La 3000 Rpm Ce Viteza Aveti La 1.5 Dci?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @kata-dog: toate cutiile jr5 sunt la fel, deci ultimul pinion au acelesi nr de dinti pt toate.
    In concluzie: toate au la o anumita viteza, un anumit nr de rpm, in cazul de fata 130 km/h (+/- cativa km) la un regim de 3000 rpm.
    Sg cauza plauzibila pt cazul tau, ar fi ceasuri decalibrate.
    PS: iar de glumit nu ai glumit, caci ai specificat : masina cum o inveti asa o ai ( din nou , in mare parte mit romanesc), asa ca nu o da la intors.
    PS2: ia o carte tehnica (ori google, ori ce vrei tu) si citeste un pic despre influenta stilului de condus asupra performantelor unui motor, si ai sa ramai oarecum surprins.
    Last edited by Cezar; 14 August 2008, 19:33.

    Comment


    • Cezar stiu ca ce zici tu este adevarat pt ca nu conduc de ieri de azi am kilometri in spate cat nu au alti in fata dar ma rog eu am inteles cu pinioanele cu totul dar atat prinde masina la 3100 maxim 3200 de ture are 140-141 km/h am incercat si cu gps si cu alta masina iar ca turometru sa fie decalibrat imi este greu de crezut pt ca simt eu turele nu trebuie sa le vad pe turometru(bine cu aproximatie) oricum cine ma crede bine cine nu iar bine si gata am terminat nu are rost sa ma contrazic din cate am vazut eu mai sunt masini cu aceleasi "performante" ca a mea
      sigpic

      Comment


      • Da mai kata dog,ai atat ,dar aici se discuta cat ai la 3000 ture ,nu la 3100-3200 ture!

        Comment


        • Bine la 3000 de ture am 138 km/h asa este bine si gata am incheiat
          sigpic

          Comment


          • Salut!
            si in rodaj si dupa (acum am 28000),la 3000rpm are pe bord125(+-1-2 km/ora), si pe gps 116-117.Vazut si paravazut.Si indiferent de motorina.

            Comment


            • Probat de mine aseara. Pe toata autostrada A2 mers numai 3000 rpm nu a stat decat pe 130 Km/h. Acum nu stiu cat de bune sunt ceasurile mele.

              Singura chestie ciudata ca nu s-au aprins mai mult de 2 liniute la apa. Celelalte doua s-au aprins abia dupa ce am mers jumatate de ora prin Constanta. Este normal asa ceva?
              tema, ideea si morala este banii
              banii este fericire restu' tot e amagire

              Comment


              • E normal, pentru ca ai mers tare si motorul s-a racit bine.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • Poate dar a consumat si ceva mai mult. Undeva pe la 5,2 la suta fata de 4,5 cat imi consuma normal cand motorul sta la temperatura optima (4 liniute).
                  tema, ideea si morala este banii
                  banii este fericire restu' tot e amagire

                  Comment


                  • Kata vad ca esti din bucuresti...Ma ofer sa vin cu gps si sa verificam daca ceea ce spui este adevarat..Eu la 170 pe ceas si 4000 rotatii am pe gps 157...Daca tu spui ca nu ai nici o eroare si chiar ai 138 la 3000 de ture inseamna ca ai o bijuterie de masina..Astept raspuns.

                    Comment


                    • NU stiu ce sa zic despre viteaza aratata de gps.Eu cand am fost in concediu am prins un radar care iti arat ce viteza ai: era aceeasi indicata de ceasuri iar pe gps era cu vreo 5 km mai putin. Acum nu stiu ce sa cred care e bun si care e "ne-bun"

                      Comment


                      • salutare

                        da pe gps arata cam cu 5-7 kmh mai mica decat pe ceasurile de la masina
                        ym! dorinu2005@yahoo.com
                        BARBATII ADEVARATI PREFERA 1.5 DCI

                        Comment


                        • Ceasurile din masina arat mai mult decat ce viteza ai in realitate.
                          I HAVE A !sigpic
                          fara linkuri externe in semnatura

                          Comment


                          • Si asta e normal, deci sa revenim la subiect...
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • stie cineve cat costa secretizarea cartii masinii la RAR! MULTUMESC

                              Comment


                              • Esti cam off-topic ar trebui sa postezi in alta parte. Era 13 lei pt auto noi. De fapt dupa 1 iulie e gratuit pt auto noi si 60 pt second.
                                Last edited by Cezar; 24 December 2008, 17:09.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google