Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • eu am patit ca dupa 2 ani sa-mi apara rugina pe interior, la rama geam usi spate(ambele) si sub capota motor si mi-au rezolvat-o pe garantie fara nici o problema.In schimb cand a fost in service pt revopsire mecanicii de la dacia m-au "usurat" de un deflector aer de la radiator,curios ca nu aveau interventie in zona spoilerului fata.

    Comment


    • proleme mari cu rugine doar in zona aripilor spate,mai exact pasaje roti...e generalizata la logan.Am remediat-o pe garantie.era doar vopseaua umflata si tabla ne atinsa.A revenit fenomenul la 6 luni dupa lucrare...si ma insoteste si azi...masina are 5 ani juma si mai are ceva ciupituri de la corpuri straine.merg pe principiu:benzineste....scanteieste...restul e de la ei. Respect voua!!!

      Comment


      • Originally posted by slim_daddy40 View Post
        loganul este facut din cutii de conserve? am mers cu o dacie din 86 si nu avea rugina cat au unele pe aici!
        Daca tot esti asa de suparat pe logan ca apare rugina, te rog sa privesti cu atentie pozele urmatoare cu o skoda octavia din 2003 care e facuta integral din cutii de conserve si mancata de rugina cu pofta!!!
        Attached Files
        sigpicLogan Laureate - 1.5 DCI

        Comment


        • Cand ziceam de rugina la skode si la forduri se uitau toti stramb la mine.
          Bine ca ai avut tu ocazia sa faci poze sa se lamureasca lumea.

          Comment


          • Originally posted by florin.fanatik View Post
            Daca tot esti asa de suparat pe logan ca apare rugina, te rog sa privesti cu atentie pozele urmatoare cu o skoda octavia din 2003 care e facuta integral din cutii de conserve si mancata de rugina cu pofta!!!
            Masina aia din poza are vopseaua ca ecranul telefonului (şdemii de nuante). Orice masina lovita si reparata la nea Grigore in garaj, o sa arate ca aia.
            @MCD are tot Octavia din 2003. De ce nu arata asa?
            Last edited by vitriol; 6 January 2012, 16:32.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • Nu reusesc sa vad nuantele alea de care spui, dar poate ca sunt eu mai chior.
              Chiar si asa, Octavia se lauda ca ar avea caroserie galvanizata.
              Nu prea se vede......

              Comment


              • Depinde si cum o nimeresti masina, dar cel mai mult depinde de proprietar cat de grijuliu si tipicar este.

                Eu am loganul din 2006 si n-am nici un punct de rugina, tinuta numai afara, dar am grija s-o spal de sare iarna, din cand in cand o ceara...

                Inainte de logan am avut o dacie din 90 si arata impecabil, foarte ingrijita, dupa 3 ani de la vanzare masina a ajuns epava, zdrelita,ruginita si inevitabil pe portile rematului...

                Octavia din poze are rugina pe fiecare element in parte... cu siguranta este proasta la tabla.
                Last edited by florin.fanatik; 6 January 2012, 16:43.
                sigpicLogan Laureate - 1.5 DCI

                Comment


                • Am gasit cu privirea benoclata la maxim (15secunde concentrat pe o zona de foarte aproape ) mici mici dar chiar foarte mici punctulete de rugina la suprafata vopselei. Sunt aproape peste tot!!! (mai putin pe portbagaj)
                  Le-am crijelit cu pixu ala corector de zgarieturi care miroase a oja, si a ramas niste lac peste stratu de vopsea, zici ca e mazgalita cu lac daca te uiti in soare. Dar am scapat de punctele alea.
                  Hoperatiune efectuata dupa samponare+spalare+uscare naturala.
                  In rest toba finala e aproape roşcată
                  Lacul respectiv se corecteaza la un polish, da?

