Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • O rezolvi in zonele alea si o sa apara dupa 1-2 ani in alte parti, si tot asa...

    Comment


    • Originally posted by btecus View Post
      In afara de asta, mi-e frica ca si daca o repara, peste 2,3 ani (sau mai rau - imediat cum iese din garantie tabla) sa apara din nou. De lasat asa nu o voi lasa, clar.
      Poti sa fii sigur de asta. Poate peste 2-3 ani iti iei alta si nu Dacie. Bafta!

      Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

      Comment


      • de unde bani de alta? abia am terminat de platit asta, cu mari eforturi.
        am avut o grija de ea exagerata, tocmai ca sa ma tina cat mai mult..si uite rezultat.
        sigpic

        Comment


        • Sa nu dramatizam totusi. Masina o sa te tina (iclusiv tabla + vopeaua, ptr. despre ea vb. aici in speta) fara greturi 10 ani.
          Dupa, mai mult ca sigur se impune o revopsire totala + eventuale reparatii de tinchigerie.
          Totu' e s-o intretii cat de cat, adica spalari exterioare + ceara lichida, macar de 2-3 ori in fiecare sezon, nimic exagerat.
          Ti-o zice unu' care are masina de 8 ani de zile...si cand ma uit pe strazi la alte loganuri, multe "mai tinere" ca an de fabr., zic ca am avut noroc fata de ceea ce vad.
          Bine, conteaza mult si istoricu' tamponarilor pe care le-a suferit masina-n cauza.
          In schimb se poate si mai bine, cunosc colegi cu loganuri mai vechi (9-10ani) cu probleme si mai putine decat ale mele la capitolu' rugina.

          Batranii aveau o vorba pa vremuri, la vechea dacia 1300: atata timp car nu bagi pumnu' prin lonjeron de ruginit ce e, masina e buna la capitolu asta.
          Si da, am vazut (n-am dovada foto) si logan cu prag mancat de rugina la propriu (parte vazuta)....dar sunt mai mult ca sigur ca ala a fost lovit rau si revopsit in dulcele stil rromanesc.
          Last edited by Kojak; 30 March 2014, 22:48.

          Comment


          • Originally posted by btecus View Post
            Salut,

            Dupa ce am fost ieri sa curat interiorul masinii dupa iarna, am descoperit cateva zone de rugina in zona portbagajului. Dupa numai 1 an si 7 luni de la achizitia masinii. Am crezut ca-mi pica cerul in cap.
            Acum, faptul e implinit. ce ma sfatuiti sa fac?
            as avea 3 idei:

            1. sa astept inca vreo 2 ani si sa o fac pe garantia tablei (solutie in care e p[osibil sa se extinda mai mult si sa o faca complet)
            2. sa ma duc cu ea cand fac revizia de 2 ani (in august) si sa se apuce si de ea tot atunci
            3. sa ma programez saptamana viitoare, si sa ma duc cat de repede posibil pentru a prelucra local zona

            Mentionez ca nu as vrea deloc sa revopsesc aripile spate, deoarece vopsirea chiar si intr-un service autorizat dacia nu este tot una cu cea din fabrica.

            Ce ziceti, ar fi problema locala sau e nevoie de vopsit toata aripa?

            Ce sa fac?

            Atasez si poze
            Cea mai grava e rugina de langa luneta, nu cea de la baza ei, are mama un ph2 din decembrie 2008 si imediat a si facut rugina exact pe unde ai tu, si dupa atatia ani a avansat mai multisor cea de langa luneta, din lateral, punctele alea de la baza lunetei sunt aproape la fel dupa atata timp. Deci nu trebuie sa iti faci griji decat pt rugina aceea de langa luneta, aia e mai pacatoasa.
            Oricum sa nu speriem chiar asa rau, e adevarat ca rugineste loganul si e super aiurea dar o sa tina ani buni, mai faci o reparatie la rugina si mai tine, asa ruginesc si fordurile ka, cele primele, si eu am unul din 2001 si nu e asa grav, mai merge, plus de asta sa nu ne plangem ca aceste forduri ka ruginesc mult si pe dedesubt in timp ce loganul vad ca inca se tine.
            Last edited by ionescu liviu; 31 March 2014, 10:02.
            http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

