Doar 2 linii pe indicatorul de temperatura lichid de racire

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da scrie , si daca il ai pe cel orignal acum, cand il dai jos o sa vezi ca scrie pe el 83 de grade, eu am gasit calostar by Vernet care deschide la 89 de grade, momentan este super ok, am masina de 2 ani nu am vazut decat at cand mergeam cu AC ON 4 pavele si asta vara, in rest niciodata. Acum insa si la -15grade am 4 linii dupa 25 de km de autostrada, in oras in maxim 10km! Sa vedem cat rezista, eu l-am schimbat nu pentru ca nu imi urca la 4 pavele, ci pentru faptul ca nu aveam caldura.

    Comment


    • Am facut si eu operatia asta , am pus un termostat Gates luat de pe la un magazin de piese cu 45 lei si l-am montat singur , cu recuperare de antigel prin metoda plasei de 1 leu. Vechiul nu era intepenit doar inchidea pe la 70 de grade (l-am pus intr-o oala l-am incalzit pana s-a deschis si am luat temp cu un termometru infrarosu pana l-am vazut inchis) . Temperatura a revenit la normal , 4 pavele dupa cativa km

      Comment


      • Vreme însorită afară având ca rezultat 4 pavele afişate pe ceasul de temperatură al lichidului de răcire, totul cu un consum exclusiv urban de 5,1 litri de motorină/100 km (distanţă parcursă în Bucureşti de 27,5 kilometri cu două opriri de aproximativ 40 de minute fiecare).
        Tot să-ţi doreşti să vină mai repede primăvara...
        Attached Files

        Comment


        • La mine doar vara (parca) vad 4 linii pe bord, in rest am doar 2 linii indiferent unde merg, prin oras sau la drum lung. Caldura am in masina de lesini dupa 5-6 km parcursi.

          Oare trebuie schimbat termostatul ? Tin sa mentionez ca am diesel, poate omite cineva descrierea.

          Comment


          • si la mine e la fel. vad ca nici acum, ca e mai cald, n-am 4 linii. am fost ieri la un drum in afara, pe drumuri jedetene, 50 km dus si am ajuns cu 2 linii.
            la intoarcere la fel. poate ca asa trebuie ?!

            Comment


            • S-a discutat despre asta pe thread-ul asta de 488 de mii de ori. Nedelescule, tu ia un pix si foie de noteaza, ca tie ti-am mai zis de fo' doua ori. Si mai lasa beutura, ca nu-i buna.

              Termostatul de pe 1.5 dci este de 83 grade, ceea ce inseamna ca se deschide complet atunci cand atinge temperatura de 83. Insa el incepe sa deschida (putin cate putin) cu 7-8 grade inainte de 83. Deci, daca deschide la 75 de grade iar 4 pavele ai la 80 de grade, este normal ca nu depaseste niciodata 76-78 de grade, atunci cand e frig afara.

              Cel de pe benzinare se deschide complet la 89, dar incepe sa deschida pe la 82-83, adica atunci cand ai 4 pavele pe bord.
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • adica, nu e defect ? ma gandeam sa-l schimb.

                Comment


                • azi am avut 4 linii 80% din traseul efectuat, numai de 2 ori a scazut pt putin timp la 2 linii )



                  il las asa, la vara e mai bine sa nu fiarba motorul

                  o sa-i schimb totusi tot antigelul, am eu o mica obsesie cu schimbarea lui si voi merge de data asta pe un antigel gata preparat, de la febi la 1.5l. meseriasii de la dacia nu prea nimeresc combinatia optima de antigel:apa distilata, poate de asta nici transferul termic nu e prea ok si apare fluctuatia 2-4-2-4-......

                  fiind o diferenta mica de la 82 de cand incepe sa deschida pana la 80 cand e un prag oarecum indecis pt bordul de logan (atat 2 cat si 4 linii), ca sa ai 4 linii si iarna ar trebui sa-ti pui un termostat care deschide pe la 91-93 de grade, ca sa pici tot timpul pe 4 linii
                  Last edited by cristi....; 23 February 2015, 17:00.

