Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • lasa ca e buna pentru organism, e destul de bogata in fier.

    Comment


    • al meu... e ca atunci cand a inceput sa ploaie. dpdv rugina am fost norocos, nu am avut probleme pe nicaieri in afara de toate 4 usile

      Comment


      • O caruta de bani, si tot o tigaie ruginita e, si pe bani munciti cu greu, clapa a la Dacia S.A.

        Comment


        • laguna 98, tabla inca rezista, ca noua , apa, noroi la greu (ca deh, stau pe strada de pamant), sare si nisip la greu dupa buc-ct. Am o portiune la oala spate, unde pe muchia ei a sarit vopseaua si se vede tabla..ceva gri....nu stiu decat timp este asa, (am masina de 1 an si am am luat o) dar arata de parca ieri a sarit vopseaua.

          Comment


          • Originally posted by Andyno View Post
            laguna 98, tabla inca rezista...
            Atunci se făceau mai cu simţ de răspundere, doctoratul în Low-Cost şi mai ales Cutting Costs şi l-au dat mult mai târziu.
            Dar şi când l-au promovat... , "Magna Cum Laude" au scris pe noi, clienţii.

            Comment


            • Nu cred ca tabla din care se face loganul, se fabrica laguna 3 sau ultimile renaut-uri 2013-2014. Cred ca este o tabla mai buna sau trata mai bine.

              Comment


              • Eu altceva am vrut să subliniez şi anume că, nici măcar Laguna 3 de astăzi, nu mai are aceeaşi durată de viaţă a materialelor (inclusiv tablă şi vopsea) comparativ cu Laguna de acum 16 ani.

                Comment


                • pai laguna 3 de acu' nu mai are tabla pe ea, e (aproape) toata din plastic, ca tacamurile de unica folosinta.

                  Comment


                  • @Kojak: Numai tu poţi face aşa comparaţii sugestive şi mai ales, pe înţelesul tuturor!

                    Comment


                    • Ce vreau sa va intreb: la logan ph1, desi cam la toate, aripa spate dreapta e cea mai pacatoasa. Pe a mea a dat rugina. A facut floare pe buza si s-a extins pana mai sus, spre stanga, inclusiv a prins si partea de lacas ce prinde bara. In acest caz, o pot rezolva usor sau necesita sudarea unei portiuni dintr-o aripa stanga, luata de la dezmembrari?
                      Sau aceasta operatiune e aplicata doar atunci cand tabla masinii e distrusa complet?

                      Comment


                      • Originally posted by Ampt View Post
                        @Kojak: Numai tu poţi face aşa comparaţii sugestive şi mai ales, pe înţelesul tuturor!

                        Pai nu? Comparatii plastice daca tot suntem la capitolu' plasticaraie.


                        @VlaD2803, fa si tu niste poze ca sa ne puteam da cu pararea.

                        Comment


                        • Originally posted by skd_ozenel View Post
                          al meu... e ca atunci cand a inceput sa ploaie. dpdv rugina am fost norocos, nu am avut probleme pe nicaieri in afara de toate 4 usile
                          Bine ca nu ai hatch.

                          Comment


                          • modelul laguna 1, la aripile spate, au o buza de 3 cm ( cum avea dacia 1310) unde din pacate ramane noroiul dus....si la spalatorie nu poate sa curete prea ok acolo...doar cu furtunul si sa bagi mana. Loganul, Meganul etc nu au acea buza, si se poate curata foarte ok.
                            Am dat rotile spate jos cand am cumparat masina...era la noroi, pamant uscat la greu la aripile spate...am curat bine cu frutunul si m am uitat atent la terson. Oalele sunt impecabile si dupa 16 ani. Masina este dintr o zona din Olanda unde nu prea ninge...deci nu prea a vazut sare si nisip. In rest Lagunele de prin Germania din acelas an...sunt cam coapte....am vazut si fara praguri.

                            Comment


                            • Lagunele 1 au avut tabla buna pe ele si atat- nici vorba de ceara in cavitati si alte alea. Stiu sigur pentru ca m-am uitat bine la a mea, cand o aveam. Drept urmare, Laguna 2 e ticsita de ceara, plus capota din aluminiu si aripile fata din plastic- are garantie la rugina 12 ani!

                              Revenind la Logan, doar tabla proasta este explicatia pentru rugina. Loganul vechi a beneficiat de un program de ceruire, nu stiu cat de mult a ajutat, pentru ca ceara e buna sa conserve, deci trebuia aplicata cand masina era noua, nu dupa ce aparusera punctele de cancer.

                              Comment


                              • mda...nici eu nu am gasit in laguna mea ceara, prin usi, praguri etc. Audi din 2013 a6 a lui nasu' are ceara prin usi si praguri...sau cred ca i ceara...am vazut vara pe canicula ce sa mai scurge ceva de prin usi si haion

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google