Doar 2 linii pe indicatorul de temperatura lichid de racire

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • alessandro, asta cu senzoru am zis-o la misto, dupa simptome pare ca tine cont de cat de cald e afara
    bigelectro61 pai zi si tu o opinie. termostat schimbat acum 1 luna, sonda schimbata acum 1 an. ambele facaturi neorigine
    Last edited by mcornel; 3 June 2012, 21:11.

    Comment


    • Daca citesti ce s-a scris pina acum,cred ca ai raspuns la problema ta...!

      Comment


      • Originally posted by mcornel View Post
        alessandro, asta cu senzoru am zis-o la misto, dupa simptome pare ca tine cont de cat de cald e afara
        bigelectro61 pai zi si tu o opinie. termostat schimbat acum 1 luna, sonda schimbata acum 1 an. ambele facaturi neorigine
        ai citit cate grade sunt scrise pe termostat ? poate o fi de 83 dar nici cu ala nu ar trebui sa ai 2 pavele

        Comment


        • alesandro e d-ala de 89
          bigelectro multumesc, m-ai lamurit bustean. daca tot esti electrician mai am una pt tine: cand apas frana imi palpaie in bord ceata m-am uitat si in spate la becuri si toate se aprind cum trebuie. problema a aparut dupa ploile astea mari! loganul meu e meteosensibil clar.
          Last edited by mcornel; 4 June 2012, 11:47.

          Comment


          • Gasesti tutorial cum sa rezolvi problema asta.

            Cand franezi sau pui semnalizarea, se aprinde becul de ceata din bord. Problema apare la stopul din stanga spate din cauza unor contacte im...
            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

            Comment


            • Originally posted by mcornel View Post
              alesandro e d-ala de 89
              cand apas frana imi palpaie in bord ceata m-am uitat si in spate la becuri si toate se aprind cum trebuie. problema a aparut dupa ploile astea mari! loganul meu e meteosensibil clar.
              la mine aceeasi problema... si cand apas pedala de frana se aprinde foarte slab si semnalizarea in bord. la spate parca e carusel la loganul meu... mai putin becul e revers nu se aprinde.

              Comment


              • multumesc shakar

                Comment


                • Originally posted by uhd View Post
                  la mine aceeasi problema... si cand apas pedala de frana se aprinde foarte slab si semnalizarea in bord. la spate parca e carusel la loganul meu... mai putin becul e revers nu se aprinde.
                  Colegul a dat un link mai sus care rezolva problemele de la stopuri si pentru marsarier este o sonda care trebuie schimbata.

                  Comment


                  • Originally posted by mcornel View Post
                    bigelectro multumesc, m-ai lamurit bustean.
                    Subiectul a fost "tocat marunt".Citeste tot ce s-a scris si vom relua eventuale nelamuriri,nu are rost sa reluam la infinit aceleasi discutii.Riscam sa devenim plictisitori...!

                    Comment


                    • Buna, se pare ca este o problema cu marea majoritate a auto Logan ,eu am 1.6 85 CP euro5 cumparat din aprilie si am aceeasi problema cu indicatorul de la apa cand 2 linii cand 4 linii.Am fost la ei, teste , verificari, -concluzia Termostatul-schimbat dupa ce am asteptat vreo 4 zile, cica pe motorul asta e ceva termostat care nu corespunde dupa coduri cu cel de pe motoarele anterioare.L-au schimbat fara costuri, dar nici problema nu s-a rezolvat.Pana sa schimbe termostatul nu urca la 4 linii decat in oras acum urca si la 4 linii dar nu ramane tot timpul 4 mai coboara si la 2. Cand am timp le fac iar o vizita.Cred ca e o problema cu masinile noi si ei nu stiu ce sa-i faca.

                      Comment


                      • Inseamna ca aia habar nu au avut sa citeasca un log de temperatura. Cu asta elimini termostatul din start. Vezi unde oscileaza temperatura si corelezi cu pavelele din bord.

                        Doar ca asta este foarte greu de facut in conditiile in care baietii habar nu au ce este un banal log

                        Sent from my XT311 using Forum Runner

                        Comment


                        • Recunosc,nici eu nu stiu ce inseamna "log de temperatura".Nu inteleg termenul...! L-am cautat si in DEX cu rezultat 0...

                          Comment


                          • primul este relativ scurt si facut in forja.

                            daca se inregistreaza temperaturile la ralanti stand pe loc se observa perfect fluctuatia de temperatuta cand inchide sau deschide termostatul
                            Attached Files
                            Last edited by alessandro; 10 June 2012, 11:46.

                            Comment


                            • Eu inteleg foarte bine fenomenul.Asteptam sa explici termenul folosit si chiar sa aratii sursa informarii.Daca nu am inteles eu,care am o "bruma" de informatii ce tin de masini,cred ca va trebui sa folosesti un vocabular romanesc, accesibil tuturor.

                              Comment


                              • to log = make a systematic recording of events, observations, or measurements

                                din Dictionarul Oxford al limbii Engleze

                                sau pe intelesul tau, masuratori multiple ale unei variabile inregistrate la intervale egale de timp pe o anumita perioada.
                                Last edited by alessandro; 10 June 2012, 12:08.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google