                  Comment


                  • Originally posted by vitriol View Post
                    Si mai lasa beutura, ca nu-i buna.
                    inteleptii poporului spun ca bautura e buna, dar sa te tii de ea.
                    si de-abia am inceput.

                    cum adica trebuie sa deschida la 83, dar deschide mai devreme ?! asta mi se pare lucrare romaneasca. si merge vreodata la temperatura optima, daca n-apuca niciodata sa ajunga la 80 de grade ?

                    Comment


                    • Da...e greu sa faci dilutie 50/50

                      Cat priveste termostatul...cred ca nu mai intereseaza pe nimeni ce vei face, o freci cu termostatu asta de o luna.
                      Si nu esti in stare sa verifici un amarat de furtun daca se incalzeste deodata cu celalalt sau mai tarziu...
                      Last edited by mumus; 23 February 2015, 17:20. Reason: Automerged Doublepost
                      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                      Comment


                      • pai e greu sa faci 50-50 )

                        de fiecare data m-am trezit cu antigelul la minim dupa un schimb facut la reprezentanta si pus ori prea mult ori prea putin antigel. am vazut eu cum fac ei schimbu de antigel: cu motorul fierbinte, il scot pe tot apoi pun antigelul si apa distilata rece, adica socul termic e prea mare pt motor, nu asteapta sa se mai raceasca motorul. de acu nu mai fac nimic la reprezentanta, de la ei iau numai filtrele, restu le fac in alta parte

                        da, si foarte bine ca am frecat-o o luna si nu l-am mai schiombat imediat dupa figuri ca dupa o saptamana iar trebuia sa-l schimb ) asa puteam sa schimb toata iarna termostatele in fiecare luna ca tot asa faceau, cel putin cei de la reprezentanta stiu ce vorbesc, stiu ca astea de origine deschid un pic mai devreme de noi si de asta nu recomanda schimbarea lor

                        acu urca frumos la 4 linii, mai scade de 2-3 ori pana se stabilizeaza si gata. are circumstante atenuante pt ca nu e inca f cald afara, la vara o sa fie ok, 4 linii


                        dupa cum ai observat, scopul meu nu a fost sa aud ca trebuie schimbat (orice prost isi da seama de asta), eu am vrut sa aud ca termostatele astea au o particularitate din fabrica, adica ca deschid un pic mai repede decat trebuie si de asta iarna nu prea pot sta la 4 linii. am auzit, m-am linistit , e ok


                        si acu 1 luna, 2 , cand au fost -30 de grade si a inceput sa musteasca un furtun de la pompa de servo, colegii ar fi putut recomanda schimbarea ei. am fost la service, s-au uitat, au zis asa foarte zen ca e normal sa curga si sa merg fara grija ca nu are nimic. daca vreau mi-o schimba, 17 mil fara manopera dar pt ce am eu acolo nu are sens. am stat, m-am gandit , am zsi ca n-o schimb. acu e uscat, nu mai musteste nimic )

                        asa si cu termostatu
                        Last edited by cristi....; 23 February 2015, 17:25.

                        Comment


                        • Super, uite asa, las ca se rezolva toate de la sine
                          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                          Comment


                          • exact!

                            din ce m-am mai documentat eu pe forumul renault cu privire la oscilatia de temperatura, am aflat ca e acelasi termostat si pt benzina si pt disel
                            adica de 89 de grade
                            o sa caut foto si o s-o atasez

                            Comment


                            • Hai sa te readuc cu picioarele pe pamant Majoritatea benzinarelor indiferent de frigul de afara, in cateva minute ajung si raman la 4 linii, ce spun inginerii reno despre asta?
                              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                              Comment


                              • eu stiu ca asa e normal dar daca inginerii renault nu au fost in stare sa faca un termostat care sa deschida si sa inchida precis ce vrei? sau daca au vazut ca au probleme cu dauphison thompson asta de ce nu au schimbat furnizorul cu unu wahler de ex?

                                eu am zis ca francezii nu au nici o treaba cu tehnica, ei sunt spirit artistic precum italienii: sunt cu designul, cu alte nebunii

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google