Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai ce mai conteaza anul de fabricatie? Exista Logan-uri ruginite din toate epocile.
    Daca ruginesc la mai putin de 2 ani vechime, alea care fac 10 ani in toamna, ce sa vrei de la ele, sa fie impecabile?

    Comment


    • loganul meu abia a facut 8 ani in noiembrie, aripile spate au facut rugina pentru ca au fost lovite si reparate dupa 1 an, sub chedere, in portbagaj, la aripile fata, praguri sau usi nu am vazut rugina, pana acum 2 saptamani cand ea, rugina, si-a facut simtita prezenta
      Au inceput discret sa rugineasca pe dedesubt aripile spate si sa arunce afara vopseaua, cam nasol, dar o mai las o vreme. Partea inferioara a usilor, de la diferite obiecte atinse, a inceput sa rugineasca de la colt spre aripile din fata. A ruginit pe interiorul portbagajului, wtf ?!?.
      Mai exact am iesit din iarna asta cu mai multa rugina decat avea supernova la 9 ani ...nu stiu cum se va prezenta pana in toamna, dar iarna viitoare sunt convins ca o cuprinde rugina pe toate partile si, mai nasol, vine din interior.
      Acu incerc sa o tratez cu feruginol o data pe luna peste locurile unde rugina iese la lumina.
      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

      Comment


      • Originally posted by mr.K View Post
        Pai ce mai conteaza anul de fabricatie? Exista Logan-uri ruginite din toate epocile.
        Daca ruginesc la mai putin de 2 ani vechime, alea care fac 10 ani in toamna, ce sa vrei de la ele, sa fie impecabile?
        Epoci diferite probleme diferite.
        Nu am auzit un logan cu rugina pe lonjeloane.
        La mine era un inceput.
        Probabil netratat la timp in 2ani aparea gaurile.
        sigpic

        Comment


        • Poate ca scapi doar cu lonjeroanele. Desi... e Dacia.
          Trebuie ca si cei cu Logan 1 sa se uite mai cu atentie in compartimentul motor.

          Comment


          • Logan 1 si Logan 2 e aceeiasi Marie dar cu alta palarie.

            Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

            Comment


            • Pretenaș, mie racing car-ul, nu mi-a ruginit la pasajele spate, sau pe la capote. Incepuse sa se scorojeasca vopseaua de pe zona unde vine surubul de 10 care fixeaza bara, am rugina sub mastic la ușa dreapta și sub chedere (am remediat). Așa că nu ma ”bat cu caramida in piept”
              Dacă userul tit.ioana, nu vorbește cu subiect și predicat de unde să înțeleg eu, ce probleme are.
              Last edited by andrei_mircea; 5 March 2014, 16:48.
              My turbo lag, give your MPI, a chance

              Comment


              • Dupa profil vad ca esti asa pe felie, ca numesti un dci astmatic, racing car. Prietenas le zici tu alora de varsta ta, 18 ani si cateva luni.
                Userul sorin1983 nu vorbea de capota, asa ca ce are sula cu prefectura, de vorbesti de subiect si predicat?
                Cautati dupa rugina si in spatele canapelei la pasajele spate, mai exact unde corespund dopurile din zona amortizoarelor care dau in pasajul rotii.
                Daca tu gasesti cuvantul capota in citatul de mai sus...


                Nu am auzit un logan cu rugina pe lonjeloane.
                Dar de Dacia, in general, careia sa-i rugineasca lonjeroanele, ai auzit. Se pare ca, cu Logan 2, ne intoarcem la "traditii".
                Last edited by mr.K; 5 March 2014, 16:51.

                Comment


                • stoicanu : "Epoci diferite probleme diferite.
                  Nu am auzit un logan cu rugina pe lonjeloane."

                  Se pare ca se involueaza
                  sigpic

                  Comment


                  • As vrea sa cred ca a fost un defect de fabricatie si sper ca a fost remediat.
                    Acum timpul isi va spune cuvantul.
                    Am sa fiu mai atent la compartimentul motor de acum inainte.

                    Originally posted by mr.K View Post



                    Dar de Dacia, in general, careia sa-i rugineasca lonjeroanele, ai auzit. Se pare ca, cu Logan 2, ne intoarcem la "traditii".
                    Era cea mai mare problema a daciei dupa 80 si neavand cadru motor era mai periculos la acea vreme un lonjelon ruginit.
                    Saptamanal intalneai pe strada o Dacie cu roata rupta.
                    Last edited by stoicanu; 5 March 2014, 19:27. Reason: Automerged Doublepost
                    sigpic

                    Comment


                    • Al meu e un 2006 si pe langa celebrele pasaje de la rotile din spate,am pierdut o bucata din portiera stanga fata(interior)...partea de jos pe o distanta de 10 cm...am pus mastic si cand o iesi la exterior facem o schimbare de portiera.

                      Comment


                      • Cauta din timp una pe la dezmembrari, poate nimeresti culoarea. Incetul cu incetul, se va cere o recarosare, dupa 10 ani.

                        Comment


                        • rugina la logan

                          Salut si al meu Logan din 2005 a inceput sa rugineasca mai ale acum am observat ca mi a iesit rugina dupa acele protectii la aripa dreapta spate plus putina in coltul portierei soferului.As vrea sa stiu si eu daca e adevarat mitul ca uleiul de motor stopeaza rugina?? pentru ca mi se pare absurd dar aceasta chestie mi a spus o un tinichigiu care lucreaza la un service cunoscut din Pitesti.

                          Comment


                          • Originally posted by crysty8101988 View Post
                            As vrea sa stiu si eu daca e adevarat mitul ca uleiul de motor stopeaza rugina??
                            ai zis bine...e mit!
                            rugina poate cel mult sa fie prevenita cu ce ai scris tu mai sus...da' de stopat, tare ma-ndoiesc.

                            Comment


                            • Asa ma gândeam si eu este foarte greu sa stopezi rugina e ca un cancer din pacate .

                              Comment


                              • ...din pacate e comparatia cea mai buna.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google