Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mda..am uitat..ne murdarim pe haine si miroase urat....
    Poti sa-ti imbraci toata masina in vaselina, parerea mea ca tot va rugini pe ici, pe colo.
    Dacia a scos generatii de mecanici amatori, de ce sa nu continuam traditia, in timp ce nemtii isi fac vacantele, noi stam sub masina si o ungem cu vaselina, teroson, gainat de pasare amestecat cu balega de cal, o ducem si o sfintim la popa contra ruginii, incercam si la un şaman sa alungam spiritele rele... cand mult mai simplu e sa nu mai cumparam marca.

    Bine, cea mai simpla varianta ar fi fost pentru Dacia sa incerce a vanda o masina, totusi.
    Dar dupa 11 ani, nu mai sunt usor de convins ca o vor face vreodata.
    Last edited by mr.K; 13 February 2015, 10:11.

    Comment


    • Am o presimtire ca Loganurile din Germania chiar si din 2004, nu sunt ruginite ! Am fazut pe mobilde.de o gramadata si sunt ok. Probabil ca drumurile sunt mai fara noroi si sare )))

      Comment


      • Originally posted by Andyno View Post
        Ulei la greu in spate la oale, vaselina + ulei in usi etc.
        Mda..am uitat..ne murdarim pe haine si miroase urat....
        Si n-o mai speli ca sa nu indepartezi valesina si uleiul, sau cum trebuie facut?
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • Si eu am intampinat ceva probleme cu rugina la Logan (nu grave), sub chedere cateva puncte, aripa spate dreapta avea 2 floricele micute dar s-au remediat la o vopsire totala si de 2 ani nu a mai aparut nimic. Acum doua saptamana am observat vopseaua umflata la pragul din stanga asa ca m-am pus pe treaba, am curatat, am dat cu grund, am vopsit apoi am pus masina la vanzare si...am vandut-o. Va doresc tuturor drumuri bune si km cati mai multi fara probleme !

          Comment


          • Originally posted by vitriol View Post
            Si n-o mai speli ca sa nu indepartezi valesina si uleiul, sau cum trebuie facut?
            Pai uleiul si vaselina le dai prin usi si praguri...nu dai direct exterior. Logic ca o sa curga putin...dar in maxim 2 spalari o sa fie ok.
            Cum crezi ca a rezistat o dacia din 99 super ok la praguri si oale? 400k in regim taxi.

            Comment


            • Salut! Probabil ca nu e chiar locul potrivit unde sa postez, dar are legatura si cu rugina. Avem un logan 2005, cumparat sh in 2011, avand un singur proprietar. Usa spate stanga este un rosu mai deschis fata de restul masinii, cauciucurile de pe spate se tocesc mai repede fata de cele de pe fata, in special cel de pe dreapta, asa ca ne-am gandit ca ar fi fost lovita. Am luat legatura cu fostul proprietar dupa 4 ani, l-am gasit pe facebook, sa-l intreb daca a fost lovita(stiu, probabil a fost putin stresant si ciudat pentru el). A spus ca nu a fost lovita, iar masina a fost chemata in service pentru nu stiu ce tratament anticoroziv, sau ceva de genul, imi cer scuze daca ma exprim gresit, dar nu ma pricep. A mai spus si ca aripile au fost vopsite dupa aceasta operatiune. Acum o saptamana s-a desprins kit-ul de pe aripa, cum arata in poza de mai jos, insa un vecin ne-a spus ca s-ar fi kituit la acel tratament aripa, nu ca ar fi fost neaparat lovita si kituita. Voi ce parere aveti? Chiar se kituieste la tratamentul asta? Inca o data, imi cer scuze daca am scris ceva gresit ))))

              P.S Am mai atasat o poza cu spatiul dintre usa si aripa, mi se pare cam mare, pe partea dreapta nu este asa.
              Attached Files

              Comment


              • La fel se manifesta si preference-ul meu din sept 2015. Roata dreapta spate se roade mai repede decat cele de pe fata. Am cumparat-o in 2008 cu 12.500 km reali, de la unicul proprietar, nelovita, am parcurs aproximativ 100.000 km de atunci

                Comment


                • Citesc si ma minunez ! Cum dracu, roata drepata spate sa ti toceasca mai repede anvelopa? Nu este dreapta masina? nici la dacia 13xx nu am auzit si vazut...

                  Comment


                  • A fost lovita.
                    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                    Comment


                    • Nu neaparat sa fi fost lovita, mai e o varianta. Are puntea spate stramba, au fost cazuri.

                      Cat despre kitul de pe aripa spate, daca nu a fost lovita, varianta a 2-a e ca probabil a fost ruginita prea tare de a trebuit kituita si revopsita inainte de revanzare.

                      Portiera spate, tot asa, a usnt 2 variante: ori a fost lovita si revopsita, ori a fost atat de ruginita incat a fost revopsita. Ori inlocuita, fapt ce poate explica de ce nu se aliniaza perfect.

                      Ca nu se inchide perfect, am vazut si de noi asa.
                      Last edited by mr.K; 13 March 2015, 09:14.

                      Comment


                      • Am un amic, fost posesor de Logan Laureate a.f. 2005, iar masina avea probleme cu puntea spate de noua.

                        Comment


                        • Ma gandesc ca puntea spate se poate stramba si daca duci ceva f greu.
                          Poate cumulat si cu o groapa, ai "rezolvat-o".....
                          Incepe sa uzeze neuniform.
                          ex:
                          Logan Laureat 1,2 16V mpi E5N-2012-->2022(112.100km)
                          Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->2012(76.100km)

                          Comment


                          • Da, cara mult tata cu ea, dar nu chiar sa vina aripa peste roata de la greutate. De 4 ori pe saptamana face naveta ~400 km(in total) cu 5 persoane. De cand are serviciul asta care necesita naveta a inceput sa se toceasca mai mult celalalt, am observat la setul de vara de anul trecut si setul asta de iarna.

                            Comment


                            • Salut,
                              Zilele trecute incercind sa curat chederul de la usi am ajuns pina la urma sa il scot pe cel de pe partea soferului si aici surpriza! pe tabla pe care se fixeaza chederul, jos de tot erau citeva firicele rosiatice si vopseaua umflata pe o portiune destul de mare. M-am riscat si am apasat putin cu cheia pe vopseaua umflata- a cazut imediat si m-am trezit in fata cu o zona ruginita de toata frumusetea, vezi foto.
                              Attached Files

                              Comment


                              • Cati ani are masina?
                                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google