Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Poate portiunile cele mai expuse intemperiilor, pe unde se mai arunca noroiul, pietre, sarea etc. Cine stie acum.

    Comment


    • Anul trecut raportam si eu aici rugina de pe masina.

      Intre timp, dupa multe cugetari am decis sa revopsesc masina integral. Avand in vedere ca n-o pot vinde am decis s-o mai tin cativa ani.

      As avea nevoie de niste sfaturi. In poze se vede rugina ce mi-a aparut la ambele usi fata. De anul trecut, rugina s-a mai extins (desigur) iar la usa de la sofer pe interior sub mastic e rugina destul de multa dar inca nu se vede nimic pe exterior.
      Pe usa de la pasager a sarit vopseaua pe exterior si pe interior e umflata vopseaua chiar in dreptul ruginii din exterior.

      Intrebarea mea e: oare sa incerc sa le repar sau sa inlocuiesc ambele usi?
      Asa la cautare rapida am gasit usa si la 250 de lei, un pret decent zic eu.
      Am asa o presimtire ca peste un an as avea rugina din nou pe usile "reparate"...
      Dacia Logan 85 cubic inches 2k5
      "Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect"

      Comment


      • Sunt multi care dau loganu prin "rabla" , Eu cand am luat seatul, am amintit la unu de acolo ca am la logan 3 usi decolorate, de fapt a vazut el si mi-a sugerat sa ma duc la ei, ca ma suna cand ii vine vreuna rosie, si sa ii schimb usile, eu am preferat sa le vopsesc... Cred ca poti incerca si tu pe la reprezentante auto, poate poate.
        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

        Comment


        • kossak, usile sunt compromise, din pacate.
          De inlocuit, vopsit corect si...vezi ce am zis mai sus de ceara, metoda de aplicare; ar trebui sa te tina cu mult mai mult decat cele prezente
          Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

          Comment


          • unul din locurile cele mai sensibile
            Attached Files

            Comment


            • cred ca masina asta nu prea a fost pe la spalatorie......dupa 9 ani si peste 180 000 am si eu cateva puncte,,, dar ..

              Comment


              • Mai degraba a fost un lot de tabla execrabil ca si calitate, din care s-a confectionat aripa spate.

                Comment


                • Originally posted by radu cornel View Post
                  cred ca masina asta nu prea a fost pe la spalatorie......dupa 9 ani si peste 180 000 am si eu cateva puncte,,, dar ..
                  dimpotriva, daca o duci prea des la spalatorie, rugineste.

                  Comment


                  • daca te uiti in carnetul de garantie, reiese ca daca vrei sa beneficiezi de garantie trebuie sa o speli aproape zilnic (sa nu lasi sa se puna praful pe ea, etc etc)

                    eu zic ca tabla e tratata ok, cel putin la unele. nu uit ca in vreo 2 ierni la rand a mea a stat cu saramura pe ea o saptamana si ceva, acoperita pana la jumatea geamurilor din cauza ca era ger afara si nu am vrut sa o spal pt ca nu as mai fi putut intra in ea dupa aia. (inghetare chedere, blocat portbagaj etc)

                    in schimb, nu inteleg cum de mi-a ruginit un piciorus metalic in compartimentul motor, pe care se sprijina un cablu, langa conductele de ac, e fixat pe oala amortizorului stanga, de pe partea pasagerului. e mancat de rugina aproape complet si nu stiu de unde... si mai am 2 suruburi ruginite, care fixeaza niste cabluri pe mijlocul peretelui antifoc si vreo 3 cifre de la seria sasiului ruginite, nici alea nu stiu de unde.(poate totusi de la mersul iarna, o fi patruns substante corozive prin compartimentul motor).. am dat cu wd40 pe ele si e ok, nu-mi fac probleme. in rest absolut nimic, nici asa zisele zone sensibile nu prezinta absolut nici o problema. masina din 2009, cand a inceput productia de ph2, poate la inceput le-au facut cum trebuie
                    Last edited by cristi....; 6 February 2015, 21:38.

                    Comment


                    • Ce-i drept inca nu am vazut nici un Ph2 cu rugina care sa iasa in evidenta desi ori de cate ori vad logane direct ma uit la usi si aripi spate.
                      Dsign parca zicea ca la Ph2-ul lui are ceara in usi deci posibil sa fi schimbat dacia ceva.

                      Eu maine ma duc vopsitorie sa discut cu ei, sa-mi vada minunea si sa-mi spuna ce-i de facut. O sa revin cu detalii.
                      Dacia Logan 85 cubic inches 2k5
                      "Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect"

                      Comment


                      • 15 kg de ceara ar avea loganul injectate prin toate cavitatile, cel putin la ph2. oricum, orice logan; si oti a pus poze cu ceara prezenta

                        primele loturi, parca pana prin 2006 nu au beneficiat de tratamentul asta, dupa aia a fost ok

                        si la capota vad ca am ceara (are niste gaurele care sunt astupate cu ceva transparent, in interior e ceara (maroniu inchis) )

                        pana la urma nu ruginesc elementele tratate, ruginesc cele aflate in afara "razei de acoperire cu ceara".
                        Last edited by cristi....; 6 February 2015, 23:58.

                        Comment


                        • Daca tot am devenit si eu membru al acestui distins forum sa va zic si eu ceva legat de caroseria loganului. Am cumparat un laureate PH2 nou pleu navy in 2011 noiembrie. In decembrie din neatentie+ghinion am lovit usa dreapta spate plus aripa dreapta spate de coltul spate stanga al unui polo parcat neregulamentar. am avut zgarietura pana la tabla ce incepea de pe usa si se termina in aripa cu tot cu infundatura si nu am facuto decat in aprilie. Toata iarna nu a aparut nici o pata de rugina pe tabla expusa... Acum ce sa zic, eu poate am avut noroc.

                          Comment


                          • Exteriorul la usi + aripa spate sunt zincate din uzina, de aia nu a aparut nimic, nu a fost noroc.

                            Comment


                            • Ia vezi pe interiorul usilor acolo e balaurul.
                              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                              Comment


                              • Sunt locuri unde am vazut rugina la logan, unde nici dacia 1300 nu ruginea )

                                Dupa 16 ani: in poza de mai jos..partea crapta este cumva terosonul? cu ce pot sa i dau la vara? Parca si loganul are sub prag asa..
                                Attached Files
                                Last edited by Andyno; 11 February 2015, 13:27.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google