Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Și eu am fost lovit în spate destul de nasol dar sa am rugina în halul ăla nici gând si la mine s-a schimbat fustă spate îndreptat podeaua portbagajului dar pe partea de ruginit stau neașteptat de bine + zilele trecute am introdus prin gurile de la fustă ceara Dynax s50 cât a încăput. Reparație efectuata de peste 2 ani.
    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

    Comment


    • Pai bine, la mine reparatia e efectuata de acum 9 ani...

      Comment


      • Logan din 10.2005, vopsea originala in totalitate (asta ca sa nu spuna cineva ca a fost reparata de mantuiala), 400k la bord. Asteapta formalitatile pentru casare.

        Intre 10.2005 si 04.2008 a fost la mine si avea rugina doar la capacul busonului de alimentare cu combustibil.
        Attached Files
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • Dupa 11 ani eu zic ca se prezint foarte bine
          Am mai observat ca mai ruginesc foarte rau sub mocheta din interior
          Daca ai posibilitatea si curiozitate sa te uiti ne atasezi si nou cateva poze
          sigpic

          Comment


          • Da, da, arata foarte bine, dăcât ca, din punct de vedere legal, nu mai ai voie sa circuli cu ea pe strazi.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • Daca va referiti la masina alba de mai sus, eu credit ca NU arata deloc bine. O fi Dacie, o fi fost ieftina la cumparare, dar o masina de 11 ani nu are voie sa arate in halul acesta, mai ales daca nu a fist lovita.

              Sent from my P5Life using Tapatalk
              MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

              Comment


              • de ce? gata a fost radiata deja ?
                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                Comment


                • Originally posted by MARIVS View Post
                  Daca va referiti la masina alba de mai sus, eu credit ca NU arata deloc bine. O fi Dacie, o fi fost ieftina la cumparare, dar o masina de 11 ani nu are voie sa arate in halul acesta, mai ales daca nu a fist lovita.

                  Sent from my P5Life using Tapatalk
                  Si cum ai vrea sa arate o masina ieftin dupa 11 ani si 400.000 km?
                  Ca un Mercedes ?
                  sigpic

                  Comment


                  • Macar ca un Golf/Astra de 15 ani.

                    Comment


                    • adica asa:

                      sau asa:
                      Buna la toata lumea, de curand a ars un bec de iluminare a numarului de inmatriculare si in momentul in care am vrut sa schimb becul am ramas surprins (neplacut), Touran-ul rugineste :(dupa cum se poate vedea si aici. Cercetand un pic problema (pe forumurile nemtesti) am aflat ca e o problema cun...


                      cum nici toate loganurile nu sunt ruginite nici toate vw/opel nu sunt impecabile...

                      Comment


                      • Originally posted by mr.K View Post
                        Macar ca un Golf/Astra de 15 ani.
                        Care au costat atunci cand erau noi cu 50% mai mult decat un Logan.

                        Sa nu ne imbatam cu apa rece: o masina de 10 000 de eur nu va tine cat una de 15 000 de eur (preturi de noi).

                        Masina low cost e gandita de creatorii ei sa ofere cumparatorului o perioada decenta (5-7 ani) de exploatare fara probleme costisitoare, dupa care sa fie pur si simplu inlocuita.
                        Logan GPL 1.4

                        Comment


                        • Care au costat atunci cand erau noi cu 50% mai mult decat un Logan.
                          Vezi ca nu ai citit cu atentie ce am scris.
                          Loganul are 11 ani, eu am zis de Golf sa fie de 15 ani.
                          Un Golf de 4 ani vs un Logan nou putem sa le punem pe picior de egalitate ca pret, nu?
                          adica asa:

                          sau asa:
                          Buna la toata lumea, de curand a ars un bec de iluminare a numarului de inmatriculare si in momentul in care am vrut sa schimb becul am ramas surprins (neplacut), Touran-ul rugineste :(dupa cum se poate vedea si aici. Cercetand un pic problema (pe forumurile nemtesti) am aflat ca e o problema cun...


                          cum nici toate loganurile nu sunt ruginite nici toate vw/opel nu sunt impecabile...
                          1. poza aia nici nu stii daca e de la un Opel. Sau o fi de la un Opel model 1991.
                          2. VW arata ca Loganul? Pai asa iese Loganul direct din fabrica.

                          E ora 14, eu zic sa te trezesti.

                          cum nici toate loganurile nu sunt ruginite nici toate vw/opel nu sunt impecabile..
                          Doar ca Loganuri ruginite= VW impecabile. Oarecum invers.
                          Last edited by mr.K; 2 March 2016, 15:04.

                          Comment


                          • Originally posted by prometheus View Post
                            de ce? gata a fost radiata deja ?
                            Dupa un deviz estimativ de reparatie, conducerea a hotarat ca cea mai buna solutie din punct de vedere financiar este casarea. Motorul + cutia functioneaza perfect. Pe la articulatii ar mai fi mici retusuri, dar tabla ne omoara...

                            Am zis ca s-au demarat formalitatile de casare; nu stiu care sunt pasii.
                            Ca sa-ti raspund: daca nu a fost radiata pana acum, sigur va fi cat mai curand.

                            Pentru cei care tot o dau cu "normalitate la o masina de 11 ani": rugina a aparut mult mai devreme. N-am stat s-o urmaresc (probabil nici cei care au avut-o in primire n-au facut-o), dar la 2 ani deja incepuse sa rugineasca la capacul de rezervor.

                            Am ales exemplul asta pentru ca stiu sigur ca nu a suferit nicio reparatie la partea de tinichigerie. Mai are 3 surori, luate in aceeasi zi, dar alea au fost retusate si revopsite (cate o aripa, cate o usa, etc) de multe ori. Inca nu sunt propuse spre casare.
                            Last edited by vitriol; 2 March 2016, 15:24.
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • Originally posted by vitriol View Post
                              Dupa un deviz estimativ de reparatie, conducerea a hotarat ca cea mai buna solutie din punct de vedere financiar este casarea. Motorul + cutia functioneaza perfect. Pe la articulatii ar mai fi mici retusuri, dar tabla ne omoara...
                              Nu prea inteleg...daca motorul si cutia mai functioneaza, de ce sa fie casata?
                              Alea cu tabla sunt probleme estetice , nu vad cum va "omoara". Si par probleme neglijate ani de zile, e clar ca n-a aparut atata rugina peste noapte. Alea arata mai mult sau mai putin ruginite de minim 5 ani. Daca se retusau la timp nu arata in halul asta acum. Te pomenesti ca le-o fi rusine sa mearga cu zonele retusate local, cand au mers cu ditamai rugina ))
                              Coltul usii acolo unde e aproape putred e clar lovit, posibil ca si in restul zonelor sa fi aparut rugina si sa se fi extins tot de la zone initial lovite, zgariate.
                              Last edited by anto84; 2 March 2016, 15:33.

                              Comment


                              • Al meu cazan are 9 ani si inca nu am probleme cu rugina. Conteaza foarte mult cum iti ingrijesti masina. La firma avem in Symbol din 2013 cu 40.000 km. Pentru ca a cost condus de fiecare intr-o durere, a ajuns sa tremure la plecarea de pe loc, sa tremure schimbatorul ca posedat, sa aiba rugina la praguri, sa bata ceva pe spate...

                                Sent from my P5Life using Tapatalk
                                MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google