


                  • Stiu ca asta e simplu,,,Sa reformulez,,,esti convins ca nu pui nici un ml de apa in rezervor?
                    Crede-ma ca am vazut motorine ce pareau "curate" dar,,,offf! Nu era chiar asa!
                    Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                    Comment


                    • Nu ca ma laud dar am mers din severin pana la craiova = 115 km si am scos 3.3% dar nu am depasit 80 maxim 90 km/ora in cateva depasiri

                      Comment


                      • Si in ce treapta ai mers?
                        I HAVE A !sigpic
                        fara linkuri externe in semnatura

                        Comment


                        • Aievea

                          Acum stiti cum este, se urca soferul de benzinar pe dci si sta cu ochii pe turometru ca nu cumva sa-i scada turatia sub 4000 de rotatii de frica sa nu i se opreasca motoru cind pleaca de pe loc ca la mpi 1.4,si tot se lupta sa treaca de 5000 de rotati si uite asa le iese lor consumul.

                          Originally posted by Octavian___30 View Post
                          ...Si marmota invelea ciocolata (4,6% 140-150/h).
                          Pentru unii vise pentru altii realitate
                          Last edited by valeriuciprian; 6 December 2008, 10:06.

                          Comment


                          • Sal,eu a un 1,4 mpi,modelul preferance,si va pot spune ca pe CB in oras imi arata 10%,ceea ce mi se pare cam mult,tinand cont ca schimb pe undeva la 2500 rot/min,presiunea in pneuri e ok,revizia la timp,
                            In schimb in afara se schimba lucrurile ,daca merg pana intr-o 100 km/h am consum undeva la 5,5-5,8%.
                            Vreo explicatie pt consumul asa de mare in oras?

                            Comment


                            • O explicatie ar putea fi ca noi (cei care am scris pe acest topic) avem diesel iar tu benzina...Daca vei citi aici vei vedea ca (,) cam acela e consumul din oras pentru benzinare.
                              sigpic

                              Comment


                              • Originally posted by mariandci View Post
                                Pentru unii vise pentru altii realitate

                                Mariane!...Iti bea motorasul ala numai la 120 km/h un 5.2-5.3 L, ce sa mai zic de 140km...(daca mai e si cu sarcina,,,); asa ca,,,marmota in continuare inveleste ciocolata (de fapt a trecut la obiecte de sezon )
                                Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google