Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • "Dacia, pe drumul cel bun" !

    Comment


    • Am vazut azi la un Sandero al unui coleg forumist lovituri de pietricele pe aripi si pe capota pana la tabla.Sunt 2 puncte mai mari( 1/2 cm) pe capota si care le are de mult timp.Tabla in acel loc este curata cat si pe celelalte zone.Nici urma de rugina.O fi galvanizata tabla la Sandero sau are parte de un alt tratament preferentiat? Am ramas perplex cand am vazut masina.Atatea zone cu tabla descoperita si nici urma de rugina.
      Last edited by karlos12; 9 February 2013, 15:57.

      Comment


      • O sa rugineasca la un moment dat.
        Cat o fi de tratata si galvanizata extra,tot rugineste daca nu o protejezi.
        La un A4 din 2003 mi s-a dus de la pietricele vopseaua de pe capota si am lasat-o asa vreo 2 -3 saptamani,dupa care am observat ca incepe sa se innegreasca si sa prinda pori de rugina.
        Am dus-o urgent la tinichigiu si a curatat-o de oxizi, tratat tabla cu acizi si solutie de zinc dupa care grund si vopsea cu straturile de lac aferente.Am facut toata capota.

        Comment


        • Vopseaua de la Logan pluteste pe un strat fin de oxizi.
          Puncte superficiale apar intodeauna iarna. Dar nu e rugina care sa perforeze tabla, de cele mai multe ori. Chiar azi am curatat vreo 3 puncte, langa portierele spate, dupa ce am spalat masina. E bine sa aveti un spray de vopsea in culoare caroseriei, dupa ce curatati rugina, cu un betisor de ureche din ala cu vata pulverizat cu vopsea, punctati locul respectiv si gata. Intre 6-12 luni ati scapat, pana apare iar superficial rugina.

          Comment


          • AMPT uitate aici eu nu cred ca e rugina , e ceva depuneri feroase http://www.**************.ro/forum/s...ead.php?t=4480

            in loc de stelute ************** , scuze de dublu post
            Last edited by loganfrc; 13 February 2013, 18:08. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Loganul meu din 2006 e praf la aripile spate,portiera stanga-fata pe stalpul de langa parbriz,plafon...vorbim aici de rugina.Ca vopsea e plina de pete extinse unde vopseaua este matuita,parca ar fi disparut de pe tabla...De rugina am scapat odata in garantie si a aparut din nou dupa 3-4 luni...la vopsea au motivat ca visiniul a fost cu probleme de la inceput.Urmeaza dosar de vandalism,casco si revopsire integrala.Stie cineva ce implica schimbarea culorii?

              Comment


              • nu-i mare branza. un drum la rar (sa constate noua culoare si s-o treaca in carte) , apoi alt certificat. la casco nu zic aia nimic s-o vopsesti alta culoare ?
                o/____\o
                (i)
                .........

                Comment


                • Pai cred ca nu o sa fie de acord.Era asa doar un moft,practic nu doresc decat sa-i dau o fata ca nu o mai suport asa patata.Bafta!

                  Comment


                  • Mi-au aparut si mie vreo 2 .. 3 puncte (mici) in jurul lunetei (masina de 1 an si 4 luni ( vad ca toti cu masina din perioada asta avem o problema in jurul lunetei ))
                    Astazi am curatat pe acolo cu un betisor de urechi umed, si am obs ca galbeneala s-a luat. Punctuletul insa se vede...deci ceva e acolo. Ideea e ca nu vad ca pe ceva foarte grav, si nu m-as duce sa-mi dea nea caisa din service luneta jos si sa imi faca vreo operatiune cu vopsea peste...nu prea am incredere..
                    Intrebarea este : cu ce as putea curata bine acolo : repet : 2..3 punctulete mici.
                    Si am inteles ca unii colegi cand au vazut ceva punctulete, au dat cu lac de unghii si nu au mai aparut ?!?!
                    Acum... cateva sfaturi as vrea

                    Comment


                    • De vreo doua zile am observat la capota spate pe exterior (deasupra elementului nichelat), doua puncte de vopsea umflate ca si cum ar fi aer sub ele. Maine (luni) ma duc la service sa vad ce-mi va spune. Si vreau sa mai caut si in alte locuri sa vad daca o sa mai am surprize. Masina face 3 ani in aprilie si am 37 mii km. Revin cu coment dupa ce ma duc la service.
                      In cazul unui al III-lea razboi mondial, femeile ar primi puşti... iar bărbaţii puştoaice !
                      http://searchme71.blogspot.com/

                      Comment


                      • Sa renunti la ornamentul ala dupa reparatie. Sa nu il mai pui la loc!

                        Comment


                        • search_me71 , uita-te si sub baghetele de la usi , si incearca sa scoti si chederele sa vezi sub ele , mai poti incerca si in portbagaj (lateralele) , unde sunt oalele de la amortizoare . Mai incearca sa te uiti si la suruburile de la bandourile laterale (cele de la usile fata) , incearca sa vezi si capota (la mastic) , si daca tin minte bine , tu ai cupola de la roata de rezerva schimbata in urma accidentului , ca si mine , incearca sa te uiti si la aia , pe sub ea , in partile laterale + partea de la luneta (vezi colegul Ampt) . Daca iei toata masina la puricat de rugina sa stii ca vei avea surprize sau nu , depinde de noroc ) .
                          PCH , nu poti renunta la ornamentul acela pentru ca cele prevazute cu el , au deja gauri in portbagaj . Renunti la el doar daca faci niste "modificari" sau faci rost de un portbagaj din dezmembrari de la un logan , versiune "inferioara"(care nu are acel element cromat) laureatului/prestige.

                          Comment


                          • LA logan dam bani si pe rugina.
                            SRF TARGOVISTE

                            Comment


                            • Originally posted by Nimeni View Post
                              .
                              PCH , nu poti renunta la ornamentul acela pentru ca cele prevazute cu el , au deja gauri in portbagaj . Renunti la el doar daca faci niste "modificari" sau faci rost de un portbagaj din dezmembrari de la un logan , versiune "inferioara"(care nu are acel element cromat) laureatului/prestige.
                              Un vecin a renuntat la el. Avea rugina cat moneda de 50 de bani acolo si le-a spus alora la service sa nu ii mai puna ornamentul. Probabil a astupat acele gauri, masina nu mai are acel ornament - parca are laureate 1,2!

                              Comment


                              • Este vreun coleg care are la Loganul sau rugina la busonul de benzina ...la cele 2 suruburi si pe margine ? eu am de vreo 2 ani ,dar nu am indraznit sa ma duc la Dacia...cata garantie este la vopsea ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google