Dacia Logan 1,5 Dci Turbina Sau Compresor??

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dacia Logan 1,5 Dci Turbina Sau Compresor??

    Turbina sau compresor?? am auzit ca nu are turbina si ca ar avea compresor..
    Last edited by Seba; 19 June 2008, 11:15.

  • #2
    Are turbo...

    Comment


    • #3
      Are turbina toata ziua!...Si noaptea!
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • #4
        Compresor pe diesel???...Zau?????....Te rog baga si tu un link cu o masina disel cu compresor...Ca eu nu stiu

        Comment


        • #5
          Domnilor, hai sa punem lucrurile la punct. Din punct de vedere tehnic, aerul se induce fortat in motor prin intermediul unui compresor. Daca acel compresor este volumetric (de tip Roots) si antrenat de o curea a motorului, denumirea simpla e compresor. Daca acel compresor e centrifugal si antrenat de o turbina montata pe traseul gazelor de evacuare, atunci ansamblul turbina-compresor se numeste turbocompresor. Popular, are numele de turbina/turbo, desi turbina este doar partea de antrenare a acelui compresor. Adica dispozitivul ce transforma forta gazelor de evacuare in miscare de rotatie. Aceasta miscare de rotatie e preluata de compresorul centrifugal de pe partea de inductie aer si astfel se realizeaza supraalimentarea.
          in incheiere, loganul are turbocompresor, adica, popular "turbo".
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #6
            Multi sau chinuit sa vada cum arata : http://www.tradevv.com/chinasupplier...1549-9782.html

            Comment


            • #7
              Nu mai bine deschideau capota la un logan dizal si se uitau in spatele motorului?
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • #8
                Prea multa bataie de cap mai bine dau un click

                Comment


                • #9
                  Csebalyn te rog spune-mi...Exista masini diesel cu compresor pe curea????
                  Nu de alta dar nu gasesc...

                  Comment


                  • #10
                    Din auzite, da, ar fi cateva raritati. Dar nu pot baga mana in foc pt informatia asta.
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • #11
                      Eu de masini diesel cu compresor pe curea inca nu am auzit dar de masini pe benzina cu turbine da. De exemplu: Porsche turbo, subaru, audi 1.8t, 2.0tfsi etc
                      I HAVE A !sigpic
                      fara linkuri externe in semnatura

                      Comment


                      • #12
                        Dar de masini benzinare cu compresor pe curea ai auzit? Mercedes kompressor iti suna vreun clopotel?
                        dar de lancia delta s4 (compresor + turbina), de-acum 23 de ani, ce zici? VW denumesc azi aceasta tehnologie TSI. numai ca nu e ideea lor, au copiat-o de la masina care le-a ingropat audi-ul quattro in raliuri si pe sosea
                        Last edited by Seba; 20 August 2008, 14:29.
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google