Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • nu ma refer la tabla zincata, erau niste calupuri de zinc care se consumau si se inlocuiau
    sigpic

    Comment


    • tu ai umbla cu calupu de zinc sub masina????? stiind ca nu te ajuta la nimic

      Comment


      • da, ai dreptate, ca sa functioneze treaba trebuie si un electrolit
        sigpic

        Comment


        • Inuman...

          Comment


          • Acum cateva saptamani eram sigur pe mine ca nu am rugina pe masina .Dar din pacate ieri am aflat ca am ceva pete micutze ele se gasesc intre bara spate si caroserie si as vrea sa-mi dau si protectiile de la aripi jos sa vad care e treaba pe acolo sper sa nu ma sperii.Cand se mai incalzeste putin vremea ma duc in garaj si ii dau bara spate jos si vopsesc locul cu pricina.Am vazut video de la cristaulea cum se da bara jos, dar parca totusi mie frica putin sa o dau jos.Sper sai dau de capat.As putea sa rezolv treaba cu vopsea la tub?

            Comment


            • Originally posted by CMD View Post
              Acum cateva saptamani eram sigur pe mine ca nu am rugina pe masina .Dar din pacate ieri am aflat ca am ceva pete micutze ele se gasesc intre bara spate si caroserie si as vrea sa-mi dau si protectiile de la aripi jos sa vad care e treaba pe acolo sper sa nu ma sperii.Cand se mai incalzeste putin vremea ma duc in garaj si ii dau bara spate jos si vopsesc locul cu pricina.Am vazut video de la cristaulea cum se da bara jos, dar parca totusi mie frica putin sa o dau jos.Sper sai dau de capat.As putea sa rezolv treaba cu vopsea la tub?
              nu e greu de dat jos,iti trebuie rabdare si calm,iar cand crezi ca ai desfacut toate suroabele,trageo usor ca poate uiti de vreunu si rupi locasul cu pricina,de vopsit,vopseste cu spor,dar cu pensula(e sub bara si nu se va observa),la spray risti sa gazezi masina
              spor la treburi
              sigpic
              Poate pentru lume ești o singură personă,dar
              pentru o anumită persoană, ești întreaga lume!

              Comment


              • sal

                Dupa ce am citit aseara tot topicum-am hotarat si m-am dus la dacia aici la GL si le-am aratat ruginica'.Foarte amabili mi-au cerut actele si au spus ca se rezolva dar ma costa 50lei, aceasta fiind plata pentru demontare bara si mastic pentru aeratoare aripa dreapta spate, acolo ar fi problema ca intra apa.Ruginica de la telescop din portbagaj, se rezolva si ea dar au facut poze si au trimis la B pentru confirmare.Mi-au facut programare vineri dimineata pentru a rezolva si acea zona.Sper sa nu mai dau bani ca oricum nu am bani ca-s somer.Stie cineva cati bani imi mai ia?? Nu inteleg este garantie ori platesc tot??!!!!!!!Masina este din 15.10.2007
                Am pus poze si unde este sarita vopseaua si unde am remediat eu! Sa la spun si de astea?? Se rezolva pe garantie?? Bafta la golani!!
                Attached Files
                Last edited by yotataee; 26 January 2011, 18:23. Reason: ..

                Comment


                • Parerea mea e ca nu trebuia sa iti i-a nici-un ban, ori e garantie ori nu mai e garantie e bataie de joc. Suna la Vocea clientului si vezi ce zic si cei de acolo, daca nu ameninta-i cu OPC-ul. Bafta!

                  Comment


                  • Multam de sfat! Faza cea mai tare este ca nu mai am gloante asa ca orice ar face nu am de unde sa le dau bani!! Sa spunem ca lucrarea de la aerator aripa spate nu tinea de garantie la tabla dar la rugina de la telescop si unde este sarita vopseaua, nici aici nu tine de garantie! Revin cu randuri vineri seara cand vin de la dacia. Am trimis si mail+ poze la vocea.clientului@daciagroup.com ! Bafta!

                    Comment


                    • Originally posted by yotataee View Post
                      ...........Stie cineva cati bani imi mai ia?? Nu inteleg este garantie ori platesc tot??!!!!!!!Masina este din 15.10.2007
                      ..................
                      Nu-ti mai ia nici un ban.
                      Nici macar banii astia nu trebuia sa ii incaseze, dar asa e la romani.
                      E inuman ce ai acolo, pt o masina de 3-4 ani.

                      PS: si eu pt o simpla constatare am platit 24 lei, doar ca au costatat ca masina NU are nimic.
                      Probabil ca manopera de demontare a anumitor componente pt lucrarea in sine se taxeaza, mai stie drac' ce proceduri au, in mod normal daca ai dubii, cineva trebuie sa-ti explice, de acolo dn service.
                      Dar la noi e ca la turma.

                      Comment


                      • Pt chedere asa peventiv ce ar merge? o vaselina ceva? am masina din 2005 am avut probleme cu rugina dar le-am rezolvat eu...
                        Slow & Safe

                        Comment


                        • da cu vaselina e ok!

                          Comment


                          • Originally posted by GMR View Post
                            Pt chedere asa peventiv ce ar merge? o vaselina ceva? am masina din 2005 am avut probleme cu rugina dar le-am rezolvat eu...
                            Iti recomand vaselina siliconica (nu ataca cauciucul).
                            sigpicLogan Laureate - 1.5 DCI

                            Comment


                            • eu am dat cu ceara anticoroziva ixcel

                              Comment


                              • Azi am verificat la chedere si minune nu am absolut nimic. Cel putin nu am vazut nimic, c-am care ar fi zonele de risc de rugina in zona chederelor sus, jos,la mijloc?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google