Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • din febr. 2006 nu ma pot plange dar in urma unui eveniment in urma cu 2 ani am schimbat capota motor ei asta e deja varza la imbinari si e mult mai subtire

    Comment


    • Am vazut si eu capota la un logan si era varza,era toata inflorita in zona inbinarilor!

      Comment


      • Originally posted by radu cornel View Post
        din febr. 2006 nu ma pot plange dar in urma unui eveniment in urma cu 2 ani am schimbat capota motor ei asta e deja varza la imbinari si e mult mai subtire
        Probabil capota nu este de origine daca nu seamana cu cea pe care ai avut-o inainte pe masina.

        Comment


        • Salutare, ma poate ajuta cineva cu un sfat pentru a scapa de niste puncte de rugina care au aparut pe santul de scurgere din stanga lunetei? As dori sa actionez cat mai repede, dar spatiul e foarte ingust si nu permite introducerea carpelor sau a pensulelor.
          Attached Files

          Comment


          • un vopsitor auto stie ce si cum sa faca,daca tu nu stii sau nu poti

            Comment


            • Originally posted by spulbercris View Post
              Salutare, ma poate ajuta cineva cu un sfat pentru a scapa de niste puncte de rugina care au aparut pe santul de scurgere din stanga lunetei? As dori sa actionez cat mai repede, dar spatiul e foarte ingust si nu permite introducerea carpelor sau a pensulelor.
              Banuiesc ca masina este mai noua de 2007...nu am vazut pana acum rugina in locul ala la nici un Logan mai nou de 2007. La mine a aparut sub chederele de la geamuri la usile din spate...acolo e singurul loc si masina e din 2007
              Urcarea e grea...dar panorama e fantastica!

              Comment


              • Da, masina e din iunie 2008.

                Comment


                • a fost atinsa cu ceva? n-am vazut rugina la niciun logan acolo .... cred ca trebuie si luneta data jos...
                  " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                  Comment


                  • Eu am avut o foarte mare problema cu rugina la golanu meu.....se pare ca din cauza celor de la dacia. Acu' vreo 3 saptamani am observat vopseaua umflata pe marginea aripi drepata spate mai exact acolo un de se prinde ornamentul ala. Si am hoterat sa dau ornamentul jos si sa vad care e problema....am ramas masca cand am vazut ce era acolo toata imbinatura aia dintre aripa si contraaripa era mancata de rugina o rupeam cu mana, bine ca am reparato. Care a fost cauza acestei probleme? Pai problema a fost ca desteptii de la dacia nu au tratat sau nu au aplicat bine antifonu ala sau ce e, si ala s-a dezlipit dupa contraaripa si a ramas expusa tabla la apa si asa a ajuns sa o manance rugina

                    Comment


                    • Salut

                      Cam asa arata aripa dreapta-spate dupa ce am curatat-o de rugina. Am dus masina in service 2 zile cand au facut prima data programul acela anticoroziune si s-au laudat ca au dat cu mastic,au revopsit toata aripa,iar dupa aproximativ 1 an a aparut iar
                      Attached Files

                      Comment


                      • spulbercris , unchiul meu are un logan identic cu al meu . Al lui este fabricat in octombrie 2010 , a mea noiembrie 2009. El are rugina la luneta , exact ca si tine , si la el a inceput sa apara rugina si pe la chederele de la geamuri (in fata , langa oglinda acolo ) . Si el nu a avut masina lovita . Eu nu am problemele astea , a mea are unele locuri pe sub ea , pentru ca a avut oala de la roata de rezerva schimbata ca a fost trosnita' si a fost schimbata (sunt 3 zone , minore , pe care le pot rezolva singur) .

                        Comment


                        • syka, exact am si eu . mi-au facut-o , si acu a aparut iarasi, la imbinarea aripii cu bara spate :|
                          " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                          Comment


                          • cred ca toti avem probleme cu rugina....daca stam sa le studiem in punctele critice
                            sigpicmasina personala pare cea mai deosebita

                            Comment


                            • Originally posted by Tudor View Post
                              a fost atinsa cu ceva? n-am vazut rugina la niciun logan acolo .... cred ca trebuie si luneta data jos...
                              Luneta e lipita, nu merge scoasa din chedere la la Dacia 1310.

                              Comment


                              • Acuma se vede de ce da numai 6 ani garantie anticoroziune Dacia(cea mai mica de acest gen dintre toate masinile vandute in Europa) Si nici la Duster la care unele modele se vand si cu 18 000euro nu s-a marit acest interval. Sunt sigur ca si acolo o sa apara in 2 ani primele semne de rugina. Eu am fost printre primii de aici care am avut probleme cu rugina...la vremea respectiva un pic am fost apostrofat ca sunt un caz izolat...dar stiam ca nu voi fi mult timp.
                                Insa loganul stie, ce multe masini mult mai scumpe fabricate in ziua de astazi nu: este foarte foarte fiabila. Cel putin cele facute cu motoarele clasice mpi. O zi buna va doresc
                                Logan 1.6mpi-2004 septembrie si Skoda Octavia 1.4TSI-122CP-Business-2010 iulie

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google