Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Acele portiere erau compromise de atunci de cand iti aparuse rugina la greu pe interior, eu in locul tau nu ma mai complicam si le schimbam cu unele bune din dezmembrari , mesterul nu ti-a recomandat asta pentru ca evident nu-i masina lui.
    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

    Comment


    • La mine nu exista rugina pe aripi si nu i am pus protectii niciodata, in schimb a aparut rugina la usi, in partea de jos, pe sub mastic, asa cum se vede si in pozele colegului cu cateva posturi mai in urma. Oricum, masina sta in garaj de cand am plecat si acolo va ramane pentru mult timp de acum inainte. Poate o mai gasesc intreaga, intr-o zi, daca nu, se da pentru piese
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • Originally posted by prometheus View Post
        eu in locul tau nu ma mai complicam si le schimbam cu unele bune din dezmembrari ,
        eu caut portiere dreapta in stare buna-foarte buna de vreo 3 luni, si nimic.
        acum am postat si aici anunt. nimic...
        nu prea ajung masini bune la dezmembrari.

        Comment


        • prometheus, initial am vrut sa inlocuiesc ambele usi. Am fost la mester, i-am prezentat problema si mi-a zis ca nu are rost sa le schimb pt ca se pot "face". Nu cred ca a vrut sa ma fraiereasca omul, pana la urma erau banii mei cheltuiti pe alte usi iar pentru el era mai usor sa le vopseasca decat sa incerce sa le repare pe astea actuale.

          Un alt prieten cu Logan din 2006 a inlocuit toamna trecuta ambele usi de pe stanga. La fel, ambele coapte de tot pe colturi. A dat vreo 350 de lei pe cate o usa plus vopsitul.
          Cand am fost sa-i vad masina, ghici ce? Usa din fata, cea schimata, are deja mici "bule" sub mastic, aka rugina.

          Revenind, totusi fiind o masina de aproape 11 ani nu cred ca are rost sa mai pompez bani in a inlocui usile. Iar niste usi de pe masini mai recente ( gen 2010+) sigur nu gasesc la bani putini.
          Dacia Logan 85 cubic inches 2k5
          "Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect"

          Comment


          • Si portierele alea din dezmmbrari, nu or fi deja ruginite???
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • Nu, ca loturile mai noi cica-s cu tabla galvanizata.

              Nici rablele indiene nu ruginesc precum Loganul. Efectiv e bataie de joc.

              Cred ca apare acusi careva sa-mi spuna ca a vazut el in parcare un Passat, un 320, un E-klasse, toate cu rugina, ba chiar si un Audi S8 caruia ii ruginise caroseria din aluminiu, asa ca nu trebuie sa am pretentii de la Logan.
              Cat timp Loganul nu e gratis, ci costa parale, o sa am pretentii.
              Last edited by mr.K; 3 March 2016, 21:50.

              Comment


              • mr.K - Exact asa e! Ai perfecta dreptate! Al meu lighean implineste anul acesta 9 ani de existenta, dar am obosit sa-l mai tratez ca pe sfintele moaste! In fiecare primavara si toamna sa-l ung, sa-l caut la oua. Mecanic si electric nu am avut probleme pana acum si nici rugina, dar asta pentru ca l-am ingrijit mai ceva ca ochii din cap.

                Sent from my P5Life using Tapatalk
                MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

                Comment


                • Cum poate asa ceva sa circule pe strazile patrieri. Cum se poate sa aiba licenta, itp si sa fie 100 % safe pentru client!
                  Masina arata mult mai grav in realitate decat in poze!
                  Nu stiu cum a trecut iarna...dar anvelope sunt opinci!
                  Attached Files

                  Comment


                  • Originally posted by vitriol View Post
                    Un motor MPI il inlocuiesti cu 1000 lei (motor sh + manopera); asta ar fi ultima problema la masina aia.
                    Zau? Il cumpar eu pe 1000 lei atunci, daca tot se da la casat. )

                    Comment


                    • Taxiul ala cred ca trecut prin zeci de accidente si probabil are peste 1 mil de km.
                      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                      Comment


                      • Duce Loganu peste 1 milion de km?


                        Sent from mobile
                        Keep walking...

                        Comment


                        • Originally posted by anto84 View Post
                          Zau? Il cumpar eu pe 1000 lei atunci, daca tot se da la casat. )
                          atata e. chiar si mai putin. un prieten taximetrist a luat unul cu 800 de lei, cu vreo 80-90 de mii, ceea ce pentru el era nou-nout.

                          Comment


                          • Originally posted by mr.K View Post
                            Nu, ca loturile mai noi cica-s cu tabla galvanizata.

                            Nici rablele indiene nu ruginesc precum Loganul. Efectiv e bataie de joc.

                            Cred ca apare acusi careva sa-mi spuna ca a vazut el in parcare un Passat, un 320, un E-klasse, toate cu rugina, ba chiar si un Audi S8 caruia ii ruginise caroseria din aluminiu, asa ca nu trebuie sa am pretentii de la Logan.
                            Cat timp Loganul nu e gratis, ci costa parale, o sa am pretentii.
                            Usile noi sunt mai proaste ca protectie, au zeama aia neagra pe ele si e data la misto, iei cu unghia vopseaua cu tot cu smeclemul ala negru. In schimb masticul ala de unde le ia rugina e dat la trafalet. Nu le mai ia de scurgeri neam. Macar ramane masticul intreg.

                            Comment


                            • Originally posted by jonnie007 View Post
                              Duce Loganu peste 1 milion de km?


                              Sent from mobile

                              Cand o sa am putin timp o sa îi fac poze la un Logan fost taxi cu 800.000 km
                              sigpic

                              Comment


                              • Bătrâna mea face 11 ani în mai. 9 ani de zile n-am observat decât vreo două puncte/zone de rugină: una pe portiera şoferului şi una pe rama geamului pasagerului din dreapta. Surpriza neplăcută a venit după a zecea iarnă, când au apărut mai multe zone cu umflături: aripă spate dreapta, în zona protecţiilor acelea montate de Dacia, la rechemare, ceva pe la un prag şi câteva puncte de rugină răspândite pe toată caroseria. Cum am remediat deja (eu singur) "pata" de pe portieră (era cât un 50 de bani) apărută la 9 ani, aşa voi proceda şi cu cestelalte apărute. Remedierea nu e dificilă, dimpotrivă, dar trebuie făcută imediat ce se pun în evidenţă zonele cu probleme, altfel foiţa de ţigară care este tabla, se va găuri şi e mai naşpa de peticit, deşi se poate chiar şi-aşa. Albul maşinii m-a ajutat să depistez mai uşor belelele. Mai nasol de cei cu culori închise.
                                E foarte adevărat că Loganurile ruginesc în proporţie mai mare, dar am văzut destule hoituri mâncate de rugină (unele chiar mai abitir) şi de la alte mărci, modele mai scumpe (Opel, Peugeot, VW). Îndeosebi cele cu haion.
                                Last edited by ursamajor; 4 March 2016, 12:08.
                                Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                                Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google