Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • la mine am 2-3 pete maronii si pe oala de la roata dreapta spate ,ridicati mocheta si uitativa , stanga e perfect curata, sa se opreasca musonul asta de ploi si o fac eu ,cu toate ca mai aveam garantie 1 an si ceva .


    stie cineva am 2 l ulei motor nou as baga prin usi , ca tot am chiar daca curge putin al sterg nu i problema ,oare are ceva ataca vopseaua , la usi jos pe unde se scurge apa din usa are 2 scurgeri de apa ,parca par cam galbioare asa mai bine tratez caria decat buba .
    Last edited by electrica2000; 9 June 2012, 00:14.

    Comment


    • Nu are nimic vopseaua, dar daca vrei sa faci teaba buna da acel ulei la pistol prin pulverizare pentru ca intra peste tot. Eu am faut aceasta operatiune si am fost multumit de cum a iesit. Spor!

      Comment


      • Comment


        • eu nu prea as baga ulei de teama ca sa nu se lipeasca ulterior noroiul ce se scurge dupa masina si nisipul iarna.stiu ca o sa imi sariti in cap dar eu am gasit in usi noroi lipit.daca mai pun si ulei imi e sa nu gasesc papadie in usi

          Comment


          • Sa vedeti voi ce surpriza am avut eu la masina.
            Am masina din decembrie 2005 si in iarna a aparut putina rugina pe aripa spate stanga de sub protectia de aripa. Aripa aceasta a fost schimbata impreuna cu usa stanga spate in vara lui 2008 dupa ce ma sters bine unul cu un camion. Sambata am zis ca iau protectia jos si curat rugina,dau cu loctite 7505 apoi dau cu corectorul si gata.
            Cand am tras protectia toata vopseaua de sub ea a ramas pe protectie si plina de rugina a ramas aripa, dupa 2 tigari fumate la nervi am luat si plasticul de la oala catre spoiler si am ramas socat.
            Asa se lucreaza in servisul Reprezentantei Dacia din Tg-Mures.
            Acum am desfacuto si o fac cu tata care este tinichigiu cu 40 ani vechime in meserie.
            Attached Files

            Comment


            • Decat ulei mai bine pui vaselina inclzita, sau tot ceara clasica dar aplicata cu simt de raspundere.

              Se desfac fete de usi si se serge bine paful de acolo, dupa care se aplica cu pensula.

              Trebuie luat in calcul ca usile se incalzesc vara de la la soare si exista riscul ca vaselina sa scurga. Din cate stiu exista vaselina care se scurge la temperaturi mai ridicate dar este si mai scumpa .
              real power..... diesel power by

              Comment


              • sall cine are idee cat de bun e ixell-lul asta antifon cauciucat as vrea sa dau la oala spate dreapta ,pe interior am avut 2-3 pete asa usor acum aparute, si sigur apa a intrat din exterior catre interior ,si sa dau o pelicula doua cu ixell o tine ceva logan 2007.
                Attached Files

                Comment


                • Nu va mai mirati de logan ca are rugina...eu m-am linistit bine de tot...
                  Bucură-te de videoclipurile preferate È™i de muzica preferată, încarcă conÈ›inut original È™i arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei È™i lumii întregi pe YouTube.


                  si sapt trecuta am vazut un Audi A5 cu vopseaua sarita la aripile spate si ruginit, exact cum e la logan...imi pare rau ca nu am facut poza
                  http://www.loganclub.ro/forum/ms_41_nzn-t12171.html? Logan 2000 16v

                  Comment


                  • Poate ala cu Passatul are bani sa-si revopseasca masina, un cumparator de Logan-NU sau greu.

                    Asta-i faza cu capra vecinului, sau ce?
                    Adica daca rugineste si Passatul, Dacia poate sa nu se mai oboseasca sa vopseasca masina? Doar pentru ca e mai ieftina are voie sa rugineasca, ca deh, a ruginit dom'le si aia mai scumpa?
                    Last edited by mr.K; 9 July 2012, 15:05.

                    Comment


                    • ce antreb si ce raspuns primesc

                      Comment


                      • Carbon ruless! Otel ,

                        @oZN, rugina aia din clip e joaca de copil fata de rugina ce am facut tot la passat b6 ca ala, pe capota si aripi...... Poate sa aibe galvanizarea lui peste.
                        Last edited by fanrenault; 9 July 2012, 19:49. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Originally posted by mr.K View Post
                          Poate ala cu Passatul are bani sa-si revopseasca masina, un cumparator de Logan-NU sau greu.

                          Asta-i faza cu capra vecinului, sau ce?
                          Adica daca rugineste si Passatul, Dacia poate sa nu se mai oboseasca sa vopseasca masina? Doar pentru ca e mai ieftina are voie sa rugineasca, ca deh, a ruginit dom'le si aia mai scumpa?
                          Unde dai si unde crapa...
                          Ma refeream doar la faptul ca nu numai Logan rugineste de nou!
                          http://www.loganclub.ro/forum/ms_41_nzn-t12171.html? Logan 2000 16v

                          Comment


                          • Dupa iarna asta (am spalat masina pe ger o data), fix cand masina a facut 6ani(cat e garantia la tabla) au aparut pe la aripa stanga spate si in portiera stanga spate cateva puncte de rugina. Am vazut treaba asta la mai multe loganuri, in spacial partea stanga. Bun ceva rugina mai avea pe la portbagaj la incuietoare si la motor pe o bucata de tabla de langa far.

                            Intrebarea e simpla: daca iau acum masuri (home made sau service particular) o sa se mai extinda pe viitor? Vorbesc de vopsire locala, culoarea alb. Nu ca as vrea sa tin masina 100de ani, dar nici cu jante de aliaj si rugina parca nu prea merge. Iar daca ar fi sa o vand un cunoscator o sa imi taie serios din bani pe motivul asta, sincer si eu in locul lui as face asa.
                            Last edited by lord_wader; 14 July 2012, 19:06.

                            Comment


                            • Daca iei masuri si remediezi bine zonele afectate, nu se mai extinde.
                              Doar ca vor mai aparea si alte puncte de rugina in alte parti, desigur fara nici o legatura cu cele remediate.
                              Astea apar oricum, de la pietricele de pe drum (nici nu trebe sa le auzi pe toate) si cum e slab vopsita imediat sare un pic de vopseaua si o vezi abia cand da rugina.

                              E bine o data pe luna o inspectie vizuala pe la extremitati: aripi, buza capota si remediata problema imediat, nu dupa 2-3 luni.

                              Comment


                              • Cand sa pun un cauciuc in portbagaj am dat putin peste chederul de la portbagaj si s-a dat la o parte chederul. Sub el niste rugina.
                                Ma gandeam sa dau cu smirgher fin sa curat rugina si dupaia cu ceara sa nu se extinda . Ce ceara recomandati eu initial am vrut sa bag vaselina dar am inteles ca deformeaza chederele...
                                I changed her oil , she changed my life
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google