Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca a iesit din garantie probabil nu! Mergi la ei si incearca sa vezi ce raspuns iti dau!

    Comment


    • Hai sa fim seriosi.Si eu am trecut prin asta.Ce inseamna la ei reparatie?Curatat locul ruginit cu flexul.....aplicat materiale pregatiroare pentru vopsire si apoi vopsire si uscare.Gataaaaaa!Doar nu credeti ca va da jos aripile si le trateaza cu solutie anticoroziune.Daca le pasa de asta o faceau de la inceput.Cum bine a zis un coleg mai sus....TABLA E TABLA DOMNILOR !!!

      Comment


      • Singura solutie care o mai am e sa o repar singur. Ceva produse pentru rugina imi puteti recomanda?

        Comment


        • Daca tabala a fost atacata deja nu prea mai ai ce sa faci.Ii mai lungesti viata daca mergi la service(daca mai ai garantie)...Solutia...fie ea si hazlie este o masina noaua....care si ea va rugini probabil.Bafta!!!

          Comment


          • Sau poti sa o lasi asa.Pana o mananca rugina bine de tot mai trec cativa ani.
            Eu nu am profitat de garantia de 6 ani ca nu am facut reviziile la ei => o las asa.
            Mare stres nu am pentru cateva punctulete acolo,doar nu o sa tin masina zeci de ani.
            Last edited by vdmihai; 10 February 2011, 23:09.
            sigpic
            !

            Comment


            • La mine a aparut rugina si pe stalpii care incadreaza parbrizul...deci...ochii la drum si nu pe caroserie.Baftaaaa...

              Comment


              • Eu am fost la service dupa ce am citit aici ca este in garantie 6 ani anticoroziune, cu greu m-au primit cei de acolo sa-mi faca o analiza la rugina reclamata si in urma analizei...surpriza...nu numai aripa dreapta spate avea rugina ci si ramele de la geamuri erau mancate...dacia a considerat in urma analizei ca numai ramele prezinta defect de fabrica si aripa unde se vedea clar ca rugina a venit de la interior spre exterior a trebuit sa o fac pe banii mei...asa ca sa nu aveti sperante ca rezolvati ceva cu acea garantie...oricum ei dau aprobare numai pe ce vor nu pe ce e evident...
                Race me 2 tha` hill . . .

                Comment


                • Deci cu parere de rau dupa aceasta iarna, ieri la spalarea masinii am aruncat o privire asupra caroseriei si am ajuns la concluzia ca rugina sa intins cu nerusinare, in primavara aceasta voi incerca sa o revopsesc total pe casco.

                  Comment


                  • Ce le zici alora de la asigurari, ca sa accepte revopsirea ca urmare a ruginirii? Nu stiu in ce se poate incadra, ca dauna. Poate ai idei noi, impartaseste-le cu noi.

                    Comment


                    • Pe langa rugina mai am o infundatura in porbagaj, spoilere crapate, parbrizu fisurat si totusi suntem in Romania, o mica atentie si nu cred ca o sa fie probleme acum ramane de vazut!

                      Comment


                      • Bafta la convins. Trebuie un agent de daune flexibil, si te-ai scos. Important e sa nascociti impreuna niste evenimente care sa duca la pagube si in fata si in spatele masinii. Eu nu las daunele sa se adune, ca imi e greu sa le leg unele de altele, de exemplu portiera stanga fata cu aripa dreapta spate. Atunci trebuie declarate 2 evenimente, se ia de timpul scurs pana la declarare etc.
                        S-a intamplat totusi sa gasesc 2 portiere atinse in parcare la supermarket, in decurs de 2 zile, si mi-a deschis 2 dosare, ca erau pe parti opuse.
                        Last edited by mr.K; 28 February 2011, 10:41.

                        Comment


                        • Cand isi i-au partea devin foarte flexibili, sincer ar fi pacat sa nu o fac, oricum pana la urma urmei tot trebuie sa o revopsesc, nu chiar acum dar in cativa ani va trebui si atunci prefer sa fac un efort acum sa ii conving pe cei de la asigurari!

