Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by TWeetY View Post
    Elementele de exterior sunt facute din tabla galvanizata, deci nu vad cum pot rugini...
    ai dreptate e galvanizata .... deja la service Dacia s-au schimbat aripi si oalele spate din cauza rugini, gandeste ce mancata era tabla deja... schimbate pe garantie...
    2004 Dacia Logan 1.4MPi
    2006 Dacia Logan 1.5dCi
    2007 Opel Astra H 1.7CDTI

    Comment


    • Ai vazut cu ochi tai asa ceva si la mcv nu am auzit de rugina !

      Comment


      • Dar ce MCV nu e facuta tot de DACIA?

        Comment


        • Originally posted by radu2008 View Post
          Ai vazut cu ochi tai asa ceva si la mcv nu am auzit de rugina !
          Am vazut si am lucrat saptamana trecuta, am schimbat 4 aripi si 2 oale partea dreapta, inca nu o venit nici un MCV cu rugina....

          PS: daca noi ne plangem ca dam 8000 de euro p un logan si dupa 2-3 ani apare rugina hai sa va zic 2 cazuri la mercedes

          1. vecin are un mercedes vito din 2006 si la aripi, praguri ii plin de rugina. (primul proprietar)
          2. prieten are ceva mercedes model nustiu daca ma gandesc bine cred ca kompresor ii din 2004 si ii plin de rugina pe la usi aripi spate etc...(al doilea proprietar)

          Mercedes masina nemteasca ) dovada http://www.***********/noutati-auto-...icatie-2707092
          Last edited by Tudor_cj; 20 June 2009, 23:56. Reason: Automerged Doublepost
          2004 Dacia Logan 1.4MPi
          2006 Dacia Logan 1.5dCi
          2007 Opel Astra H 1.7CDTI

          Comment


          • Dar de ce depinde si rugina asta?cum apare la unele dupa 1-2 ani?
            Eu am masina de 4 ani si ceva si nu are pic de rugina nici unde am zgariat-o.
            Se spunea pe aici ca sub chederele alea de la geam este , dar nu am.
            Spuneti pe unde e cel mai probabil sa apara sa eu caut si sa fac si poze
            PS: la ceruirea aia gratuita nu au gasit rugina si si mi-au tinut-o 8 ore si ceva in service.
            sigpic
            !

            Comment


            • Ai cautat in portbagaj?? daca nu trage mochetele de p oale jos si vezi acolo este un dop ptr conductele de ABS si pe la incheieturi la oale p acolo apare rugina ce mai des...
              2004 Dacia Logan 1.4MPi
              2006 Dacia Logan 1.5dCi
              2007 Opel Astra H 1.7CDTI

              Comment


              • Da in portbagaj m-am uitat cand am dus-o la service si nu era nimic.O sa fac si poze cu ce lucrare au facut ei in portbagaj.In rest au bagat in usi,praguri,s-au uitat pe la suspensii,niste protectii aripi au pus,si nu mai stiu ce au mai facut.O sa revin cu poze in "punctele critice" sa zic asa
                Nu am ABS.
                sigpic
                !

                Comment


                • Originally posted by Tudor_cj View Post
                  Am vazut si am lucrat saptamana trecuta, am schimbat 4 aripi si 2 oale partea dreapta, inca nu o venit nici un MCV cu rugina....

                  PS: daca noi ne plangem ca dam 8000 de euro p un logan si dupa 2-3 ani apare rugina hai sa va zic 2 cazuri la mercedes

                  1. vecin are un mercedes vito din 2006 si la aripi, praguri ii plin de rugina. (primul proprietar)
                  2. prieten are ceva mercedes model nustiu daca ma gandesc bine cred ca kompresor ii din 2004 si ii plin de rugina pe la usi aripi spate etc...(al doilea proprietar)

                  Mercedes masina nemteasca ) dovada http://www.***********/noutati-auto-...icatie-2707092
                  Parerea mea este ca orice masina indiferent de marca daca rugineste dupa 2 ani , aia nu mai e masina,e caruta,nici aia nu rugineste)

                  Comment


                  • Desi in Polonia e o clima umeda si rece, nu am vazut logane ruginite dar renault-uri si skode la greu.
                    Attached Files

                    Comment


                    • Am vazut astazi o fabia si pragul era copt de rugina nu imi venea sa cred si era inmatriculata in romania!

