Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am Loganul din 2005, martie si de acum doi ani i-a aparut rugina. Ambele aripi -spate sunt varza , suprafata aceea de jos indoita in exterior a aripii numai are de mult vopsea iar restul de tabla cade si rupta cu mana! O mai las iarna asta si o vopsesc toata!

    Comment


    • Am loganul din 2006 si din anul 2009 ma tot lupt cu rugina.Primele care au cedat au fost pasajele rotilor din spate,urmate mai apoi de capota portbagajului(imediat sub butuc) pentru ca mai apoi stalpul din stanga,cel de langa parbriz, sa cedeze in lupta cu rugina.Cine spune ca nu are ori nu vede, ori nu vrea sa vada.Parerea mea!

      Comment


      • Dacia acorda garantie comerciala anticoroziune 6ani si 3 ani ptr.vopsea.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Sambata am observat ca tamponul care tine toba masinii undeva pe la jumatatea acesteia s-a desprins de teava si vibra acolo producand un zgomot metalic.Am vazut ca teava este in conditii bune.Stie cineva daca acolo se poate suda acel tampon inapoi de teava?

          Comment


          • nu , se cumpara alt tampon ..
            asta daca nu sa rupt din tabla.

            Comment


            • Tamponul este desprins de toba...acolo se vede ca a avut doua afturi de sudura...este format din 2 bucati...una pe caroserie si una pe toba...unite intre ele de un inel de cauciuc.Despre el este vorba.

              Comment


              • am mers la service pt ca avea un zgomot ciudat la relanti. m-am alarmat ca ar fi ceva de la pompa de benzina, am bagat benzina de 100, am forjat-o dar zgomotul a persistat. era rupt suportul de tabla de la jum tevii de esapament, din cauza ruginii. baietii de la service (Lion Victoria Tg Mures) fff prompti au identificat si sudat problema

                Comment


                • Multam colegu.Deja e programata maine la ''doctor'' pentru o sudura.

                  Comment


                  • Pe teava de esapament este prins cu doua hafturi de sudura un profil rotund de 10 mm, indoit in forma de "u" cu una din laterale, iar cealalta laterala a lui este trecuta prin gaura tamponului de cauciuc.....Ruperea sudurii (ruginite) si la mine, a facut ca esapamentul sa faca galagie si pina sa ajung la sudura , temporar (adica pe termen nelimitat) am apelat la doua coliere de strins furtune, coliere cu care am apropiat si strins de teava o aripa a acestui "u". Pina or rugini si colierale se chiama ca este ok......
                    Loganul meu e Ambiance 2006 (iulie) 1,4 MPI cu jenti de 14" si de vreun an, an si ceva am pe aripa dreapta spate in zona in care incepe spoiler-ul spate vreo trei puncte de rugina.....din interior spre exterior.... Un coleg imi spunea sa anunt pe cei de la dacia, fiindca masini din 2005-2007 ar fi fost rechemate in service pentru acest lucru; pina acum nu m-am ocupat de aceasta rugina....spunet-mi, va rog, cum sa procedez mai bine ??? Multumiri tuturor !!!!!: eusathink:

                    Comment


                    • Salut!Daca masina e din 2006 mai ai garantie anticoroziune inca un an.Du-te la un service dacia si zi-le de problema.Normal ar fi sa te rezolve....

                      Comment


                      • Originally posted by Vlad24 View Post
                        Salut!Daca masina e din 2006 mai ai garantie anticoroziune inca un an.Du-te la un service dacia si zi-le de problema.Normal ar fi sa te rezolve....
                        Dar numai daca ai facut pana acum toate reviziile la ei. Altfel no chance...sorry. Dar am trecut si eu prin asta....
                        Logan 1.6mpi-2004 septembrie si Skoda Octavia 1.4TSI-122CP-Business-2010 iulie

                        Comment


                        • Eu am masina din noiembrie 2006 si primele probleme au aparut in portbagaj la "oalele" respective in 2010. Nu era ceva grav dar s-a rezolvat de catre Dacia si in plus au si ceruit-o. A doua oara fiindca prima ceruire a fost în 2008, tot gratis fiindca era in programul de "rechemari" in service.
                          Azi am dus-o pentru portiera fata stanga. Rugina aparuta nu era foarte pronuntata si cred ca am influentat cumva aparitia ei fiindca prin 2007 am julit portiera de o bordura. Nu s-a vazut nimic si acum a inflorit putin pe interior. Asa ca am dus-o si au constatat ca se repara pe garantie.
                          PS: Reviziile le-am facut la ei cat a fost in garantie (noiembrie 2009) dupa care in regie proprie, dar asta nu a influentat cu nimic. Adica 2006-2009 garantie, revizii la ei + garantie la tabla pana in 2012. Acum suntem in 2011, deci...

                          Comment


                          • loganul este facut din cutii de conserve? am mers cu o dacie din 86 si nu avea rugina cat au unele pe aici!

                            Comment


                            • Sa nu exageram, e posibil ca dacia aia din '86 sa fi fost recarosata de 3-4 ori, cum se practica inainte sau revopsita etc.
                              Oricum, din ce am observat, atat la mine cat si la altii, rugina la logan e doar inestetica, de suprafata.
                              La mine de exemplu aveam rugina vizibila chiar de la distanta si zone unde vopseaua era coapta, umflata si credeam ca e genocid acolo dar la tinichigerie cand a racait ala cu flexu sau ce dreq era si a dat aia jos, era tabla lucioasa si intacta pe dedesubt.
                              Oricum dacia pe asta mizeaza si o baga p'aia cu "rugina de exterior" "factori externi" si cutare, slabe sanse sa te rezolve in garantie daca vii la ei cu rugina d'asta.
                              Sunt si au fost si cazuri grave, unde efectiv s-a mancat tabla dar alea au fost exceptii si mai mult ca sigur ca din fabrica nu a fost zona tratata sau ceva...sau a fost masina trosnita si lasata asa sau reparata aiurea etc.
                              Keyboard error or no keyboard present.
                              Press F1 to continue or DEL to enter setup...

                              Comment


                              • Originally posted by slim_daddy40 View Post
                                loganul este facut din cutii de conserve? am mers cu o dacie din 86 si nu avea rugina cat au unele pe aici!
                                Sa stii ca ai mare dreptate si eu am observat asta si ca exemplu Dacia 1310 a socru-lui meu arata impecabil si masina este din 1995 si pana in prezent doar aripa stanga fata s-a schimbat ca o luase rugina.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google