                          Comment


                          • Originally posted by simiboy View Post
                            Eu am fost la service dupa ce am citit aici ca este in garantie 6 ani anticoroziune, cu greu m-au primit cei de acolo sa-mi faca o analiza la rugina reclamata si in urma analizei...surpriza...nu numai aripa dreapta spate avea rugina ci si ramele de la geamuri erau mancate...dacia a considerat in urma analizei ca numai ramele prezinta defect de fabrica si aripa unde se vedea clar ca rugina a venit de la interior spre exterior a trebuit sa o fac pe banii mei...asa ca sa nu aveti sperante ca rezolvati ceva cu acea garantie...oricum ei dau aprobare numai pe ce vor nu pe ce e evident...
                            Originally posted by Narcisuc20 View Post
                            Deci cu parere de rau dupa aceasta iarna, ieri la spalarea masinii am aruncat o privire asupra caroseriei si am ajuns la concluzia ca rugina sa intins cu nerusinare, in primavara aceasta voi incerca sa o revopsesc total pe casco.
                            Exact asa am patit si eu anul trecut cu al meu logan. Cand am povestit intamplarea, multi mi-au zis ca pur si simplu nu am avut noroc cu masina si majoritatea loganurilor de 4-5-6 ani nu ruginesc. Eu nu cred asta, eu zic ca Dacia nu degeaba da numai 6 ani garantie anticoroziune pe hartie(ca in realitate poti sa te stergi pe cur cu acea garantie) chiar si pe Duster. Si Dacia nu stie ca dupa aceste intamplari a fost singurul motiv pentru care m-au pierdut ca si client la un Duster echipare full de circa 17 000 euro , desi mi-a placut masina dupa drive test si m-am orientat catre marea familie VW unde pe acelasi bani primesc 12 ani garantie anticoroziune printre altele.(Dar cum au comenzi garla, stiu ca le doare exact in cot ca au pierdut un client)
                            In rest mi-a placut logan masina fiabila dar la partea de vopsea bataie de joc. Sper din tot sufletul sa puteti rezolva cumva problemele voastre si sa aveti in continuare multi km fara evenimente neplacute .
                            Logan 1.6mpi-2004 septembrie si Skoda Octavia 1.4TSI-122CP-Business-2010 iulie

                            Comment


                            • Foarte bine spus Andrei...numai pe hartie ai garantia...in realitate nici nu se pune problema sa-ti rezolve probleme grave care apar la tablaria loganurilor...daca nu era evidenta rugina dadeam vina pe pozele facute de cei de la service dar in jur de 7-8 cm de rugina ies clar in poze...nu era zona unde sa zici ca au sarit pietre era destul de ferita zona aia plus ca aripile au fost revopsite prin programul ala de rechemare in service a masinilor din 2005...la partea asta dau un calificativ negativ neseriozitatii celor de la Dacia..
                              Race me 2 tha` hill . . .

                              Comment


                              • Deci cu parere de rau dupa aceasta iarna, ieri la spalarea masinii am aruncat o privire asupra caroseriei si am ajuns la concluzia ca rugina sa intins cu nerusinare
                                Unde anume a aparut rugina ? Poti atasa poze cu "bubele" dp caroserie ?!
                                E foarte ciudat cum apare rugina la unele golanuri la altele nu, chiar daca au trecut prin 5 ierni cu vopseaua sarita ba pe capota, ba pe portiera, ba aripa spate stearsa pana la tabla....(cazul meu). Cred ca tine mai mult de modul de tratare nu neaparat al tablei ci ma refer la acele operatiuni de dinaintea aplicarii grundului/sprit chit/fond si respectiv vopsea/lac, si anume degresarea suprafetei pentru fiecare operatiune efectuata .
                                Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida, ci acela care refuza sa piarda !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google