Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cel mai copt de rugina logan pe care l-am vazut pana acuma !
    Attached Files

    Comment


    • Nu ai văzut multe înseamnă! )

      Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

      Comment


      • Loganul din poza cu siguranta e o masina muncita , daca propietarul lua masuri cand a vazut ca ii apare rugina in zonele respective , cu siguranta nu se ajungea chiar asa rau ... rugina au toate , nu stiu cei cu Sandero daca au astfel de probleme ? Duster-ul e ceva mai fitos , sa spunem ca nu ar avea , dar ma indoiesc )) .... pana cei de la Dacia nu iau masuri pt a trata tabla asa cum trebuie , cu siguranta vom mai vedea multi ani de acum incolo Dacii cu nelipsita rugina .... si ca un sfat in incheiere : nu mai montati protectiile acelea de plastic , fac mai mult rau , va spun din propria expierenta Salutari si sa auzim numai de bine si sa nu mai avem parte de rugina

        Comment


        • Si la Duster sunt probleme. E aceeasi tabla, netratată deloc. Dacia...

          Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

          Comment


          • Ma gandeam ca e ceva mai calitativ , fiind o clasa superioara , fiind mai scump .... dar vorba ta , Dacia .... daca nu vor face ceva in privinta asta , oare cine va avea de pierdut? noi ne-am ars o data , a doua oara .....

            Comment


            • Sunt curios cum sunt Lodgy si mai ales Dokker. Imi place mult Dokker, e singura masina din gama ăstora care ma atrage.

              Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

              Comment


              • Originally posted by emilemy View Post
                daca propietarul lua masuri cand a vazut ca ii apare rugina in zonele respective , cu siguranta nu se ajungea chiar asa rau
                si ce putea sa-i faca ?! sa dea 4000 de lei pe vopsitul total al unei masini care face probabil vreo 6000 de lei ?!
                eu nu ma uit dupa rugina ca nu vreau sa-mi dac sange rau. oricum n-as avea ce face, decat sa scot 4000 din buzunar, si clar nu e momentul.

                Comment


                • Dupa 1 an si 7 luni

                  Salut,

                  Dupa ce am fost ieri sa curat interiorul masinii dupa iarna, am descoperit cateva zone de rugina in zona portbagajului. Dupa numai 1 an si 7 luni de la achizitia masinii. Am crezut ca-mi pica cerul in cap.
                  Acum, faptul e implinit. ce ma sfatuiti sa fac?
                  as avea 3 idei:

                  1. sa astept inca vreo 2 ani si sa o fac pe garantia tablei (solutie in care e p[osibil sa se extinda mai mult si sa o faca complet)
                  2. sa ma duc cu ea cand fac revizia de 2 ani (in august) si sa se apuce si de ea tot atunci
                  3. sa ma programez saptamana viitoare, si sa ma duc cat de repede posibil pentru a prelucra local zona

                  Mentionez ca nu as vrea deloc sa revopsesc aripile spate, deoarece vopsirea chiar si intr-un service autorizat dacia nu este tot una cu cea din fabrica.

                  Ce ziceti, ar fi problema locala sau e nevoie de vopsit toata aripa?

                  Ce sa fac?

                  Atasez si poze
                  Attached Files
                  sigpic

                  Comment


                  • Meama, zici ca are metastaza. Mergi peste ei acum, ce sa aștepți? Asta e ph2?

                    Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

                    Comment


                    • da, e printre ultimele ph 2-uri..e vorba ca se poate extinde, nu de metastaza...si chiar si asa, are atat de putin timp masina..
                      sigpic

                      Comment


                      • Si eu am pățit la fel cu un ph1 2007. O mai si ceruiam...

                        Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

                        Comment


                        • Nu mai astepta si dute peste ei, nasol ca o sa fie de dat luneta jos. Bafta!

                          Comment


                          • Originally posted by btecus View Post
                            Salut,

                            Dupa ce am fost ieri sa curat interiorul masinii dupa iarna, am descoperit cateva zone de rugina in zona portbagajului. Dupa numai 1 an si 7 luni de la achizitia masinii. Am crezut ca-mi pica cerul in cap.
                            Acum, faptul e implinit. ce ma sfatuiti sa fac?
                            as avea 3 idei:

                            1. sa astept inca vreo 2 ani si sa o fac pe garantia tablei (solutie in care e p[osibil sa se extinda mai mult si sa o faca complet)
                            2. sa ma duc cu ea cand fac revizia de 2 ani (in august) si sa se apuce si de ea tot atunci
                            3. sa ma programez saptamana viitoare, si sa ma duc cat de repede posibil pentru a prelucra local zona

                            Mentionez ca nu as vrea deloc sa revopsesc aripile spate, deoarece vopsirea chiar si intr-un service autorizat dacia nu este tot una cu cea din fabrica.

                            Ce ziceti, ar fi problema locala sau e nevoie de vopsit toata aripa?

                            Ce sa fac?

                            Atasez si poze
                            Te sfatuiesc sa alegi varianta nr. 3.

                            Comment


                            • Am avut si eu la fel ca tine plus plafon si capac portbagaj .
                              Asta tot dupa 2 ani de la cumparare. Am acelasi PH2 gri platine.
                              Am mers la reprezentanta si s-a rezolvat cu vopsit plafon, capac portbagaj si rama de la luneta. La receptia lucrarii vopseaua si lacul din santul de scurgere dintre luneta si portbagaj era plin de crapaturi si se lua precum coaja de pe ou. A intrat iarasi la vopsit.
                              La urmatoarea receptie totul a fost in regula mai putin puncte de vopsea pe stopuri da am zis ca merge si asa ca doar e Dacie. Dupa spalarea masinii am gasit apa sub luneta. Revenit la reprezentanta si etansat inca odata luneta. De atunci au trecut 9 luni si coafura rezista.
                              Parerea mea este sa te duci cat mai repede sa rezolvi. Daca o lasi sa mai lucreze cei de la garantie pot sa spuna ca nu te-ai prezentat imediat ce ai observat problema si ai lasat sa se agraveze, lucru care este specificat in conditiile de garantie. Oricum ei comenteaza si la defectele evidente.
                              Multa bafta.

                              Comment


                              • Maine dimineata la prima ora intru in ei cu telefoane si ma programez cat de repede. Sant tare curios sa vad ce zic. In afara de asta, mi-e frica ca si daca o repara, peste 2,3 ani (sau mai rau - imediat cum iese din garantie tabla) sa apara din nou. De lasat asa nu o voi lasa, clar.

                                Va anunt cum rezolv ceva.
                                Daca mai aveti vreo informatie sau ceva care-mi poate fi util, va rog scrieti-mi.
                                De asemnea, raspunsuri la eventualele mofturi sau respingeri ce vor veni din partea celor de la reprezentanta, cu privire la reparatia pe garantie.

                                Multam fain.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google