Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • pai mie nu mi se pare corect sa rugineasca! de ce ? in 5 ani ? am vazut si eu masini ruginite ( golf 4 , auti etc etc ) dar tu stii povestea masinii respective? cum a fost exploatata? de exemplu a mea e folosita ca masina de familie si naveta, deci de la sarea/nisipul de pe sosea iarna si alte pietricele.Dar multe masini au fost busite si nu au fost tratate corespunzator, fie ca-i mertzan , fie ca ii dacie, deci ma indoiesc profund ca audi in proportie de 40 % sa zicem ar avea probleme cu rugina din fabrica . nu mai comparati dacia cu firme mai respectate. ( chiar daca jumate e renault, tabla aia pacatoasa tot de dacie e )
    " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

    Comment


    • Da masina a fost luata la mana a 2-a dar totusi are multe zone cu rugina la 130000 de Km( desi pe bune numai fostu propietar stie cati avea). Asta este nu avem ce face sa speram ca pe viitor vor avea si daciile o caroserie mai stralucita!

      Comment


      • Originally posted by huzzy1981 View Post
        Cred ca tine de norocul fiecaruia... bine mi-a zis un prieten care lucreaza la dacia cand i-am cerut sfaturi despre logan... depinde de ce noroc ai!
        Salut, eu am din2005 nu are pic de rugina si am 80000km cu ea si afost exploata normal, ploaie,zapada depinde cit de bine a fost tratata tabla

        Comment


        • Salutare, si eu am avut Logan din sept 2004pana in mai 2010 si pot spune ca si la mine a aparut rugina. Prima data la 3 ani....locurile normale a si fost rechemata masina in garantie si a fost facuta destul de calitativ(am crezut eu, adica asa se parea). Primavara aceasta a aparut in trei locuri diferite si pe portiuni chiar mari rugina, asa ca am zis nu mai stau cu ea , ca de acum incepe mizeria problemelor de rugina...Tin sa precizez ca vorbesc despre o masina foarte foarte ingrijita, tinuta in garaj si care avea 70,000 km la vanzare. Masina nu avea nici cea mai mica zgarietura.....NU degeaba da Dacia numai 6 ani garantie anticoroziune si nici la Duster nu da mai mult...sa vedeti ca in cativa ani o sa apara si acolo problemele de genul acesta...
          Iar despre Audi si Golf etc. cu rugina este foarte simplu. Daca nu a fost niciodata lovite nu exista sa fi avut rugina pe ele sub 10 ani. Insa cele mai multe care ajung la noi second hand sau si daca a fost lovita aici si facuta deja nu mai are acea protectie antirugina cum avea din fabrica...Galvanizarea deja sufera in momentul in care a fost lovita si gata...masina respectiva in termeni de protectie entirugina nu o sa mai fie in veci , cum a fost cand a iesit din fabrica. Eu am fost multumit de Logan tehnic 100% insa protectia antirugina este cum este....platesti putin(foarte relativ) primesti putin....din pacate dupa aceste ordine este facuta...
          Logan 1.6mpi-2004 septembrie si Skoda Octavia 1.4TSI-122CP-Business-2010 iulie

          Comment


          • am un logan din 2005 11 septembrie rosu..si nu a avut gram de rugina pe nicaieri+plus ca masina a stat numai in ploaie si in zapada..mai degrama mia rugit aripile la fordu focus din 2002..singura problema care am avuto la logan a fost ca mi sa desfacut un surub de la scut si imi zdranganea dar in 3 min sa rezolvat tot :d
            Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
            Cine este interesat ma poate contacta pe privat
            sigpic

            Comment


            • Loganul prinde rugina inca "de mic" din primele luni, mai intai timid asa si p'orma in toata splendoarea, asta e adevarul, nu are rost sa ne amagim si mintim singuri, DAR trebuie lamurit un lucru si anume rugina la logan este de suprafata si deranjeaza doar la aspect si atata tot...loganul NU are probleme STRUCTURALE cu rugina, cum aveau dacia 13xx, supeRnova si chiar unele solente de ramaneai fara praguri, lonjeroane, iti cadea motoru in strada, sau iesea telescopul prin oale in capota/haion, sau aveai "vedere" la strada prin podea etc.
              Keyboard error or no keyboard present.
              Press F1 to continue or DEL to enter setup...

