Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • dar am văzut destule hoituri mâncate de rugină (unele chiar mai abitir) şi de la alte mărci, modele mai scumpe (Opel, Peugeot, VW). Îndeosebi cele cu haion.
    Si imi permit sa completez: cele care probabil au fost accidentate prin strainatate si reparate, apoi vandute romanilor.

    Loganul rugineste si nelovit, din pacate

    Comment


    • E posibil şi ce spui tu, nu contest. Şi-a mea a fost accidentată de 2 ori foarte serios, din spate. Deci, să zicem că nu se pune faptul c-a ruginit? Sunt chestii cam diferite şi care nu trebuie interconectate: unele "străineze" ruginesc şi ele singurele, ca Loganul. Poate în proporţie mai mică, cum am zis. Greu de făcut un top, având în vedere că Loganuri sunt de câteva ori mai multe pe piaţă decât oricare alt model străin. ;)
      Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
      Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

      Comment


      • Eu am probleme cu rugina la aripa spate dreapta, exact deasupra rotii, apar umflaturi dinspre interior, si intre aripa si bara pe cantul acela se vede o zona ruginita.
        Cam ce optiuni as avea? Ca nu cred ca se merita inlocuirea intregii aripe.

        Comment


        • S-o lași așa, n-ai ce dreq sa-i mai faci.
          O tratezi local, apare în alta parte. Schimbi subansamblu, ai opțiune din dezmembrări, dar de acolo vei lua tot o aripa veche la care dacă nu a apărut rugina când ai luat-o, o sa apară după primul sezon ploios.

          Comment


          • Daca zona e prea deteriorata pentru reparatie, cauta la dezmembrari o aripa de fata pe partea opusa zonei unde ai problema. Adica daca tu ai o problema pe dreapta spate, cauta o aripa stanga fata. Se decupeaza pasajul de aripa si se potriveste perfect, spun din proprie experienta. Asa am facut la fostul meu logan acum cativa ani si nici acum nu a mai reaparut rugina. Tabla din care sunt facute aripile de fata e mult mai buna, chiar nu stiu daca am vazut vreun logan cu aripile din fata ruginite.

            Comment


            • Buna idee. Poti sa pui niste poze?
              Cred ca ar mai merge facute pasajele cu fibra de sticla.

              Comment


              • Originally posted by Logan05-FYO View Post
                Buna idee. Poti sa pui niste poze?
                Cred ca ar mai merge facute pasajele cu fibra de sticla.
                O sa pun maine.

                Comment


                • Poti pune si tu, cu rugina. Dar cred ca voia poze de la colegul cu
                  Adica daca tu ai o problema pe dreapta spate, cauta o aripa stanga fata. Se decupeaza pasajul de aripa si se potriveste perfect, spun din proprie experienta. Asa am facut la fostul meu logan acum cativa ani si nici acum nu a mai reaparut rugina.
                  Problema e ca, colegul are acum Golf, a dat Loganul, posibil sa fie mai greu de pozat.

                  Comment


                  • Asa este, am dat loganul, insa nu prea departe.
                    A ramas in familie, la socrul meu.
                    Cand mai ajung pe la el, sper sa nu uit sa fac cateva poze cu aripa de spate.
                    Din exterior oricum nu se vede nimic, nu-ti dai seama ca s-a umblat vreodata pe acolo.

                    Comment


                    • Poate revii cu poze dupa montaj, sunt interesat de asa ceva

                      Comment


                      • Dupa cum am mai spus pe aici, am umflaturi pe aripa spate, deasupra rotii. Ce este mai exact in spate sub zona aia, e vreun plastic/protectie/ceva, adica ce trebuie sa demontez ca sa ajung la partea interioara de tabla sa vad cum se prezinta? Pe afara sunt umflaturi, insa destul de "tepene", adica apesi cu toata forta si nu se "sparg" inca.

                        Comment


                        • Asa am si eu...stai linistit, o sa pushte ca puroiu', cat de curand.

                          Comment


                          • Originally posted by Ioan_mirsu
                            Poate e de interes- carenaje spate logan.
                            Eu am comandat astazi.
                            http://novline-romania.com/categorii...autovehicul=77
                            Sunt bune acolo unde nu a intrat rugina....la mine pe partea dreapta a iesit rugina

                            Comment


                            • Logan PH2-nov 2008.
                              Duminica cu timp insorit, la tara fiind, i-am alocat ceva timp pentru o curatenie generala si o inspectie in acelasi timp.
                              Concluzia; m-a ferit D.zeu de pacostea asta care ucide Loganul, adica rugina. N-as putea spune ca de acum mi-e indiferent daca va aparea, dar oricum daca apare cat mai tarziu, cu atat mai bine.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • nu apare, stai linistit

                                si al meu e din 2009 si pana anu asta nu aveau nimic aripile spate cu acele protectii, chiar curate muchiile. imediat face 7 ani fara rugina

                                eu sunt foarte multumit de masina. aproape 80 de mii fara nici o defectiune mecanica, aproape 7 ani, nu are rugina, totul e original prin suspensie/directie. in afara de distributie, discuri, placute si termostate si o baterie, si stergatoare,bujii n-am schimbat nimic (si becuri si un parbriz dar astea nu se pun). e drept ca masinuta a fost implicata in destule evenimente auto...s-au schimbat si ambele radiatoare si 2 portiere si o aripa/2...

                                urmatoarea masina e posibil sa fie tot dacie, astept faceliftul sa vedem cu ce vin mesterii de la dacia si mai important daca vor fi rezolvat toate problemele de natura tehnica ale modelului curent. daca nu, vw/skoda/hyundai/kia sau renault
                                Last edited by cristi....; 22 March 2016, 00:34.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google