Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • dany_av poi apa nu are cum sa stea acolo ca are o gaura care se prelungeste cu un furtun pe interiorul aripii si toata apa se scurge.Cel putin asa se intampla la mine.
    Last edited by Vlad24; 29 April 2010, 23:22.

    Comment


    • Buna seara. Din ce am citit pe aici si din poze voi chiar nu aveti probleme. O sa postez un numar mare de poze ce o sa va ingrozeasca la cate pete de rugina mi-au aparut pe al meu Logan ca la dacia 1300. Credeam ca vom scapa odata de aceasta problema dar..... traim in Romania. Am sunat la Dacia si deoarece nu am toate reviziile facute la ei au zis ca nu pot face nimic.

      Comment


      • Originally posted by choby94 View Post
        eu sincer am un logan din 2005 deci sunt 5 ani .. si nici o picatura de rugina si culmea o folosesc la maxim din moment ce este pusa pe taxi depinde si seria care a fost a mea este din prima serie unde baietii au fost seriosi


        Si eu tot din 2005 il am,si la fel nu am probleme nici unde e sarita vopseaua
        Nu stiu cum si ce serii sunt dar vad ca multe masini au probleme.
        sigpic
        !

        Comment


        • vati uitat bine pe dedesuptpe la praguri ca acolo apar prima data din cauza pietrelor sarite an timpul mersului

          Comment


          • da m-am uitat la prguri si nici urma de vopsea sarita sau rugina.daca ai montate aparatori de noroi nu mai sar pietre acolo.

            Comment


            • Originally posted by Dragman View Post
              Pai tocmai ca alea din primele serii ruginesc...si nu ca nu si-au facut treaba...ci doar ca nu se galvanizau...si cum ai o zona cu vopseaua sarita,hop apare si rugina.Va dau exemplu la mine,o aveam lovita putin pe aripa,a crapat vopseaua,si crapatura in 2 zile s-a facut rosie...la taicamiu,logan mai nou din 2008 are un punct unde a sarit vopseaua si a ramas gri,curat,fara rugina...de 1 an tot asa e...
              stai linistit ca si la mine aripa stanga fata dupa un accident a fost doar indreptata si sunt mici punctulete de vopsea sarite si sta asa de cam juma de an si e doar gri atat fara rugina ! si am verificat toate zonele une aveti voi rugina eu nu am :P

              Comment


              • Toate au probleme.
                Ia uitati aici masina "putin" mai buna ca loganul ca stie sa rugineasca in scurt timp.
                Daca era un membru cu un golan care arata asa sigur facea razboi pe aici
                Il vazusem de mult si azi il pozai.
                Attached Files
                sigpic
                !

                Comment


                • Loviturile de la pietricele nu se pun. Orice masina lovita de pietre rugineste. Loganu rugineste si fara lovituri.

                  Comment


                  • Nu e nici o lovitura de piatra. :-| Asa de ce il mai pozam...
                    E sub vopsea rugina. Live iti dai seama.
                    Stai calm ca multe ruginesc fara sa fie lovite.
                    La cate masini mai de firma vad cu vopseaua umflata...
                    sigpic
                    !

                    Comment


                    • la alea nu se pune ca nu sunt dacia.romanul la nici 7 sau 8 mii euro vrea sa tina ..spe ani vopseaua,sa mearga brici 1 mil km ,sa nu consume deloc,sa aibe toate dotarile etc .sunt unele dintre masini care au probleme reale cu rugina .sunt si unele care nu au nimic nici dupa 4 ani.al meu are 3 si nu are mimic.m-am uitat si pe sub chedere ,pe la aripi etc.daca ma tine 5 ani fara nimic deosebit(un punct ,doua sau o pata de 0,5 cm nu e bai) sa stiti ca eu is multumit.garantia e abureala.tabla tine in functie de cum au aplicat astia tratamentele si vopseaua ,dar si de modul de exploatare.
                      Welcome to the Club, We Have Jackets !

                      Comment


                      • Nici loganul meu din 2005, albastru marine nu are nici un punct de rugina. Dar mai am o laguna 3 sh si diferenta dintre calitatea vopselei de pe laguna si logan e ca de la cer la pamant. Pe logan am dat 8400euro pe laguna 9500. Asa ca la capitolul vopsea exterior loganul, dupa mine(dupa gandirea mea si numai a mea) ocupa ultimul loc la calitate.
                        Vopsea subtire si lac aproape inexistent, decolorare prea rapida la unele culori.
                        Si referitor la pozele de mai sus, incercuieste zona cu probleme sa ne dam seama ca eu nu vad rugina acolo in poze.

                        Comment


                        • Nu se vede pentru ca e umflata de rugina pe sub vopsea.Chiar nu se observa
                          In realitate iti dai seama.
                          Attached Files
                          sigpic
                          !

                          Comment


                          • Am gasit puncte de rugina pe cupola. Asta, zilele trecute cand ceruiam masina. E din vara lui 2005, dar, oricum e prea devreme. Mai e un punct pe capota motor, dar e de la o piatra sarita, la cupola chiar nu inteleg, gainatul de pasari nu-l las pe masina, si oricum, doar nu fac pasarile acid sulfuric sa actioneze in cateva ore.
                            Am sa vad ce zic cei de la dealer, dar conform traditiei romanesti, trebuie aprobare de la Dumnezeu probabil sa repare ceva. Oricum, nu ma car cu masina pana la Pitesti, ca am altceva de facut in concediu, iar de accesoriile lor nu am nevoie, am si huse si covorase sau ce mai dau ei in contul benzinei nedecontate.
                            Mai bine dau drumul la o sticla pe cupola si o repar pe CASCO si gata.
                            Pe urma ma mut in California, acolo masinile nu ruginesc.)

                            Comment


                            • se vede ca e rugina sub vopsea.e umflata.stati linistiti ca cei care au bani de asemenea masini, nici nu se uita, ca oricum in curand schimba tigaia cu alta.si eu vreau sa fac la fel chiar daca nu am banii lu ala.dupa 5 ani daca ai cu ce e bine de schimbat masina.dupa 5 ani si daca ai si ceva kilometrii facuti cu ea, cam incepe sa ceara bani .
                              Last edited by margelatu; 3 May 2010, 18:00.
                              Welcome to the Club, We Have Jackets !

                              Comment


                              • Lasa ca apare rugina si in alte locuri unde nici prin gand nu mi-a trecut ca o sa apara.La usa spate, in zona periilor acelea de praf . se vede urma unde a frecat peria cheder pe vopsea si a aparut rugina , puncte inflorite de rugina.O sa fac fotografii cu un aparat cu rezolutie mai mare , maine sau in alta zi.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google