                  Comment


                  • Eu am un Logan din Noiembrie 2005 si pana in iarna asta nu am avut probleme.
                    In 2008 am fost la rechemare pentru ceruire si montare de protectii la aripi.
                    Acum a dat rugina la aripa stanga spate in 2 locuri exact unde vin suruburile de fixare de la protectie, cred ca au strans idiotii suruburile pina au strapuns tabla si acuma a inflorit rugina.
                    Macar daca opservam in noiembrie ca mai aveam garantie, asa ca cum se incalzeste merg la tinichigerie sa rezolv problema pe bani mei.

                    Comment


                    • Ai dat protectia de aripa jos sa vezi daca ai rugina dedesupt?

                      Comment


                      • Inca nu am dato, am opservat numai saptamana asta rugina.

                        Comment


                        • Du-te cu tupeu la ei si zi-le sa iti repare masina pe garantia lucrarii facute in bataie de joc.....Din surse neoficiale ,fiecare dealer Dacia si-a "luat " 400 de euro pe fiecare masina rechemata...Du-te cu tupeu la ei..Poate reusesti sa nu mai scoti bani din buzunar ... Bafta !!

                          Comment


                          • Salut!Eu am masina din 2007 si nu am un strop de rugina la ea!De ce?
                            Adoua zi de la livrare am ceruit-o interior-exterior cu doar 100 de lei(ceara si uleiul) si nici acum nu are probleme!Cei de la reprezentanta s-au crucit cand au vazut cum arata pe dedesubt cand am mers la prima revizie!Uitati si niste poze.Singura problema este ca vara mai curge ceara pe la imbinarile dintre usi si aripile fata murdarindu-se pragurile,doar atat!
                            Attached Files
                            Tractorul merge cu motorina,masina merge cu benzina!

                            Comment


                            • Da, foarte frumos, numai ca tu de fapt ai protejat rugina, nu tabla...daca faci (oriunde) o incizie mica o sa vezi ca sub vopsea e o pelicula superficiala de rugina.
                              De fapt asta e problema cu tabla la dacia, se formeaza in scurt timp un strat subtire de rugina intre vopsea (sau mai degraba grund, acolo unde exista) si tabla, iar toate smacurile aplicate peste nu protejeaza nimic, ci doar tin rugina "la caldura".
                              Din fericire, pelicula aia de rugina, care e pe toata masina in lung si-n lat e superficiala si chiar daca iese la suprafata e de fapt ceva inestetic, ca daca racai dai de tabla lucioasa.
                              Bine'nteles ca sunt si cazuri grave unde efectiv a fost tabla mancata, dar mai mult ca sigur ca acolo a fost harjita si reparata prost etc.
                              Eu m-am convins de mult care-i treaba cu rugina, in sensul ca la un moment dat masina era parca vopsita cu rugina, mai pe ascuns, mai la suprafata etc si in timp, in functie de buget, am mai "renovat" cate un element de caroserie.
                              Si cand au zgarmat aia p'acolo rugina, era dedesubt tabla intacta si lucioasa de iti lua ochii.
                              Acuma n-am treaba cativa ani pana se regenereaza inevitabil stratul de rugina, moment in care mai dau iar 15 milioane pt acoperis, aripi spate si portbagaj, ca restu' spoiesc singur sau schimb daca e grav...oricum acoperisul si aripile spate sunt prioritatile, ca sunt scumpe si trebuie luate de la reprezentanta si desi teoretic poti sa le schimbi, te cam footi in ea de masina p'orma.
                              Keyboard error or no keyboard present.
                              Press F1 to continue or DEL to enter setup...

                              Comment


                              • Interesanta afirmatia ta dar curios e faptul ca inca vreo 10 loganuri(din care 3 din 2005) au procedat la fel ca mine(de fapt ei au fost primii) si nu au nicio problema cu rugina,nici macar alea albe pe care ar sari in ochi orice punct de rugina!Mai degraba probleme cu motoarele(diesel-ul) decat cu rugina.
                                Probabil om fi noi mai norocosi..........
                                Tractorul merge cu motorina,masina merge cu benzina!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google