            Comment


            • Bine zice Kojak. Rugina chiar daca apare, poate fi tinuta in frau fara reparatii capitale in service. Cred ca este mai mult vorba de impactul psihologic. Asta e. Ne adaptam. La 1310 se turna ulei in praguri, la Logan se picteaza local pe unde infloreste dupa iarna...

              Comment


              • Da, deci care va sa zica am vorbit la reprezentanta de unde am luat masina, si maine ma prezint la garantii pentru constatare. Se vor face poze care se vor trimite la dacia, dupa care programarea in service pt lucrare.

                Cum zice si colegul, mi-e frica de rugina de langa luneta. Hai ca nu ma deranjeaza sa dea luneta jos, ma derajeaza faptul ca dupa orice lucrare facuta, rugina e maxim predispusa sa apara.
                sigpic

                Comment


                • Nu ar trebui sa ai nici o problema cu garantia. Se va face. Chiar daca ti se propune sa NU se dea luneta jos, nu accepta. Pentru remedierea de acolo se impune scoaterea lunetei.
                  Problema cea mai mare e CUM se va face lucrarea. Poate fi executata ca la carte, caz in care nu vei mai avea nici o grija...sau cum am patit eu, lucratura in bataie de joc cu rezultate execrabile (nu aceleasi locuri afectate). Deci atentie mare la ridicarea masinii dupa reparatie, stai cu lupa si nu-ti fie teama sa reclami cele mai mici imperfectiuni. NU iei masina pana nu esti 100% multumit de rezultat.
                  Si nu iti face griji ca ingrijesti prea mult masina, daca faci asta vei avea mereu o masina mai curata, mai frumoasa si mai buna decat cei ce o trateaza ca pe un simplu fier dator sa le poarte nesimtirea din A in B.
                  Succes!

                  Comment


                  • Mersi fain.
                    Ai dreptate, insa lucrarea poate sa fie proasta si totusi sa arate bine. Iar asta se va vedea poate numai intr-un an sau 2, nicidecum acolo pe moment. Altfel cum sa-mi dau seama?

                    Din 4 reprezentante cate sunt in oras, am ales sa ma duc la cei de unde am luat masina din cauza ca lucreaza in colaborare cu renault, reprezentanta renault fiind "perete in perete" cu dacia, iar la ateleirele de tinichigerie de acolo se repara si dacia si renault. Deci cumva, macar teoretic ma astept la o lucrare mai buna decat in rest. E posibil sa nu fie asa, insa fac tot ce pot macar teoretic. Restul, aia e.

                    Ei spun acolo ca va iesi stas, ca nici nu se va vedea diferenta (asta ramane de vazut), eu insa sant tare sceptic.
                    Last edited by balooo; 31 March 2014, 15:16.
                    sigpic

                    Comment


                    • Originally posted by Kojak View Post
                      io ma gandeam la dezechipare in vederea revopsirii integrale a masinii.
                      Acolo, imposibil sa nu te iei cu mainile de cap dupa reechipare.
                      Banuiesc ca depinde unde te duci si de oamenii care lucreaza la masina. Daca nu au chef de treaba sigur te iei cu mainile de cap. La noi se cam lucreaza superficial, nu mai exista responsabilitate si pasiune pt. munca depusa.

                      Eu imi aduc aminte de dacia tatalui meu, la care dupa prima vopsire a inceput sa trancane tot bordul ca la Aro. Vitezometrul nu mai indica, toate piciorusele de plastic atarnau pe acolo sau erau rupte, tapiteria a inceput sa se lase si a trebuit prinsa in suruburi(cea mai rapida si simpla varianta ). Manetele de directionare a aerului se labartzau pe acolo...ce sa mai, bataie de joc...INSA vopseaua...arata bine.

