Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • M-au sunat de la service sa vin sa vad masina. Cica au terminat. Am fost nu am vazut mare lucru deoarece era acoperita. La surub rezervor era tot asa f putin si rezolvat. Mi-au zis ca era doar de suprafata, au curatat si au vopsit. Maine pun luneta si ma suna sa o iau. Sper sa nu fie treaba de mantuiala.
    Last edited by Archangel80; 4 March 2013, 16:47.

    Comment


    • Infloresc ghioceii, infloreste si rugina...
      Momentan rugina e superficiala si ma gandeam sa folosesc un spray rust converter apoi o vopsea OEM de retus.
      A mai incercat cineva produse de genul asta?

      Comment


      • Eu am incercat doar spray cu vopsea nuanta originala. Avand in vedere ca guvernul m-a pus in imposibilitatea de a vLoganulinde , fiind E3, nu prea ma mai intereseaza daca sunt mici puncte ce difera imperceptibil ca nuanta.
        Daca ai suprafete mai mari de retusat, depinde unde sunt pozitionate. Mie personal nu imi plac lucrurile prea vizibile ce nu sunt ok.

        Comment


        • E alba masina si nu se vede daca n-o spal. Si apropo de spalat am fost la niste dorei care au dat jet la parbriz jos pana au deplasat chederul!!! Nici nu stiu cine-i mai praf, eu ca am asteptari prea mari, doreii sau masina? In fine asta e alta mancare de peste dar spalata fiind se vad punctele de rugina si devin posedat cand ma gandesc ca se pot extinde

          Comment


          • Stie cineva daca acele protectii pt aripi fata si pasaj roti spate pot ascunde rugina? par lipite destul de bine dar ma gandesc ca daca intra apa pe undeva si ramane acolo sa nu fie probleme.ma gandeam sa dau cu vaelina pe intrag semicercul de plastic acolo unde face contact cu tabla pt a nu permite apei sa intre acolo.ce parere aveti?
            Slow & Safe

            Comment


            • Eu am protectii de 3 ani,le-am dat jos in fiecare primavara tocmai ptr a vedea daca exista rugina acolo si nimic,nici urma,rolul protectiilor este,din punctul meu de vedere,de a proteja aripile de pietrele care sar ,apa nu sta acolo,mentionez ca eu le am foarte bine siliconate sa nu ramana goluri de aer sa poata intra apa,dar in primul an le-am avut doar cu dublu adezic,avea o gramada de goluri si tot nu a ruginit,nu prea are cum sa stea apa acolo,zic eu .Stima
              http://www.loganclub.ro/forum/album.php?albumid=910

              Comment


              • Da jos protectiile de la pasajul rotii spate si arunci o privire. La mine nu ruginise decat surubul.

                Comment


                • Originally posted by search_me71 View Post
                  De vreo doua zile am observat la capota spate pe exterior (deasupra elementului nichelat), doua puncte de vopsea umflate ca si cum ar fi aer sub ele. Maine (luni) ma duc la service sa vad ce-mi va spune. Si vreau sa mai caut si in alte locuri sa vad daca o sa mai am surprize. Masina face 3 ani in aprilie si am 37 mii km. Revin cu coment dupa ce ma duc la service.
                  Am fost la service... s-a facut constatarea si s-a dat acceptul pentru reparatie si revopsirea totala capota spate. M-am programat pentru Luni 18 Martie, mi-au zis ca va dura doua zile. Revin cu impresii dupa!
                  In cazul unui al III-lea razboi mondial, femeile ar primi puşti... iar bărbaţii puştoaice !
                  http://searchme71.blogspot.com/

                  Comment


                  • Protectiile alea mai mult rau fac. Daca iti sare o piatra vezi daca ti a afectat vopseaua dar cu protectiile alea ce mai vezi daca se intampla ceva ?
                    De preferat e sa se puna cum are Renault Megane, acea folie de protectie
                    Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

                    Comment


                    • protectiile le poti da jos sa te uiti daca a ruginit ceva. nu fac deloc rau. mie imi ruginise buza de la aripa spate tocmai ca n-aveam protectiile si de la pietrele sarite se cojise si vopseaua. dupa reparatie am pus protectiile alea si nu mai am probleme.

                      poate unii le considera inestetice, dar isi fac treaba si nici nu retin apa.
                      internal combustionizer

                      Comment


                      • Originally posted by search_me71 View Post
                        Am fost la service... s-a facut constatarea si s-a dat acceptul pentru reparatie si revopsirea totala capota spate. M-am programat pentru Luni 18 Martie, mi-au zis ca va dura doua zile. Revin cu impresii dupa!
                        Am scos masina din service, mi-au remediat problema si s-a revopsit toata capota spate. ... ma declar multumit !
                        PS. caut o emblema spate 1.5 DCI cea cu autoadeziv si fara ''picioruse'' deoarece nu am gauri date in capota. Daca stie cineva pe undeva sau pe cineva... sa-mi dea si mie un mesaj. Multumesc !
                        Last edited by search_me71; 20 March 2013, 12:49.
                        In cazul unui al III-lea razboi mondial, femeile ar primi puşti... iar bărbaţii puştoaice !
                        http://searchme71.blogspot.com/

                        Comment


                        • Are in targ si piciorusele le poti rupe fara problema. E bine ca iesit bine si ca esti multumit.

                          Comment


                          • Undeva mai sus, ziceam ca sunt bune protectiile de aripi, astazi le-am dat jos si surpriza, este mizerie si praf adunat la maxim! Dupa parerea mea este cea mai tampita idee pentru prevenirea ruginii la aripile de la logan!!! Cu protectiile pe masina, jetul de apa nu mai ajunge unde trebuie, mizeria adunata de pe drum ramane acolo si lucreaza
                            http://www.loganclub.ro/forum/ms_41_nzn-t12171.html? Logan 2000 16v

                            Comment


                            • Sa mai scriu si eu o fila din cartea nenorocitului de cancer al tablei.

                              Am avut pana acum 2 serii de interventii la toate cele 4 usi, zona de sub chederele-perii ale geamurilor - puncte serioase de rugina.
                              M-am mai uitat intre timp, sunt deocamdata bine.

                              Cum imi spal singur masina, observ fiecare julitura, injur, trec mai departe, insa ce am vazut dupa iarna ce tocmai s-a incheiat...m-a cam scos din sarite.
                              Am fost la service si am fost tinut 5 ore, de eram pur si simplu furios, timpul fiindu-mi foarte limitat.
                              S-a obtinut rezolutia de schimbare a portierei fata dreapta, astazi in cca 1ora o aveam montata.
                              Ca sa descriu pozele (am avut o prastie de camera foto), cordonul de sudura a coxat masiv, incat a ajuns rugina in partea opusa, pe exteriorul portierei.
                              Zgarieturile de pe exterior au fost realizate de service, dupa reclamatia mea.

                              Fara comentarii!
                              Attached Files
                              Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                              Comment


                              • Tocmai de aceea următoarea maşină la care mă voi gândi să o cumpăr nu va fi sigur Dacia !

                                @77sky : Câţi ani are maşina ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google