Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Se pare ca Loganul a cazut la testul caroserie. Tabla subtire si de proasta calitate, prost tratata, prost vopsita.Va spune asta un posesor de Logan Ambition 1,6MPI din aprilie 2005 care in urma cu doua luni a gasit rugina la greu sub toate chederele de la portiere ,fara exceptie .Credeti-ma ca sunt efectiv mancate de rugina. Daca voi credeti ca prin slefuirea acelor portiuni de tabla si tratarea locala se vor rezolva problemele, va inselati amarnic.E o chestiune de durata si rugina va "sapa" mai departe, daca elementele de caroserie"galvanizate" (ma bufneste rasul cand citesc prostii de genul asta), nu vor fi efectiv INLOCUITE. Nu va lasati prostiti oameni buni de nesimtirea de la anumite service-uri DACIA si chiar de producator!! Este un lucru grav pe care eu nu-l voi accepta chit ca voi da fabrica in judecata."Factori externi" si alte motivatii nejustificate tehnic ,sa dea cei de la Dacia vanzatorilor de legume si fructe !!De altfel , masina mea este in service la ora actuala si astept solutia "profesionista oferita" de cei de la Mioveni pentru remedierea viciilor de fabricatie. Low cost nu prea e fratilor, ca 9000 de euro se castiga greu prin munca. Concluzia: Aceeasi Marie cu alta palarie.

    Comment


    • sa ne spui si noua te rog cum ai rezolvat problema pana la urma

      pune si poze daca ai facut
      Last edited by gigiman; 2 June 2009, 08:05. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Daca erau asa tare mancate usile trebuia sa le schimbe normal!

        Comment


        • asa ma gandesc si eu, de asta am intrebat, dar cine stie la ce mai poti sa te astepti?

          Comment


          • Astazi am trimis si eu mail la vocea clientului cu urmatoarele poze si am intrebat cum au degand sa rezolve aceasta problema. Sunt foarte curios de raspunsul lor.
            Attached Files

            Comment


            • Din ce an ai masina?

              Comment


              • Din 06.2005

                Comment


                • Nu inteleg ce treaba are VC aici, trebuie discutat cu service-ul, iti zic ei cum se rezolva.
                  Cel mai nou proiect auto din România!
                  Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                  Comment


                  • Din pacate am fost la service si au zis ca rugina de la chederul de jos nu se extinde si mi-au aratat ca si a lor au rugina acolo si cica sa format din cauza ca zgarie chederu cand l-au pus in fabrica ca ii in 3 puncte ruginita si sa nu imi fac probleme ca nu are nimica. Au avut o vrajeala in ei si nu am avut chef sa ma cert si am plecat. Astept raspunsul de la VC si am sa ma duc peste ei si le arat raspunsul de la dacia la service si sa imi faca masina fara sa ma pun sa ma cert cu ei si cu amenintari. Dar mie ca daca numa curata rugina si dau cu vopsea asa de mantuiala parca vad ca iara rugineste.

                    Comment


                    • Trebe sa iti impui punctul tau de opinie in fata lor fara pic de rusine ca sunt bani tai dati pe masina!

                      Comment


                      • @Renault: Nu te obliga nimeni sa mergi la acelasi service, poti merge si la altul, ma indoiesc ca toti sunt la fel.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • Asa o sa si fac.

                          Comment


                          • Renault - alea sunt urmele de ciocan din plastic din uzina de la montare cheder sau din atelierul finisari
                            mai sunt mesteri d-aia vechi sau noi (instruiti de cei vechi ) care aplica corectii cu ciocanul la chedere "sa se asheze" - dar ei nu fac decat sa plezneasca vopseaua unei masini noi in zone foarte sensibile la umezeala (unde apa cam stationeaza)
                            Francezul inca n-a reusit sa le confishte ciocanul complet - pacat ca ne batem joc de noi de noi
                            Eu unul am avut noroc - am verificat-o si eu pe a mea masina - e impecabila din mai 2005 - n-a apucat pe mana vreunui ghiolban din montaj sau finisari - eu n-am rugina la masina (culoare verde cameleon metalizata)

                            Comment


                            • Nici a mea nu a fost atinsa de nici un ciocan in service cel putin, ca usile nu au fost revopiste niciodata si a mea ii din iunie 2005 si tot verde cameleon dar din pacate a prins acolo rugina si numa la usile de pe partea stanga dar din fericire numa acolo are rugina in rest nu are nici o pata.

                              Comment


                              • a mai fost o problema de chedere de usi care cred ca s-a rezolvat - in sensul ca insertul metalic - la montaj - zgaria vopseaua - fiind prea srans - bine ca si caroseria are niste tolerante uriase pe profilul de montaj cheder - variatii mari de grosime pe profil usa cariserie (imbinari de table, puncte de sudura aiurea, etc...)
                                la pozele postate de tine seamana mai mult a lovituri punctuale de ciocan (in montaj vehicul uzina) - am vazut si masina cu toata zona superioara afectata de rugina - dar din cauza de cheder

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google