Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • E normal, dar la mine teava de la catalizator pana la toba finala e bine ruginita, doar ca daca dau cu peria de sarma, se vede ca nu e in profunzime. La mine masina sta si mult timp nespalata, mai ales iarna, ca vara o spal personal de multe ori, dupa vreo cateva patanii urate la spalatorii,

    Comment


    • Toba finala incepea sa prinda rugina la suprafata. Smirgheluit asta vara si dat cu spray cu vopsea argintie. In rest, parea in regula pe traseu.

      Comment


      • Am mai constatat ca arcurile pe fata sunt ruginite in partea superioara si suruburile de prindere la arcurile pe spate de punte au rugina pe ele. Cum nu ma pricep prea bine sa le demontez si sa le montez la loc, cred ca o sa le las sa rugineasca pana o sa crape si o sa iau un set nou de arcuri si amortizoare ca si asa nu mi-au placut niciodata astea stoc. Si basculele au puncte de rugina pe ele. Cred ca de la sare i se trage...

        Comment


        • De jur imprejur la aripi este boala loganelor.Am un prieten la carea dupa cateva luni i-a sarit vopseaua,a facut reclamatie la vocea clientului l-au chemat la auto europa ,i-au corectat vopseaua si i-au pus aparatori de plastic la toate aripile....

          Comment


          • Aparatorile acelea de plastic aduna apa acolo si va rugini di nou ,eu le-am aruncat dupa ce am remediat rugina de la aripi.multa rugina o sa pun poze .Sincer nu m-am asteptat sa gasesc atata rugina la o masina de 7 ani am o mare dezamagire cu loganul meu.RUSINE CELOR DE LA DACIA-RENAULT

            Comment


            • mai fratilor !! a ruginit . ei si ce aveti garantie 6 ani la rugina. eu am schimbat o usa si o aripa pe garantie cu 2 saptamani inainte de a implini 6 ani. in ceea ce priveste protectiile de plastic de la aripi sunt f.f. o. k.

              Comment


              • Originally posted by tomaflorin View Post
                Aparatorile acelea de plastic aduna apa acolo si va rugini di nou ,eu le-am aruncat dupa ce am remediat rugina de la aripi.multa rugina o sa pun poze .Sincer nu m-am asteptat sa gasesc atata rugina la o masina de 7 ani am o mare dezamagire cu loganul meu.RUSINE CELOR DE LA DACIA-RENAULT
                La fel am patit si eu.
                Am dus o sa mi faca "treaba" si dupa montarea acelor porcarii de plastic a aparut rugina (plasticuri puse in octombrie 2010 si aruncate in vara lui 2011)
                Acum ce sa fac o sa o repar la alt service serios, si nu mai trec pe la ei.

                Comment


                • Sunt pe cale sa-mi pun si eu acele plastice la reprezentanta insa dupa cate citesc pe aici mai bine ma las pagubas.O sa-mi pun numai aparatori de noroi sau si la ele sunt probleme? Se strange noroi pe undeva pe sub ele? Personal, orice masina mi se pare super naspa cu acele plastice si aparatori. Dar aveam in minte sa trec cu vederea acest neajuns estetic insa dupa cate am citit am ajuns la concluzia ca imi mai ramane ca singura optiune ,aparatorile de noroi(urate rau).Mi s-a acrit de atata bitum ce mi s-a strans pe masina. Insa daca e pericol de acumalare noroi pe sub ele, nu mai pun. Astept pareri despre ele.
                  Last edited by karlos12; 22 March 2012, 22:30.

                  Comment


                  • se strange muult noroi cu acele aparatori ... mai bine nu le pune !

                    Arata urat si tot se murdareste masina ...
                    Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

                    Comment


                    • Esapamentul e inox si otel aluminizat, ala e ireprosabil, suportii aia sudati sunt fier mort si putrezi.
                      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                      Comment


                      • Bitumul ataca vopseaua? Ma gandesc ca nu are rost sa tot scot punctele de smoala cu vreo solutie "miraculoasa" caci la sfarsitul zilei sunt la loc pe masina.

                        Comment


                        • Originally posted by tomaflorin View Post
                          Aparatorile acelea de plastic aduna apa acolo si va rugini di nou ,eu le-am aruncat dupa ce am remediat rugina de la aripi.multa rugina o sa pun poze .Sincer nu m-am asteptat sa gasesc atata rugina la o masina de 7 ani am o mare dezamagire cu loganul meu.RUSINE CELOR DE LA DACIA-RENAULT


                          Trebuia bagat o mana de vaselina pe interior in spatele acestor protectii de plastic.

                          Eu am grija ca de 2 ori pe an cand schimb rotile sa ii fac treaba asta + ulei spritzuit pe dedesubt +praguri+lonjeroane+usi...asta dupa ce anul trecut am aplicat vreo 3kg de ceara pentru cavitati care a format deja un strat consistent prin care apa nu patrunde.

                          Deocamdata nu zic ca e bine sau ca e rau dar masina mea are 4 ani si de 1 an e pe mana mea... ramane ca in timp sa vedem daca ajuta treaba asta... altceva nu mai am ce sa ii fac... oricum sper sa tina macar 12 ani far rugina in stadiu cronic.

                          Daca ar fi si tabla pe masura fiabilitatii motoarelor 1.4 , 1.6 MPI cu siguranta ca am da-o nepotilor.

                          PS Stiu un logan care a apartinut socrului, din 2005 fabricata, care nu avea nici un punct de rugina, 50.000 de km, masina folosita in fiecare zi dar tinuta in garaj, fara sa fie tratata cu ceva .
                          Last edited by Drogas; 23 March 2012, 10:43.

                          Comment


                          • Ca daca sta in garaj plina de sarea de pe drum de la folosirea zi de zi pe timpul iernii, totuna e.
                            Asta e tabla, atat au putut sa ofere cei de la Dacia. Puncte minuscule de rugina sunt probabil prin multe locuri, dar lumea nu le vede. Important e cat de repede va avansa rugina.

                            Comment


                            • Am masina di 2007 si dupa 2 ani am gasit rugina sub chederul de la geamuri pe exterior la usi.
                              Se scoate usor se ridica in sus nu are cleme sau atele.
                              Sa verifice toata lumea.
                              Am fost la service si am rezolvat problema.

                              Comment


                              • Dupa iarna asta cautati pe la aripi, pe la marginile portierelor, la praguri, chiar si pe cupola (e o zona unde apar mici puncte de rugina).
                                Cand aveti ocazia, lasati masina fara covorase, cu portierele larg deschise cateva ore, in soare, sa se mai elimine umezeala din habitaclu, mocheta etc.

                                Spalati masina la spalatorie, insistati sa dea bine cu jetul de apa pe dedesubt.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google