Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • salut la toata lumea! am un logan 1.4 sh, cumparat in 2012, masina este din 2007 si are app. 94.000 km. nu am puncte de rugina, cel putin, nu vizibile, stiu ca sta bine si pe dedesubt, capota in schimb, trebuie s-o revopsesc fiindca s-a matuit destul de rau si mai am pe ea si vreo 2 puncte albe consecinta a gainatilor de porumbei care au sapat in vopsea. culoarea este, deja clasicul albastru cerneala.
    Last edited by iulianscutaru; 29 July 2015, 12:08.

    Comment


    • Originally posted by gimy View Post
      sunt posesor de logan fabricatie 03.2007...am o manie in sensul ca nu suport sa o las neingrijita si cand vad cum altii i-si trateaza masina m-i se face rau..atasez ceva poze cu ALBIOARA mea pentru a va face o parere despre ce inseamna pasiune pentru automobil..indiferent de marca acestuia.
      p.s...pentru carcotasi..fara absolut pic de rugina..si credeti-ma ca am verificat periodic amanuntit.
      Aşa vorbeşti despre maşina ta, că sincer, mă îngrijorezi...
      Nirvana. Kurt Cobain a arătat fanilor că faima nu înseamnă doar strălucirea scenei, adoraţia mulţimilor şi grămezile de bani.
      sigpic

      Comment


      • si de ce ma rog?

        Comment


        • Cica Loga se va vinde cu un accesoriu pentru a intarzia aparitia ruginei, ca de aparut oricum va aparea, e inevitabil.
          Acest accesoriu indispensabil celor cu masini decapotabile, se spera ca va avea mare succes in randul posesorilor de Logan. Cadou-un manual de utilizare al masinii doar vara, pe vreme insorita.


          PS. tot ce e sus e un pamflet, cu exceptia ruginei, care e cat se poate de reala.
          Attached Files

          Comment


          • Pe mine m-au chemat in service, special pentru tratament antirugina acum cativa ani, parca prin 2009-2010, nu mai stiu exact. Probleme cu rugina am avut doar dupa niste accidente si a fost reparata la Vopsilux. Capota motor s-a matuit si decolorat dupa mai putin de un an, apoi a ruginit unde fusese indreptata. In portbagaj am avut probleme cu rugina ca intra apa cand ploua in dreapta, in colt tot in urma reparatiei la Vopsilux (inlocuit bara spate). Indoitura din portbagaj au indreptat-o cu cateva ciocane si au lasat-o asa, n-au dat cu nimic antirugina sau vopsea, ca nu se vedea sub mocheta. Am mai avut putina rugina pe o aripa fata unde se ciobise voseaua (a sarit vreo piatra cumva...), in rest nimic vizibil.

            Comment


            • Am descoperit niste rugina sub pragul din stanga. La un service (nu stiu la care) cand au ridicat masina pe elevator au lasat urmatoarele urme:
              Attached Files

              Comment


              • Originally posted by gimy View Post
                si de ce ma rog?
                Păi, de ce te rogi?
                Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                Comment


                • Rugina Portbagaj

                  Am probleme mari cu rugina in portbagaj. Masina are 10 ani si are la activ o lovitura din spate urata, incat a fost nevoie de reparatii la portbagaj.
                  In momentul de fata toata "placa"/podeaua are rugina la imbinarea cu restul caroseriei, deja in unele locuri(in colturi) se vede sub masina. Probabil a fost demontata si montata prost la loc in momentul reparatiei, vad ca s-a folosit mult "mastic" din acela.
                  Intrebarea este: cam la ce sa ma astept de acum incolo, sper ca n-o sa-mi pice portbagajul in drum ) Ca banuiesc ca o reparatie ar fi destul de costisitoare.

                  In zonele incercuite cu rosu- deja e o fanta prin care vezi pana jos, in rest pe tot conturul podelei este rugina, vizibila mai ales pe sub masina, din interior nu prea se vede.
                  Attached Files
                  Last edited by 77sky; 17 February 2016, 00:31. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • de picat portbagajul, nu-ti pica... deocamdata...
                    redevind seriosi, ar trebui sa discuti cu un tinichigiu bun (sau cativa, ca sa-ti faci o parere obiectiva) si sa iei masuri ca sa stopezi extinderea problemei.
                    Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                    Comment


                    • Logan 2007 ...rugina pe toate cele 4 usi la muchia de jos....tabla usilor din pacate foarte proasta...

                      Comment


                      • Poze, nu vorbe! Toata lumea stie ca Logan-ul nu rugineste, asa ca fara poze nu te crede nimeni.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • Eu sigur nu cred. Poate VW, poate Audi ruginesc, dar Loganul, niciodata.

                          Comment


                          • Nu zi de 2 ori. Un coleg are Audi A4 1.8 t din 2002 si a dat rugina exact asa in partea de jos a portierelor ...
                            Oricum dupa 14 ani cam are dreptul la ceva rugina
                            Logan GPL 1.4

                            Comment


                            • Am si eu 1.8 T A4 de 15 ani si nu are rugina la usi, a aparut ceva rugina superficiala( s-a umflat vopseaua) pe muchia aripilor fata unde lovesc pietricele...

                              In rest are fier pe ea, cam cu vreo 450 kg mai grea decat un logan.

                              Comment


                              • Cam asa arata la mine in portbagaj...ce-i drept sunt circumstante "atenuante":masina a avut o avarie destul de serioasa in spate la un moment dat.
                                Ce ma intereseaza: pot apare probleme structurale?Oricum situatia e asa de ani buni, mai dau din cand in cand cu feruginol si cu vaselina/wd40, nu pare sa fie evoluat foarte mult in 8-9 ani, deci banuiesc ca nu se va "descompune" prea curand.
                                Attached Files
                                Last edited by 77sky; 2 March 2016, 19:47.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google