Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Exact asa am procedat. Oricum a fost foarte pacatoasa zapada asta. Urmeaza o curatare si o antifonare pe sub masina si mai ales la interiorul aripilor spate.

    Comment


    • Ce antifon bun recomandati si ceara de bagat in praguri ? La vara vreau sa-i antifonez burta masinii, sa-i vopsesc basculele, cadrul motor.

      Comment


      • a mea a venit data cu antifon pe burta din fabrica, si in praguri te duci la service si iti baga o chestie de la ixell, un fel de ceara mie asa mi-au bagat,
        PS: daca o sa ai scurgeri pe praguri, sterge-o repede cu un servetel, eu am lasat-o crezand ca se ia, dar mare teapa, ca am sters-o cu de toate si nici o speranta sa iasa

        Comment


        • Originally posted by ham04 View Post
          Ce antifon bun recomandati si ceara de bagat in praguri ? La vara vreau sa-i antifonez burta masinii, sa-i vopsesc basculele, cadrul motor.

          Orice teroson cauciucat isi face treaba foarte bine. De recomandat ar fii sa dai mai intai cu grund, apoi teroson, pentru o prindere mai buna. Spor la treaba!
          sigpicLogan Laureate - 1.5 DCI

          Comment


          • Ms fain de sfat. Am dat aripile spate pe interior acum 2 ani cu un antifon cauciucat mai ieftin dar care si-a facut treaba. Acum vreau sa dau si restul zonelor sensibile ca sa dorm linistit.

            Comment


            • Originally posted by ham04 View Post
              Ce antifon bun recomandati si ceara de bagat in praguri ? La vara vreau sa-i antifonez burta masinii, sa-i vopsesc basculele, cadrul motor.

              As zice ca nu ai nevoie de antifon...

              Eu am folosit ceara pentru cavitati de la HG body la 40 ron kg, am incalzit-o pe aragaz ca sa fie fluida am amestecat-o cu ulei ca sa o "lungesc" si am folosit o sprituitoare de geamuri cu care am pufait toata podeaua+ usi cam in toate gaurile unde am vazut acele capace de plastic ... praguri inclusiv capota + in portbagaj peste oale ... o sa miroasa groaznic o saptamana ( sa te inarmezi cu odorizante )

              Acum e deja un strat facut peste care vin in fiecare an de de 2 ori cand schimb rotile si dau cu ulei diluat cu motorina ca e prea gros pentru sprituitoare si nu acopera calumea daca nu e solutia fluida.

              As zice ca vopsesti cam degeaba basculele si cadrul -pentru ca mai mult ca sigur ca e prea multa mizerie si praf pe acolo ca sa poti curata si aplica vopseaua pe tabla curata... as folosi direct vaselina in strat subtire doar pecadru . Eu inca nu am facut asta -ramane sa inspectez cum se prezinta...

              Comment


              • RUgina pasaje roti spate.Remediat pe garantie si reaparut rugina la aprox. 1 an.Acum dupa aproape 6 ani de viata prezinta rugina: pasaje roti spate,stalp stanga parbriz,portiera stanga,plafon.Am obosit sa o tot caut de rugina.E o porcarie tabla Loganului.

                Comment


                • Salut , eu am un Logan din 2009 iulie iar anul trecut au inceput sa-mi apara puncte de rugina intre luneta ( geam ) spate si caroserie . Am fost la service le-au remediat, insa au aprut din nou . Voi merge, cred peste doua saptamani la ei sa vad cum o rezolv .

                  Comment


                  • Le polizeaza si chituiesc,apoi vopsea...buba grea la Logan

                    Comment


                    • Drogas, cred că sfatul tău a fost pentru mine, în special, dar am fost la o reprezentanță Daci, le-am arătat buba și mi-au zis că 90% se repară pe garanția mașinii (pentru caroserie), dar că trebuie să trimită poze la Pitești pentru aprobare.
                      Când o să am timp și nu o să am nevoie așa de mare de mașină o duc.

                      O întrebare : în caz că o repară, usa va fi vopsită integral, interior/exterior sau doar interior?

                      Comment


                      • Topicul este facut la Logan PH2. Cei care aveti rugina sau puncte rugina aveti ph2 ? Personal pana acum nu am vazut inca ph2 cu rugina. Mie la fostul ph1 dupa 7 ani imi aparuse o umflatura (cat juma de unghie mica) in plafon, doar atat. Acum la ph2, dupa 6 luni , nimic. Ar fi culmea....

                        Comment


                        • Chiar ca ar fi culmea, dupa 6 luni! Am PH2 de 4 ani si nu am observat urme de rugina pe ea, sper sa ramana asa.

                          Comment


                          • Am si eu ph2 (an de fabricatie:2010 ) si inca nu a aparut nici un semn de rugina :d . Insa nu pot sa nu observ cateva ( nici nu stiu cum sa le zic , gauri in tabla sau umflaturi ) ..

                            Comment


                            • Salut,

                              Am un logan 1.4 mpi din martie 2007.

                              Rugina am sub chederele/baghetele de la geam ( acelea paralele cu solul ) ...puteti sa controlati si voi , cu siguranta o sa gasiti cel putin la o usa !!

                              In rest ...este ok !

                              Bafta tuturor !!

                              Comment


                              • Am controlat toate chederele n-am rugina, am scos si la portbagaj capitonajul, m-am uitat si pe sub bancheta din spate, n-am nimic. Singurul punct de rugina vizibil, e pe aripa stanga spate langa usa, pe locul unde un imbecil mi-a improscat cu bolovani masina, de fapt se pot observa gropitele in tabla pe partea stanga a masinii de la acea ploaie de pietre. Dar l-am imobilizat si pe respectivul punct, am pus un punct de antifon cauciucat peste el dupa ce am curatat, macar sa-l opreasca din evolutie. Scutul a fost plin de rugina, de la pietrele rase de pe la padure, dar l-am scos, curatat, tratat, grunduit si antifonat, nu mai am treaba nici cu ala cativa ani sau pana rad iar bolovanii de pe drumurile forestiere. Pragurile in zona rotilor din fata s-au decolorat de la noroiul care a zacut cu lunile pe acolo, dar nu au rugina. Poate apuc 10 ani cu ea fara sa rugineasca si pot sa zic ca si-a meritat banii cu varf si indesat.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google