Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Andrei carnetul de intretinere il am....ideea e la cine ma duc sa il completeze?Cine e dispus sa imi puna stampila?Caremilul din Iasi?
    Ma indoiesc.....daca ai vreun pont te rog sa imi zici si mie.....raman dator, cand vin la Timisoara la Continental la firma aduc un vin bun din Moldova.

    M ai in gluma m ai in serios ma poate ajuta cineva cu completarea carnetului de intretinere?

    Multumiri anticipate!

    Comment


    • Am logan din 2005, l-am dus azi la reprezentanta la Botosani pt anticoroziune, poate sunteti curiosi....va spun ce anume urmeaza sa faca:
      - Control oxidare si aplicare ceara pentru cavitati in lonjeroane si stalpii fata
      - Control si masticare a zonei obturator ABS din portbagaj + zona ranfort amortizor si aplicare baghete protectie fata si spate
      - Aplicare ceara pentru cavitati in portierele fata si spate.

      Cei care inca nu ati fost chemati pt anticoroziune va puteti duce la reprezentante, chiar daca sunteti al doilea sau al treilea proprietar...NU VA COSTA NIMIC...e din partea uzinei...
      Dureaza 2-3 zile, depinde cat de mult au de facut si cat de aglomerati sunt....
      Daca ceva functioneaza, nu-i bine sa-l repari

      Comment


      • Originally posted by Red_Alin View Post
        Domnilor eu nu mai stiu ce sa cred.
        Unii spun ca tabla e galvanizata partial,altii ca nu e deloc,altii ca astea de dupa 2007 sunt galvanizate total.Totusi care-i adevarul?
        Nu tabla ci caroseria ar fi galvanizata partial in speta doar pragurile si aripile
        Astra J 1.4T 140cp Enjoy Power Red

        Comment


        • Ma rog m-am exprimat eu gresit.

          Comment


          • eu azi am lasat masina la meridian vest sa-mi faca un astfel de tratament. e din mai 2005, dar la o prima verificare nu am vazut nici o pata de rugina. au zis ca o sa-mi puna si niste aparatori de noroi...si tratamentul care-l fac acum...e un fel de galvanizare...o sa vad eu maine cand ma duc s-o iau ce mi-au facut la copilasul meu.
            sigpicVIAȚA ESTE SCURTĂ!!! TRĂIEȘTE-O LA MAXIM LA VOLANUL UNUI LOGAN

            Comment


            • Iti dau la oferta si un "odorizant" cu esenta de vaselina ))Am patit eu.
              Cumpar volan de Duster

              Comment


              • Eu am sunat la vc si au spus ca acum se galvanizeaza toate partile exterioare...

                Voi credeti asta ?

                Eu cred ca daca se galvanizeaza , se galvanizeaza tabla si pe o parte si pe alta....poate ma insel eu....

                Comment


                • Mai no-i fi eu chimistu lu' peste dar stiu ca galvanizarea implica scufundarea piesei intr-o solutie, deci cum e cu galvanizarea asta "exterioara" ?

                  Comment


                  • Ti-o scufunda in aer)

                    Comment


                    • Galvanizarea se face scufundant metal un intr-o baie de zinc nu are cum sa o galvanizeze numai pe o parte sau depinde ce tehnologie au!

                      Comment


                      • Galvanizarea este un proces electrochimic prin care se acoperă suprafaţa unui metal cu un alt metal a cărui ioni sunt disociaţi în soluţia electrolitică. Numele de galvanizare provine de la descoperitorul acestei metode, medicul italian Luigi Galvani (1737-1798).

                        Galvanizarea constă dintr-o baie electrolitică prin care circulă curent electric, în baie găsindu-se doi electrozi un catod (ex. o placă de metal care va fi acoperit cu un strat de cupru sau nichel), şi polul pozitiv sau anod .

                        Curentul electric determină disocierea, transportul şi depunerea ionilor de metal de la anod (cupru) la catod (metal), acest procedeu fiind numit galvanizarea metalului (acoperirea metalului cu un strat uniform de cupru). Intensitatea curentului influenţează într-un raport direct proporţional stratul de cupru depus prin galvanizare.
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • Originally posted by dragos10 View Post
                          Eu am sunat la vc si au spus ca acum se galvanizeaza toate partile exterioare...

                          Voi credeti asta ?

                          Eu cred ca daca se galvanizeaza , se galvanizeaza tabla si pe o parte si pe alta....poate ma insel eu....
                          Nu cred dintr-un motiv foarte simplu. Daca galvanizau tot, se laudau in gura mare, nu pierdeau ei un asa motiv de marketing.
                          Cel mai lent 1,6 8v

                          Comment


                          • Va zic eu 100% sigur ca nu se galvanizeaza tot.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • Daca ar folosi la toata caroseria tabla galvanizata ar fi sarit si pretul masinii, nu fac francezii acte de caritate.
                              Tabla galvanizata fiind mai scumpa.
                              Astra J 1.4T 140cp Enjoy Power Red

                              Comment


                              • Originally posted by darksid3 View Post
                                Curentul electric determină disocierea, transportul şi depunerea ionilor de metal de la anod (cupru) la catod (metal), acest procedeu fiind numit galvanizarea metalului
                                De acord cu descrierea generica a procedeului de galvanizare (e buna uichipedia, nu? ) insa acolo mai sunt si niste erori.
                                Galvanizarea nu presupune doar acoperirea metalica cu acel element Cu; daca ar fi asa, s-ar scumpi f mult materialele.
                                In speta s-a trecut si la alte materiale, Zn, spre exemplu, mai ieftin.
                                Asta sa nu inteleaga unii ca daca e galvanizata are cupru pe ea...
                                Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google