                      PS: e bun de ceva spray-ul grund? ce marca sa Nu aleg?

                      Comment


                      • Doar atat in 9 ani..cred ca sunt un caz fericit din cate vad
                        Attached Files
                        Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
                        Cine este interesat ma poate contacta pe privat
                        sigpic

                        Comment


                        • Imi aparuse si mie exact in zona aia in iarna 2013 (pe vremea aceea masina avea 1 an si 4 luni ).
                          In vara am curatat micuta galbeneala, am dat cu lac de unghii, a mai trecut o iarna si coafura rezista. Doar cand ma gandesc ca mi-ar da luneta jos ma ia cu friguri. Pana acum multumit de rezultat.

                          Comment


                          • Pai si nu ar fi fost mai bine daca tot era in garantie, sa te duci sa iti faca lucrarea? Ce ai facut, e facut doar la suprafata..la interior poate lucra rugina si iese cand nu te astepti din nou, asta daca nu e facuta cum trebuie din fabrica. Daca e defect de fabricatie, va aparea din nou la micile retusuri.
                            sigpic

                            Comment


                            • Originally posted by btecus View Post
                              Salut,

                              Dupa ce am fost ieri sa curat interiorul masinii dupa iarna, am descoperit cateva zone de rugina in zona portbagajului. Dupa numai 1 an si 7 luni de la achizitia masinii. Am crezut ca-mi pica cerul in cap.
                              Acum, faptul e implinit. ce ma sfatuiti sa fac?
                              as avea 3 idei:

                              1. sa astept inca vreo 2 ani si sa o fac pe garantia tablei (solutie in care e p[osibil sa se extinda mai mult si sa o faca complet)
                              2. sa ma duc cu ea cand fac revizia de 2 ani (in august) si sa se apuce si de ea tot atunci
                              3. sa ma programez saptamana viitoare, si sa ma duc cat de repede posibil pentru a prelucra local zona

                              Mentionez ca nu as vrea deloc sa revopsesc aripile spate, deoarece vopsirea chiar si intr-un service autorizat dacia nu este tot una cu cea din fabrica.

                              Ce ziceti, ar fi problema locala sau e nevoie de vopsit toata aripa?

                              Ce sa fac?

                              Atasez si poze
                              Exact acolo am avut si eu. S-a facut pe garantie. Nu mai astepta, rugina lucreaza si sa nu ajunga mai in profunzime.
                              Problema e cunoscuta. Nu e nevoie "sa te duci peste ei", ci doar sa le spui si nu vor zice prea multe. Se va face poza se va trimite la Dacia, si se va astepta okul. Ideea ca treaba din service e mai proasta din fabrica, e o idee preconceputa. Daca era mai buna cea din fabrica nu aveai nevoie sa ajungi la service.
                              Nu te mai impacienta la fiecare problemuta. In 5-8 ani o vei da la fier vechi, in cel mai fericit caz ti-o va lovi unul si vei primi dauna totala...

                              Originally posted by jelly View Post
                              Nu mai astepta si dute peste ei, nasol ca o sa fie de dat luneta jos. Bafta!
                              Ma rog, ce e asa nasol ca se da o luneta jos? Ce preferi, rugina sau o luneta data jos? Mie mi-au dat luneta jos pt lucrare, si nu am nimic de reprosat. Ploi torentiale si multe au trecut de atunci, niciun fir de apa inauntru. Incep sa cred ca serviceurile fac treaba mai buna ca angajatii Dacia.
                              Last edited by Archangel80; 1 April 2014, 13:11.

                              Comment


                              • La noi sunt multi Dorei care fac treaba de mantuiala.

                                Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google