                      Comment


                      • Am puncte de rugina foarte mici, care se vad doar de aproape, pe toata masina. In vreo 2 locuri au perforat vopseaua si se vede tabla(pe plafon deasupra pasagerului si pe portbagaj sub emblema LOGAN by Renaul).
                        Masina din 2007.
                        Am fost la service-ul din Feleac, au facut poze care le-au trimis la Pitesti si am primit raspuns ca se datoreaza "factorilor externi" si nu intra in garantie.
                        Ca poate s-a polizat sau s-a vopsit in apropiere.
                        Punctele apar peste tot pe unde ajunge apa.
                        Ciudat e ca apar si pe emblema cu dacia de pe portbagaj...
                        Cele care nu au perforat tabla se duca daca dai cu degetul.
                        S-ar putea sa fi fost asa de cand am luat-o...atunci nu m-am uitat asa atent la ea.
                        Masina de 2 ani, 10 000 euro!!

                        "Stimate domnule Suciu,

                        Referitor la solicitarea dumneavoastra, prin care ne semnalaţi unele aspecte in legatura cu autoturismul DACIA LOGAN, pe care il detineţi, va comunicam urmatoarele:

                        Asa cum ati fost informat si telefonic, in urma analizei efectuate de departamentul Tehnic Dacia impreuna cu reprezentanti ai unitatii service Dacia Cluj Feleac, s-a concluzionat ca deteriorarea vopselei pe zonele indicate se datoreaza agresiunii factorilor externi care au deteriorat stratul de vopsea si protectie coroziva iar in timp au favorizat producerea acesteia.

                        Ca atare, in conformitate cu Carnetul de Garanţie, capitolul "Garantia contractuala vehicul nou", remedierea nu se incadreaza in conditiie garantiei contractuale acordate de constructor."
                        Attached Files
                        Last edited by darksid3; 24 June 2009, 22:49.

                        Comment


                        • EBI ai tinut cumva masina pe langa vreo fabrica cu domeniu de prelucrari prin aschiere (uzinari multiple) dotata cu racitor de ape reziduale (turn de racire apa) (mie in poze imi pare ca masina a fost expusa unui mediu plin de pulberi metalice "calde" care au intrat in vopsea si peste tot si au corodat)
                          PS - s-a intamplat si la uzina Dacia, in parcare, cand au "contaminat" un parc auto (al lucratorilor de la Dacia) din cauza unui astfel de racitor vechi pe care ulterior l-au demolat - o multime de oameni si-au stricat masinile atunci (toate marcile)

                          Comment


                          • asa am si eu puncte de rugina pe partea de jos a portierelor,pb e ca masina e albastru marin, iar in poze nu au iesit punctele, da la fel au zis ca de vina sunt factorii externi

                            Comment


                            • Fratilor nu va mai luati dacie e un kkt de masina. Am si eu cateva puncte de rugina + 2 crapaturi ale vopselei la imbinarea aripelor spate cu plafonul si au zis ca sunt factori externi. Sa zicem ca punctul de rugina ar putea fi factor extern, dar vopseaua cum sa crape de la factori externi daca masina nu a fost lovita? SUNT MAGARI!!! Dupa ce ca au facut un kkt de masina mai sunt si niste porci imputiti care nu recunosc deficientele grave de fabricatie invocand factori externi si altele. Eu unu nu o sa mai cumpar niciodata un produs dacia si am sa le recomanda si altora sa nu mai cumpere.

                              Comment


                              • salut..da si mie mi-a aparut rugina in portbagaj masina e din 2005 si incepe sa apara si pe la aripi mai precis aripa dreapta spate..si tata si-a luat masina in 2007 si deja infloreste rugina la aripa dreapta spate...asta e nu avem ce face nmeni nu stia de problemele astea la inceput.
                                Losers in the mirrors are closer than they appear!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google