Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vine acusi primavara si o sa aveti ce inventaria in materie de rugina, dupa atata supa sarata de pe drumuri. Aici nu-i includ pe cei cativa carora Dacia le-a vandut masina galvanizata.

    Comment


    • La mine zace jegu' pa ea...de prin octombrie-noiembrie anu' trecut. E mai grea, sta mai bine pa curbe.
      Mi-e si frica s-o spal, de ce-ar putea iesi la iveala daca ar fi curata
      Are minim 3 straturi (mai groase dect vopseaua pe care o da uzina ) noroi - sare+clorura vietii - noroi...sa vedem mai prinde o sare sezonu' asta sau doar se ingroasa noroiu.
      Last edited by Kojak; 15 February 2014, 23:42.

      Comment


      • Multumesc pentru sfat..incerc pozele
        Attached Files

        Comment


        • Si totusi, parca n-o mai puteam vedea asa jegoasa...
          Asa ca tocmai ce m-am intors de la spalatorie. 1 ora a frecat ala la ea
          L-am amenintat cu ciubuc consistent, daca da pe la int. jentilor (volan maxim stanga-dreapta), la pasajele rotilor, suport arcuri, etc in g-ral multa apa pe dedesupt. Da' multa! S-a conformat, a facut treab buna, si-a meritat ciubucu'.
          Din fericire, n-a inflorit pe nicaieri tabla, n-am vazut urme noi de rugina. Alea tratate de mine anu' trecut in vara, se tin inca bine.
          O singura problema, in toamna am revopsit bratele de la stergatoare ptr. ca erau ruginite (superficial) si aratau infect ca la ultimu' cotetz. Eh, acum cu spalarea asta au inceput sa se cojeasca la greu, a sarit de la lance...iar arata ca un kkt, doar ca inca n-au ruginit. Probabil n-am tratat bine zona inainte de vopsire sau vopsea a fost proasta, sau ambele. In primavara iar le dau jos si le execut un spray

          10lei tarifu' oficial (am primit si bon fiscal!!!) + 15lei safteaua spalatorului.
          Last edited by Kojak; 16 February 2014, 17:48.

          Comment


          • Din cauza sării care se aduna acolo si aia manca vopseaua,pentru prevenirea ruginei mai bine ii pui aparatori de aripi.
            Attached Files
            Last edited by Niki; 17 February 2014, 15:01.

            Comment


            • Pai am inteles ca daca nu sunt bine fixate mai rau fac acele plastice...si am vazut si exemple...parerile sunt impartite...multumesc de sfat

              Comment


              • Kojak, trebuie curatat bine cu peria de sarma si dat neaparat cu grund, lasat sa se usuce si abia apoi vopsea, altfel nu tine.
                http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                Comment


                • Pai da, e cam clar...stratu' suport (bratele) n-a fost bine curatat / tratat.
                  Doar am smirgheluit (n-am folosti deloc peria de sarma) cat de bine am putut bratele (pana la luciu metalic), le-am degresat si am aplicat vopsea in 2-3 straturi de vopsea spray la tub. Negru mat.
                  Zona arcurilor am protejat-o cu scotch de hartie...si cam atat.

                  Comment


                  • Ce repede apare rugina la Logan. Aripa spate a unui coleg, lovita acum 2-3 saptamani cand era zapada. Deja a aparut rugina. Mentionez ca si-a vopsit masina integral in toamna pe CASCO, cu foarte mare atentie, neavand rugina in zona aia. Masina e din 2005.
                    Attached Files

                    Comment


                    • Zona aia de pe aripa spate e in top la aparitii rugina la Logan.

                      Comment


                      • Originally posted by Kojak View Post
                        Si totusi, parca n-o mai puteam vedea asa jegoasa...
                        Asa ca tocmai ce m-am intors de la spalatorie. 1 ora a frecat ala la ea
                        L-am amenintat cu ciubuc consistent, daca da pe la int. jentilor (volan maxim stanga-dreapta), la pasajele rotilor, suport arcuri, etc in g-ral multa apa pe dedesupt. Da' multa! S-a conformat, a facut treab buna, si-a meritat ciubucu'.
                        Din fericire, n-a inflorit pe nicaieri tabla, n-am vazut urme noi de rugina. Alea tratate de mine anu' trecut in vara, se tin inca bine.
                        O singura problema, in toamna am revopsit bratele de la stergatoare ptr. ca erau ruginite (superficial) si aratau infect ca la ultimu' cotetz. Eh, acum cu spalarea asta au inceput sa se cojeasca la greu, a sarit de la lance...iar arata ca un kkt, doar ca inca n-au ruginit. Probabil n-am tratat bine zona inainte de vopsire sau vopsea a fost proasta, sau ambele. In primavara iar le dau jos si le execut un spray

                        10lei tarifu' oficial (am primit si bon fiscal!!!) + 15lei safteaua spalatorului.
                        Si la mine arata bine dupa zapezile astea. Nimic rugina. A trecut si a 3a iarna fara nimic, deocamdata. Singurele pagube de la nameti, un pic indoit putin deflectorul de aer fata, nu prea se vede, la aparatorile de noroi fata mi-au zburat dopurile de susitnere pe interior, si niste pete albe pe ornamenetle inox fata spata de la sare. Nu am reusit sa scot acele pete. Se vad doar de aproape. Sper sa nu mai ninga.
                        Last edited by Archangel80; 24 February 2014, 12:18.

                        Comment


                        • A ta e relativ noua la 3 ani cat are...pana in 5 ani, nici a mea n-avea (la fata vazuta) nici urma de rugina...exceptand ramele geamurilor spate, sub chedere, in special ala din dreapta.

                          Comment


                          • Si la a mea din 2005 a aparut tot in ~zona indicata de colegul Archangel.
                            Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                            Comment


                            • Buna ziua ! Ce solutii se recomanda in aceste cazuri (pag. 111, post 2202)? Dat jos protectia, curatare (reparatie) sau exista si varianta decuparii (inlocuirii unei parti din aripa) ? Multumesc

                              Eventual imi poate recomanda cineva un atelier serios din Braila ?
                              Last edited by Notes; 26 February 2014, 15:53. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • eu am o situatie ciudata la masina cu rugina, la praguri a sarit vopseaua in cateva locuri si NU a ruginit deloc desi au trecut 5 ani!!!

                                In schimb daca am lovit cu muchia portierei in garaj, in 2 zile am rugina, si a aparut si la chederele de la geamuri dar pe dedesubt. o sa trebuiasca sa ma apuc si de acele bube candva..

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google