              Comment


              • inca nu are )))))
                " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                Comment


                • Am facut o scurta pregatire a Loganului pentru iarna. Ma exact am cumparat 2 cauciucuri noi Debica Frigo si 2 jenti noi de tabla, le-am montat pe puntea fata, am cumparat lichid de parbriz si am umplut vasul, dar cel mai important am curatat nisipul care s-a adunat in aripile din fata in spatele la contraaripile din plastic. Fratilor nici nu va puteti imagina cat nisip era acolo si mai ales faptul ca ala nu se ma usca pana la anul pana prin luna iunie. Va dati seama ca acolo era inceputul ruginei la Logan? Am dat jos nisipul, am spalat cu jet de apa locurile, am uscat bine si am bagat vaselina la greu. Va recomand si voua, e putin de munca, dar se merita.

                  Comment


                  • 21.02.2006 achizitionata de noua,azi 10.12.2010 nu are gram de rugina din cauza producatorului,tinuta afara fara prelata,am rugina pe portiera dreapta spate,deasupra bandoului de plastic din cauza unui individ,care aburit fiind,s-a impiedicat iar tabla ce o transporta s-a oprit in portiera mea,nu am tratat problema cu seriozitate,adica sa dau si bandoul jos sa curat ca lumea,ci doar sperficial si acum are rugina,uite foto
                    Attached Files
                    sigpic
                    Poate pentru lume ești o singură personă,dar
                    pentru o anumită persoană, ești întreaga lume!

                    Comment


                    • Eu le-as recomanda celor cu masini noi, sa zic de cateva luni-juma' de an sa se uite la cadrul scaunelor fata pe dedesubt si la bara din bord...s-ar putea sa aibe un soc dar e mai bine acum, cat e inca proaspata masina.
                      Bine, ca sa vezi teava din bord trebuiesc demontate ceasurile, dar se poate face si fara sa se lase urme...sau eventual invocat un motiv de genul greiere in bord, sa dea aia ceasurile jos.
                      Keyboard error or no keyboard present.
                      Press F1 to continue or DEL to enter setup...

                      Comment


                      • ce ? rugina? culmea pe sina scaunului pasagerului am rugina !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! cum explicati asta??? si nu, nu tin masina in rau )
                        " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                        Comment


                        • pai uite la mine demontat bordul sa curat radiatorul aerotermei,sa tai fara sa ma chinui pt filtru de polen si sa pun plasa pt tantari sa numai intre tot felul de frunze acum 10 zile,nu am gram de rugina pe nicaieri,asta e bara,teava far nici un fel de protectie anticoroziva,vopsea sau grund,am sa o dau again la primavara sa o vopsesc prefesoral
                          Attached Files
                          sigpic
                          Poate pentru lume ești o singură personă,dar
                          pentru o anumită persoană, ești întreaga lume!

                          Comment


                          • Da, exact de teava aia ziceam, bravo
                            Nici la mine nu avea nimic, dar am umblat acolo acum 2 ani si ceva...ma gandeam ca fiind asa goala, impudica, neprotejata etc se umple de rugina, dar daca n-ai gasit nimic acolo stau relax.
                            Numai la astea noi sa nu fi facut astia vreo magarie ceva pt reducerea costului de productie, ca nah, ne-au obisnuit : daca e o sarma 3 lei, noi punem de 1 leu, daca e o teava goala, noi punem una si mai goala
                            Keyboard error or no keyboard present.
                            Press F1 to continue or DEL to enter setup...

                            Comment


                            • ma gandeai ca tu zici sigur, ca ai vazut la n loganuri, nu mai zi asa din stele ca mai ziceai pe un thred ca ph2 are internele altfel fatza de ph1
                              " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                              Comment


                              • eu pe interior la aripi in spate la portbagaj de unde desfaci telescoapele am rugina , garantie nu mai am
                                Its just a car ...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google