Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nee, lipseste Feruginolu'. Douaj'de lei la Dedeman. Ai destul pentru Logan, gard metalic tu, gard vecini etc.

    Sau alt rust killer. Asta e cel mai ieftin.

    Comment


    • Da' p-asta o stiti? Zona: prag stanga fata.
      Cum dracu' si ce s-a intamplat acolo de s-a exfoliat vopseaua si antifonu' stock de pe partea inf. a pragului...n-am aflat.
      Cert e ca n-a fost lovita si reparata prost etc.
      Am stat destul de mult cu mizeria aia acolo, cred ca aproape 1 an...surprinzator rugina n-a aparut deloc acolo.
      In final am retusat-o si p-asta cumva.
      Pe dreapta e totu' ok, nu-s probleme.

      P.S. Scuzatz jegu' dupa caroserie din poza. Era dupa sezonu' ploios de la sfar. lu' sept.
      Attached Files

      Comment


      • Am impresia ca pragul e galvanizat in zona aia. De aia, coafura rezista.

        Comment


        • Da mi-e greu sa inteleg cum dracu a ajuns in halu' ala.
          Ce dracu e lipit cu scuipat antifonu ala...

          Comment


          • Originally posted by Kojak View Post
            Cum dracu' si ce s-a intamplat acolo de s-a exfoliat vopseaua si antifonu' stock de pe partea inf. a pragului...n-am aflat.
            Cert e ca n-a fost lovita si reparata prost etc.
            Am stat destul de mult cu mizeria aia acolo, cred ca aproape 1 an...surprinzator rugina n-a aparut deloc acolo.
            fratie, deci tzine pragu. Clar tabla tratata ca la carte, nu se compara .
            shi la mine in primavara trecuta, de la o bordura luata aiurea ca unu la vulcanizare mi-a facut semne ca oaia si harssst pragu dr spre roata
            iti dai seama ce l-am ... pe ala .
            Ei, acum dupa 1 an si , e ca atunci nici o rugina nimic si imi julise vopseaua si restu pana la luciul de tabla
            ​​​​​​

            Comment


            • fratzie, daca-i asa ca la carte, atunci de ce pe spate (e vb de aclasi prag, stanga) a aparut rugina sub vopsea? Partea din spate-i galvanizata si aia dupa spate, ba?

              Comment


              • Originally posted by Kojak View Post
                ...sa vedem cum iesim cu lighianele si in din iarna asta dupa un tratament "benefic" ptr. caroserie cu sare si alte solutii corozive sau cu ce or mai da astia pe strazi / sosele.
                Nu se mai da cu sare. S-a achizitionat clorura de calciu. Au mai luat pe langa clorura de calciu, sare si nisip pt orice eventualitate.

                Comment


                • Originally posted by mr.K View Post
                  Am impresia ca pragul e galvanizat in zona aia. De aia, coafura rezista.
                  O fi, la mine era impuscat de rugina pe dianuntru.
                  Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                  Comment


                  • Mai vreti poze? Mai am...
                    Zona: stalp stanga (sofer) parbriz
                    Attached Files

                    Comment


                    • hai cu smirghelul

                      sa iei un sul de black friday

                      Comment


                      • Originally posted by Archangel80 View Post
                        Nu se mai da cu sare. S-a achizitionat clorura de calciu. Au mai luat pe langa clorura de calciu, sare si nisip pt orice eventualitate.
                        Asta sa o crezi matale ca inca nu se arunca su sare...de fiecare data cand trecea o masina de dezapezire pe langa mine se auzea in portiere sarea, asta in Bucuresti nu stiu in alte orase dar mi-e greu sa cred.

                        Comment


                        • Originally posted by Drogas View Post
                          sa iei un sul de black friday



                          Se arunca inca in draci cu sare + nisip (de fapt e pietris in toata regula uneori), mai ales pe DeNe-uri, si in special pe DeJe-uri.

                          Comment


                          • in portiere se auzea nisipul, ca sa va dati seama daca e sare sau clorura de calciu cand masina e alba desi ea la baza e alta culoare.... puneti degetul pe caroserie si dupa pe limba, daca e sarat fuga la spalat

                            PS Stiu un nebun care spala loganul cu sticle de apa de 5 litri duminica in parcare seara cand nu mai erau spalatorii deschise
                            Last edited by Drogas; 12 November 2013, 11:30.

                            Comment


                            • Exact cum zice colegu' Drogas...d-aia n-am dubii cand zic ca se foloseste inca sarea din greu. In Buc. mai putin, da' in tara salt rulzz!

                              Comment


                              • Problema e ca de la spalatorie pana acasa tot prin sare ajungi. Am una tunel in cartier fara atingere si cu program de splare sasiu, cred ca iarna asta o voi folosi mai des.
                                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google